Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Gazowe, Kamienica, 63 M - Prosze Pomozcie!


bartos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich Serdecznie B)

 

Mam do Was goraca prosbe. Remontuje mieszkanie i jestem na etapie centralnego ogrzewania. Chcialym zeby to bylo ogrzewanie gazowe i tutaj pojawia sie pytanie jaki piec wybrać (jednofunkcyjny + zasobnik 80-120 litrow czy dwufunkcyjny, otwarta czy zamknieta komora spalania) i gdzie go umieścić (mieszkanie czy piwnica)? Jestem troche zielony w tym temacie dlatego proszę o Wasze rady i opinie  Jaki wariant najbardziej optymalny - komfort do wysokosci oplat za ogrzewanie.

 

Załaczylem amatorski szkic :) mieszkania zeby było latwiej.

 

Dane mieszkania:

 

- powierznchnia mieszkania 63 m2 parter (cała kamienica podpiwniczona)

- wysokość 2,6m (sufit podwieszany)

- grybość murów okolo 45-50cm (stara kamienica, mury nieocieplone)

 

Dodatkowe info:

 

Piwnica znajduje się pod cała powierzchnia „pokoju 2” (strop Kleina 1,9 -2,1o wysokosci) a komin dwukanwałowy zaznaczyłem czerwony kwadratem - lewy górny gór „pokoju 2” lub jak kto woli prawy gorny rog kuchni.

 

Mieszkanie będzie zamieszkiwany przed dwie osoby poki co 

 

Wariant 1 (instalatora) :

- piec dwufunkcyjny, otwarta komora spalania, zlokalizowany w piwnicy pod pokojem 2

- podejście do grzenikow od dolu, rurki podwojnie izolowane puszczone piwnica

 

Wariant 2 (moja propozycja):

- piec jednofunkcyjny + zasobnik 80- 120 l zlokalizowany w piwnicy pod pokojem 2

- podejście do grzenikow od dolu, rurki podwojnie izolowane puszczone piwnica

 

Wariant 3:

- piec dwufunkcyjny, zamknieta komora splania, zlokalizowany w mieszkaniu w kuchni przy kominie

- rurki w bruzdach w ścianie (mam nowe tynki  wiec troche ich szkoda)

 

Wariant 4:

- piec jednofunkcyjny + zasobnik 80-120 l, zamknieta komora spalania zlokalizowany w mieszkaniu w kuchni przy kominie

- rurki w bruzdach w ścianie (mam nowe tynki  wiec troche ich szkoda)

 

Inne warianty?

 

Z gory dzieki za pomoc!!!

post-11715-1257674124_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinie kominarska odnosnie instalacji juz mam. Pozytywna, kominarz zalecil montaz pieca w kuchni stwierdzajac ze piwnica jest ciut za niska ale tez daloby rade :) (strop kleina 1,9 m w najwyzszym punkcie 2, 10 m). Co najlepsze te zalecenie bylo tylo slowne. O ile dobrze pamietam nie wpisal tego do opinie napisal tylko ze pozytywna. W tym wypadku mam sie ubiegac o dodatkowa opinie? Mecenas z tego co wyzej napisales rozumiem ze zastosowalbys piec 1f z zamknieta komora spalania+zasobnik, dodatkowo cyrkulacje? A co myslisz o piecu 2f (wariant 1: instalatora) patrzac na odleglosci miedzy punktami poboru wody (kuchnia: zlew, lazienika: prysznic, wanna, umywalka)? Jak z oszczednosciami gazu w przypadku piecy 1f i 2f? Z tego co wiem 1f traci na wychlodzeniu zasobnika, 2f znowu wlancza sie za kazdym razem gdy ktos odkreci kran (takie "szarpanie" piecem tez chyba nie jest ekonomiczne) no i wlasnie ta wode przez jakies 30 sekund musi spuscic zanim poleci ciepla wiec sa straty wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody kominowe masz tylko w kuchni i tylko ona lub piwnica pod kuchnią może być miejscem montażu kotła. Przy kotle z zamkniętą komorą spalania możesz rozważyć wypuszczenie przewodu spalinowo-powietrznego przez zewnętrzną ścianę (prawdopodobnie potrzebna będzie zgoda administracji). Jeżeli potrzebna będzie przebudowa instalacji gazowej musisz otrzymać zgodę administracji oraz opinię kominiarza i z tymi dokumentami zgłoś się do gazowni po warunki tech. Z warunkami zgłoś się do projektanta instalacji gazowej (na etapie projektu na podstawie warunków technicznych i opini kominiarskiej ustalisz z projektantem miejsce montażu kotła). Co do rodzaju kotła to to wydaje się że najkorzystniejsza będzie wersja z kotłem jednofunkcyjnym, zasobnikiem cwu i cyrkulacją (max komfortu w dostępie do cwu w łazience). Jest to jednak zdecydowanie droższa opcja niż kocioł dwufunkcyjny (wybór jest prosty: wyższe koszty budowy ale więcej komfortu lub niższe ale pare litrów wody w kanalizację nim pojawi się ciepła woda). Dokonując wyboru powinieneś przeanalizować zapotrzebowanie na cwu. Co do różnicy kosztów eksploatacji międzu kotłem jednofunkcyjnym + zasobnik a dwufunkcyjnym to nie spotkałem się z takimi wyliczeniami ( może któryś z forumowiczów spotkał to pewnie się podzieli informacjami). Co do montażu w piwnicy do przepisy dopuszczają możliwość pod warunkiem wysokości piwnicy min 1,9m (wyłącznie dla starego budownictwa) przy spełnieniu warunków dot kubatury pomieszczenia (8m3 dla kotła z otwartą komorą spalania i 6,5m3 z zamkniętą komorą przy poborze powietrza z zewnątrz, kratka wywiewna , kratka nawiewana a nie wybite okno!!!). Większość problemów powinieneś rozwiązać na etapie projektu, a sama budowa instalacji CO i cwu to bedzie pikuś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mecenas z tego co wyzej napisales rozumiem ze zastosowalbys piec 1f z zamknieta komora spalania+zasobnik, dodatkowo cyrkulacje?

 

Ogrzewacz przepływowy mieliśmy w domu jako dzieci i wspominam to jako wielkie nieszczęście. Potem założyliśmy zasobnik i komfort życia wzrósł o 100% :). Niedawno miałem okazję spędzić weekend w domku z kotłem 2F i przekonałem się, że od czasów "junkersa" nic się nie zmieniło. Nadal zamykanie / otwieranie prysznica wiąże się ze skokami temperatury. Nie wiem ile jest droższe utrzymanie zasobnika. Bez znaczenia. Jeśli nie budujesz mieszkania socjalnego na wynajem to przepływówka jak dla mnie jest pomyłką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:P))

 

Mieszkanie remontuje dla siebie, moze kiedys pojdzie pod wynajem. Wczoraj wiedzialem sie z instalatorem no i pojawily sie pewne problemy z nawiewami i wywietrznikami o ktorych Mecenas pisales. Tak jak na zalaczonym rysunku zaznaczylem piec moze byc w kuchni lub piwnicy (pod pokojem 2) gdzie zlokalizowane sa wyczystki kominowe. No i sprawa wyglada tak:

 

1) jesli kociol w piwnicy to jeden przewod kominowy na spaliny, drugi przewod na wentylacje pomieszczenia + nawiew. Mam w tej piwnicy dwa okienka tak jak pisalem ale wychodza one na ulice (moze cos uda sie wykombinowac ale chyba raczej ciezko). Przy takim ukladzie jest problem z wentylacja kuchni - musialbym wykuć wentylacje na zewnatrz budynku (strona od podworka) i poprowadzic odpowiednia rura az po sam dach kamienicy (mieszkanie parter). To wiaze sie oczywiscie z kosztami odpowiedniej rury, ktora nie jest tania.

 

2) jesli kociol w mieszkaniu w kuchni to jeden przewod na spaliny, drugi przewod na wentylacje kuchni jako pomieszczenia z odbiornikiem gazu. Pozostaje tylko wykucie nawiewu od strony podworka i powinno byc dobrze w sensie pozniejszego odbioru. Instalator w tym wypadku zaproponowal piec 2f (do zlewu bedzie jakies 3,5 m rury ma to isc w alupexie, do lazienki jakies 7m tez alupex)

 

Co o tym myslicie?

 

Jak narazie pozostaje mi czekac na kosztorys no i konkretne propozycje instalator co do ulokowania pieca itd. (po konsultacjach z kominarzem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłem się co do wysokości pomieszczenia. 1,9 m dotyczy domów jednorodzinnych wybudowanych przed 15.12.2002, czyli kamienica nie podlega pod ten przepis, minimalna wysokość pomieszczenia wynosi 2,2 m . Zostaje Ci tylko kuchnia. Idź do gazowni, otrzymasz wszyskie informacje!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.