Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Z Piecem Kondensacyjnym Gazowym W Nowo Budowanym Domu. Jaki Piec WybraĆ I Jakie Rozwiązania.


Umberto74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.

Prośba o pomoc.

Jestem zupełnie nowy i kompletnym laikiem w tym temacie i potrzebuję rzetelnej rady. Jestem u progu rozpoczęcia budowy domu jednorodzinnego ok 280m2 całkowitej powierzchni i nie wiem na jaki piec gazowy się zdecydować jakiej mocy i jaki duży zasobnik wody i jakie roziązania.

Chciałbym aby piec był ekonomiczny i efektywny, aby po za ciepłą wodą grzał również podłogówkę i wspópracował razem z kominkiem z płaszczem wodnym ( choć nie wiem czy taki kominek ma sens)

Czy w pomieszczeniu gdzie będzie zainstalowany piec kondensacyjy z zamkniętą komorą spalania potrzebny jest komin lub kanał wentylacyjny czy nie jest to konieczne i można się bez niego obyć.

 

Dziękuję za wszystkie rady

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znasz już powierzchnię budynku, więc masz już projekt tego budynku, i właściwie na większość pytań które zadałeś odpowiedź powinieneś znaleźć właśnie w dokumentacji projektowej (zabotrzebowanie na ciepło, zapotrzebowanie na ciepłą wodę - jaka moc kotła i jaki zasobnik cwu). Co do pomieszczenia kotłowni czy technicznego to również musi spełniać wymogi zawarte w rozporządzeniu " w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytułowanie" (kubatura + wentylacja + ew. nawiew jeżeli pobór powietrza następuje z pomieszczenia gdzie zamontowny jest kocioł), czyli już w fazie projektowej powinieneś uzgodnić z architektem rodzaj ogrzewania, jaki i rodzaj gazu będziesz spalał ( kotła na gaz płynny zabrania się montażu w pomieszczeniach których podłoga jest poniżej poziomu terenu oraz w których są zamontowane studzienki kanalizacyjne,kanały instalacyjne i sudzienki rewizyjne). Wymagana kubatura pomieszczenia wynosi 8 m3 dla kotłów z otwartą komorą spalania oraz zamkniętą gdy pobór powietrza jest z pomieszczenia w którym zamontowany jest kocioł, i 6,5m3 dla kotła z zamkniętą komorą spalania przy poborze powietrza z zewnątrz. Pomieszczenie musi posiadać wentylację + nawiew.

Co do systemów powietrzno -spalinowych to najlepiej spojrzeć na strony producentów kotłów, tam znajdziesz wszystkie dopuszczalne rozwiązania. Ciężko jest doradzić jaką markę kotła zastosować. Wszystko zależy jakie funkcje ma spełniać (jaka zasada sterowania CO - pogodowa czy stałotemperaturowa, czy ma obsługiwać obieg z mieszaczem (podłogówki) ile pozostałych obiegów grzewczych, obsługa cyrkulacji cwu ,,,,? No i najważniejsza rzecz ile pieniążków chcesz zainwestować. Od wyboru zaboli Cię głowa(jest w czym wybierać!!!). Przy wyborze poza ceną funkcjonalnością zwróc uwagę na dostepność i koszty serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich.

Prośba o pomoc.

Jestem zupełnie nowy i kompletnym laikiem w tym temacie i potrzebuję rzetelnej rady. Jestem u progu rozpoczęcia budowy domu jednorodzinnego ok 280m2 całkowitej powierzchni i nie wiem na jaki piec gazowy się zdecydować jakiej mocy i jaki duży zasobnik wody i jakie roziązania.

Chciałbym aby piec był ekonomiczny i efektywny, aby po za ciepłą wodą grzał również podłogówkę i wspópracował razem z kominkiem z płaszczem wodnym ( choć nie wiem czy taki kominek ma sens)

Czy w pomieszczeniu gdzie będzie zainstalowany piec kondensacyjy z zamkniętą komorą spalania potrzebny jest komin lub kanał wentylacyjny czy nie jest to konieczne i można się bez niego obyć.

 

Dziękuję za wszystkie rady

pozdrawiam

 

Dzieki Mak ,

W takim razie nie jestem w stanie w żaden sposób uchronić się przed stawianiem komina wentylacyjnego w pomieszczeniu w ktorym będzie zainstalowany piec na gaz ziemny nawet jeśli powierzchnie będą wystarczające czyli np. 8m3 dla pieca z zamkniętą komorą gdy pobór powietrza jest z pomieszczenia w którym zamontowany jest kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do wentylacji to warunek bezwzględny musi być spełniony ,co do kociołka jesli w domu zasadnicze grzanie odbywać sie bedzie za pomocą podłogówki to kocioł kondensacyjny zawsze to pare proxent osszczedności ,jesli do tego chcesz dopiąc kominek to tylko i wyłacznie kocioł stojący np zeliwny gazowy z palnikiem atmosferycznym lub tez wisielec z komora zamnknietą ,tylko ze w kotle stojącym jest lepsza automatyka która ogarnie tez kominek z płaszczem ,na pytanie jaki zasobnik to musisz sam sobie odpowiedzieć jak przysznic i 3 osoby w domu to 120-200lmax jesli wanna z bajerami albo dwie łazienki to na 3 osoby 300l i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.