Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja Starej Instalacji Co (Termozawory, Rownowazenie)


miku19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich Forumowiczów serdecznie,
Mam pytanie odnośnie modernizacji i równoważenia hydraulicznego starej instalacji CO.

Moze na początek o stanie obecnym instalacji CO. Dom podpiwniczony z poczatku lat 90-tych, ocieplony 5cm styropianu.
Powierzchnia urzytkowa około 150m2 (parter i piętro), piwnice około 80m2.
Kociol to stare poczciwe Ogniwo s6wc17 z 2003 r. Instalacja wygląda na grawitacyjną (ale z dołożoną pompą CO Grundfos i prostym sterownikiem).
- W piwnicy, na poziomie kotłowni w wiekszości rury 2" ale również 1.5" - cztery grzejniki rurowe ok. 2m długości, kształt to leżące U,
- parter 6 grzejników - 4 żeberkowe, 2 stalowe - płytowy,
- piętro to 7 grzejników - 4 żeliwnych zeberkowych, 2 allu zeberkowe i jeden plytowy stalowy.

Cała instalacja podzielona jest na 4 piony ze zbiornikiem przelewowym (chyba z 3ciego pionu na strychu). Przy grzejnikach tradycyjne, "PRL-owskie" zawory grzejnikowe.

I teraz mój problem. Po doświadczeniach minionej zimy mogę stwierdzić, że ta instalacja bardzo słabo grzeje (nie wiem jak poprzednicy tam wytrzymywali :)).
O ile grzejniki z pionów 1 i 2 są ok, to pion 3 a zwłaszcza 4 (najdalszy od kotła) to porażka. Przy normalnym paleniu grzejniki w 4tym pionie ledwo ciepłe a w pokojach 12 stopni.
Cała instalacja oczywiście szczelna, przepłukana zeszłego lata, zalana i odpowietrzona.

Teraz mam pytanie do Was, jak tą instalację można "naprawić"? Co możnaby w niej zmienić aby grzała normalnie?
Myślałem nad:
- dołożeniem zaworów termo Danfoss RAN do każdego grzejnika - wydawalo by sie to rozsądne, ale przy pracy w warunkach zmiennego zapotrzebowania na ciepło (zamykanie poszczególnych termostatów) instalacja robi się niezrównoważona hydraulicznie a to problemy z nadprzepływami itp. dlatego krok drugi,
- po dołożeniu zaworów termo równoważenie hydrauliczne całej instalacji - montaż podpionowych zaworów Danfoss ASV-P i ASV-M (powrót i zasilanie) - czy takie rozwiązania stosuje sie w domkach jednorodzinnych?
- dołożenie pompy "inteligętnej" - zmienna prędkość względem zapotrzebowania na ciepło

Ewentualnie zamiast kroku 1 i 2 zastosować przy grzejnikach zawory Danfoss RA-DV - koszt taki sam jak pkr. 1 i 2 razem wziętych, efekt chyba tez ten sam.

Nasuwa sie tu pytanie czy to wszystko zadziała w instalacji z piecem stałopalnym? Pieca jak narazie niechce zmieniać (ponoć w przyszłym roku będzie w gminie dofinansowanie na klase 5 i wtedy).

 

Prosze o Wasze opinie i sugestie w tym temacie.
Dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.