Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Uwt 14 Problem Z Dopalaniem Miału


Rekomendowane odpowiedzi

Piec jak w tytule. Z pieca jestem zadowolony ale nie mogę dojść do prawidłowych ustawień. Na początek, dom nowy 115m2, docieplony 12cm steropianu tak samo strop, bojler 120l dwupłasczowy. Sterownik Tech ST 850 z PID, zawór czterodrogowy.. Ustawiłem klapkę dmuchawy zgodnie z instrukcją,(klapka otwiera się przy 20 proc. nadmuchu) ciąg mam dobry, przesłona czopucha całkowicie otwarta, temperaura spalin około 150stC. Komora spalania pokryta jasnym pyłem. Problem jest w tym, że miał zapala się bez problemu na początku na całej powierzchni, później gaśnie i pali się dobrze z tyłu i przechodzi stopniowo do przodu. Jednak na koniec pozostaje cześć niespalonego miału z przodu w okolicach drzwiczek. Sprawdziłem kanały nadmuchowe są drożne. Zauważyłem. że przy rozpalaniu przy nadmuchu lecą iskry z miału, więc być może jest za silny nadmuch. Więc próbowałem z regulacją siły nadmuchu ale wtedy i tak miał się nie dopala a piec ma problem z osiągnięciem zadanej temperatury tj. 55st. C. Podsumowując, szukam rozwiązania problemu i nie wiem jak go rozwiązać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

jesli w przedniej czesci komory,przy drzwiczkach...to moze swiadczyc ze w tym miejscu brakuje powietrza.......

 

u mnie kocioł miałowy kwgr-50 budkot pleszew tylnokomorowy

 

od popielnika ku drzwiczkom od rusztu mam fabrycznie wspawany kanał powietrzny....moze w Twoim kotle tego wlasnie potrzeba

 

ustawienia na sterowniku raczej niczego nie zmienia, bo z opisu wynika ze spalanie miału jest dobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawień w sterowniku jest dużo, jednak jak wspomniałem jest to sterownik z PID który sam reguluje ilość powietrza w zależności od temeratury spalin i temperatury na piecu. Z powietrzem można pobawić się jednie w taki sposób aby bardziej obiążać klapkę przy dmuchawie bądź dławić wypływ spalin na czopuchu, ale ta druga metoda się nie sprawdziła. Natomiast sam piec polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie eksperymentuję, nowy dom i "młody palacz". Słyszałem dużo opini na temat moczenia miału, jedni piszą, że powinien być suchy inni, że wilgotny. Ja obsawiałym za wilgotnym (ale nie ociekającym wodą) komin mam ceramiczny i odprowadzenie skroplin do kanalizacji więc problem z wilgocią odpada. Raz napaliłem bardziej niż wilgotnym i paliło się dobrze, ale po przeczytaniu opinii o negatywnym skutku palenia mokrym miałem tj. korozja pieca itd. pale takim jaki po prostu jest, no i się nie dopala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przerwie piszę o postępach w "walce" z sasem.

 

1. Miał musi być wilgotny ale nie mokry, dobrze go zmoczyć ale dzień wcześniej gdyż suchy iskrzy.

2. Klapka dmuchawy nie była dobrze wyregulowana, teraz otwiera się przy około 17 procent nadmuchu.

3.Miał dopala się idealnie, temeratura stała na piecu około 55 stopni.

Tylko to zużycie miału tj. (po warzeniu) wychodzi mi, że piec zużywa 23kg miału na 7godz palenia a tutaj

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/14053-defro-optima-komfort-plus-mialwegiel-orzech/

piec kosntrukcyjnie podobny a stałopalność 12 godzin, co jest nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

troche martwi mnie to twoje zuzycire 23kg/7h

jestem"miałowcem" u mnie wsad 50 kg starcza śr na 36h,najnizsza stałopalnosc to 24h

 

dlatego pytam...na jaka temp pracy masz policzona instalacje c.o.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie tez jest na kotle 55 st  tyle ze instalacja c.o. jest przeliczona na prace przy 55 st.

 

jesli u Ciebie jest na kotle 55st. a instalacja jest liczona na np 70st to niestety bedziesz miał niska stałopalnosc, no i rzecz jasna bedzie ubywało  opału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeliczona  to oznacza jak zostala zaprojektowana na odpowiednie parametry pracy

 

w skrócie  i obrazowo bez zadnych wyliczeń

 załózmy ze dla parametrow  c.o. 70/50/20    powinienem miec grzejnik o mocy 1000 W

 70 to temp zasilania czyli taka na jakiej ma pracowac grzejnik aby odda c  moc 1000 W i było w pomieszczeniu 20 st. ciepła

 aby grzejnik pracował taka moca musze mu podac ciepło z  kotła czyli rozpaliuc go do 70 st.

 

przy temp zasilania 55st. ten sam grzejnik bedzie grzał ale nie osiagnie mocy potrzebnej 1000W a co za tym idzie moze byc zimno w pomieszczeniu

 

dlatego wazny jest dobor kotla do instalacji jak i na odwrót instalacja do kotla.....

 

najlepiej by było, aby o instalacji i kotle rozmawiac w fazie projektowania , wtedy mozna podjac wszystkie decyzje na" papierze" a dopiero później wprowadzic to w zycie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej ustawiam ten piec i...

Więc klapka od dmuchawy, nie było tak jhak powinno tj. otwierała się tak jak pisze w instrukcji kotła tj. przy 10-20% nadmuchu ale często otwierała się przy 30% nadmuchu i było to otwarcie skokowe anie płynne, dopiero przykręcenie wkrętem nakrętki (takiej samej ja te do regulacji klapki) na końcu klapki po demontrażu dmuchawy, dało pozytywny efekt, klapka otwiera się płynnie i płynnie pracuje przy zmiennej sile nadmuchu.

Po kosnultacji z serwisem Tech(Sterownik Tech ST 850 Pid) uzyskałem dwa kody odblokowujące do sterownika (ustawienia zaawansowane, tak na marginesie to trzeba zapisywać wszystkie zmiany, gdyż nie ma możliwości póżniej do ustawień fabrycznych) gdzie mniejszyłem maksymalne obroty dmuchawy z 70 na 40 %. Efekt jest taki., że miał zapalony od góry pali (właściwie to gaz) się ładnym niebieskim płominiem. Jednak do tego efektu należy zasypać cały piec miałem aby były odsłonięte tylko 4 otwory powietrza wtórnego. Przypuszczam, że jeszcze mógłbym zejść z obrotami maksymalnymi dmuchawy, być może powietrza mam jeszcze za dużo. Miał wypala się idealnie. Czopuch po rozpaleniu przymykam na drugi  ząbek. Zastanawia mnie jeszcze żużel (mała ilość) w popiele, to może świadczyć o nadmiarze powietrza. Jako ciekawostkę dodam fakt, że od odpalenia pieca używam palnika dekarskiego i gazu. Wystarczy na wilgotny miał posypać suchego z drobnym węglem podgrzać to palnikiem około 1min i piec już pracuje. Rozpalając tradycyjnie tj. papier i drewno, zauważyłem, że często miał ma problem z zapaleniem pod cząstkami spalonego papieru i drewna. Tylko ta stałopalność, 23 kg miału na 8 godz palenia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał mam faktycznie dobry, na rachunku było napisane typ 2701. Pozatym faktycznie sterownik lekko przeciąga zadaną temperaturę max 3 stopnie. Zmniejszyłem maksymalny nadmuch do 35, nie wiem jak to wpłynęło na stałopalność(poszedłem spać) ale chyba paliło się dłużej z tego co widziałem to ładnym niebieskim płomieniem. Zastanawia mnie czy  czy żar w popiele po wygaszniu kotła to jest normalna sprawa ?

Nie jest go dużo, jest po środku paleniska pod popiołem. Przy ustawieniu standardowym dmuchawy tj. na 70 procent po wygaszeniu kotła tego zjawiska nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dalej...

Próbowałem z nadmuchem zejść poniżej 40% makasymalnych obrotów i tutaj moje spostrzeżenia.

Zbyt duża siła nadmuchu  (oryginalnie 70) to:

-szybki rozruch kotła i duża temperatura na kotle,

-wysoka temeratura spalin (nawet 190 stopni) i duża strata kominowa,

-szybkie wypalanie miału (mała ekonomika),

-żużel w popiele,

-rozpalony miał od góry gaśnie i pali się od dołu, powstają straty w postaci niespalonego gazu który ulatuje w komin

Mała siła nadmuchu (poniżej 40) to:

-problem z rozruchem kotła,  samoistne wygaszanie kotła,

-długi okres czasu do osiągnięcia właściwej temperatury na kotle

-niska temperatura spalin, problem ze "smołowaniem" i skraplaniem wody w kominie

-wolniejsze spalenia miału, dymienie, miał pali się ale w domu zimno

-bardzo mała ilość żużlu,

W moim kotle doszedłem do ustawienia  42 %-41% mocy maksymalnej dmuchawy i uważam, że jest na razie dobrze, jednak usawienia należy traktować dla każdego kotła indywidualnie gdyż dużo zależy tutaj od ciągu kominowego i samego komina z czego jest zrobiony, jaką ma średnicę itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązałem problem z nadmiernym spalaniem miału...

Teraz pali się ta sama ilość miału dwa razy dłużej, problemem okazała się...pompka co.

Zmieniłem prędkość pompki z II biegu na I i po problemie, kaloryfery tak samo gorące a stałopalność wydłużyła się :D

Tylko, że mam jedną pompkę na kaloryfery i na podłogówkę na "dwójce" chodzi wszystko a na "jednyce" tylko wybrany system, trzeba pomyśleć o pompce do rozdzielacza :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.