Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zamiana Kociołka W Kuchni Na Piecokuchnie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 OFFLINE   arkoarek

arkoarek

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 11 luty 2012 - 12:22

witam
mam w kuchni kaflowej zamontowany kociołek który ogrzewa ok 65m2 48 grzejników al (170W)
wszystko dział grawitacyjnie połączone rurami stalowymi skręcanymi od 1,1/4 do 1/2 cala
wody w obiegu jest ok70l
w tym sezonie założyłem pompę cyrkulacyjną25/40 którą załączam od czasu do czasu a to ze względu że nieraz potrafiło przyblokować ostatni grzejnik i żeby nie zakręcać wszystkich i przepychać temperaturą załączam pompę
całość działa już 11 lat i bezproblemowo o w miarę oszczędnie choć przy mrozach pow -20 trzeba było nieźle palić
jako że kociołek jest tylko w części paleniska bardzo dużo ciepła ucieka w komin
ale najbardziej kłopotliwa jest stałopalność 1,5-3 godziny max przy węglu i drzewie z twardej jabłonki
postanowiłem latem przebudować kuchnie kupując piecokuchnie
decyduję się na to bo nie mam miejsca na kotłownie i kuchnia stoi u matki emocjonalnie przywiązanej do kuchni
dlatego zamiast pieca padło na piecokuchnie najprawdopodobnie SŁAWEX 13/5kW
i teraz mam pytanie ?
czy Sławex czy coś innego?
jakie ruszta wybrać żeliwne czy wodne?

Jeśli zastosuję tą piecokuchnie myślę że może dołożę 2-3 żeberka do obecnych 10 na 13m2 pomieszczenia
i dodam jeszcze bojler z 80 100 l bo na razie ciepłą wodę mam z przepływowego 9kW ogrzewacza
aby było dobrze co polecacie do rozbudowania instalacji nie ukrywam że nie zależy mi na wkładaniu pomp i innych rzeczy bo jakoś wyjątkowo często wyłączają mi prąd i raczej zostanę przy grawitacyjnym układzie ale też jeśli coś by było zalecane to bym dodał
czy zastosować zawór różnicowy czy zwrotny bo czytałem na forum że zwrotny by był lepszy
  • 0