Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Co


Mariusz73

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mój problem jest następujący.

W nowo wybudowanym budynku gospodarczym zamontowałem instalację CO.

Pow.50m2 , 6 grzejników, piec Żywiec o mocy 12kW z zamontowanym komputerkiem , bojler z podwójną wężownicą 100 litrów.

Po sprawdzeniu szczelności wszystkich połączeń przystąpiłem do rozpalania kotła.

Gdy kocioł już się rozpalił i włączyła się pompka wody (nastawienie na 40 stopni) , to ciśnienie wody na piecu spada o połowę. Przy wyłączonej pompce ciśnienie jest prawidłowe.

Instalacja po sprawdzeniu wygląda na szczelną, brak wycieków.

Acha , grzejniki są stalowe a rury z tworzywa typu pp o srednicy 1/2 cala (20mm)

Grzejniki co chwilę się zapowietrzają.

W czym tkwi błąd.

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Przedstawiony problem polega na tym, że manometr ( miernik ciśnienia ) jest zainstalowany PRZED pompą. Ta wytwarzając na wlocie podciśnienie powoduje spadek wskazania manometru. To nie jest błąd ani wada instalacji. Jeśli zamontujesz manometr ZA pompą wtedy po jej załączeniu zaobserwujesz wzrost ciśnienia.

 

Sprawa zapowietrzania: W nowej i świeżo napełnionej instalacji woda musi się odpowietrzyć - w wodzie jest dużo rozpuszczonego w niej powietrza. Proces ten następuje najszybciej w trakcie podgrzewania wody. Zwykle trzeba kilku odpowietrzeń instalacji, czasami zainstalowania odpowietrznika automatycznego w 'newralgicznym' miejscu; czasami dochodzi do lokalnego podgotowania wody w kotle i wytworzenia pary, która zapowietrza grzejniki. Przyczyną może być także zbyt nisko zainstalowane naczynie wzbiorcze.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do manometru , to jest on zainstalowany w piecu . W domu , w którym mieszkam mam identyczną instalację i nie ma tego problemu. Chyba ,że pomyliłem wloty na piecu tzn. są dwa jeden na termometr a drugi na manometr ,ponieważ temperatura którą wskazuje komputerek jest dużo niższa niż na termometrze w piecu. Co do zbiornika wyrównawczego , jest on położony w najwyższym możliwym punkcie budynku tj. ok.4 do 5 metrów nad kotłem CO.

Ale dziękuję za wskazówki. Sprawdzę zamianę manometru i termometru. Może tu tkwi błąd.

Jak rozwiążę ten problem to napiszę.

Dziękuję jeszcze raz i Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obserwujesz duże różnice pomiędzy wskazaniami termometru w kotle a sterownikiem kotła to koniecznie sprawdź prawidłowość zamocowania czujnika sterownika. Jeśli ten wskazuje Tobie temperaturę sporo niższą niż zainstalowany w kotle to wyjmij go z kapilary, nasmaruj pastą termoprzewodzącą ( do zakupienia w każdym sklepie elektronicznym za niecałe 4 zł ) i spowrotem włóż do końca kapilary. Mając błędny pomiar sterownik dotąd załącza wentylator aż osiągnie zaprogramowaną nastawę, która jest niższa niż faktyczna temperatura w kotle. Prawdopodobnie podgotowuje Tobie wodę i dlatego zapowietrzają się grzejniki.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli cisnienie s[pada o połowe to strach pomyslec jakie masz opory na tej instalacji i tylko z tego to wynika prawdopodobnie nie postopniowałes instalacji tylko za pompa dałej odrazu pex 20 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.