Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Dolnego Spalania


wit3k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Do ogrzania jest dom wybudowany w latach 50, nie ocieplony, o powierzchni około 165mkw, prawie wszystkie nowe grzejniki, większość instalacji w miedzi oraz bojler o pojemności 100l.

Komin z wkładem ceramicznym niestety nie ocieplony o średnicy fi 180.

Paliwem jest mieszanka węgla z miałem ze zdecydowaną przewagą węgla.

Bardzo istotną rzeczą przy doborze jest to, że w piwnicy jest wilgoć, a podczas sezonu grzewczego nawet stoi woda. Wilgotne mury powodują, że bardzo szybko dochodzi do całkowitego wychłodzenia, wiec kocioł górnego spalania zdecydowanie odpada.

 

Proszę o pomoc.

Edytowane przez Ryszard
Aktualizacja postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardzo istotną rzeczą przy doborze jest to, że w piwnicy jest wilgoć, a podczas sezonu grzewczego nawet stoi woda. Wilgotne mury powodują, że bardzo szybko dochodzi do całkowitego wychłodzenia, wiec kocioł górnego spalania zdecydowanie odpada.

 

Proszę o pomoc.

 

W pierwszej kolejności to zajął bym sie porządnym odwodnieniem budynku . Koszta nie są aż tak powalające , a efekty sam zobaczysz . Zyskasz ty , rodzina ,budynek , i nowy kociołek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viadrus u24 25 kw wystarczy czy poszukać czegoś o większej mocy?

Oczywiście robię co w mojej mocy aby pozbyć się wilgoci tyle, że staw hodowlany sąsiada, który znajduje się około 10m od mojego domu, skutecznie mi to utrudnia. W przeciągu 2-3 lat mam w planach ocieplenie domu, oczywiście kiedy uda mi sie wyeliminować problem wilgoci.

 

Macie jakieś inne sugestie czy kocioł viadrusa najbardziej sie nadaje? Myślałem jeszcze o kdo-u(rw) z Żywca ale niestety nie jest żeliwny.

Edytowane przez Ryszard
Aktualizacja postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kociołek ma być w warunkach dużej wilgoci użytkowany, to niestety żeliwniak powinien najdłużej wytrzymać, choć jego osłony z blachy oczywiście już nie ;), poza tym kociołek najlepiej na większym podwyższeniu postawić oraz dobre było by zapewnić dobrą wentylację i napowietrzenie kotłowni, a jeśli by się udało , to podwyższyć podłogę i odpływ zrobić do szczelnej studzienki z pompą automatyczną, żeby chociaż sama kotłownia była trochę bardziej sucha. Żeliwniak będzie nabpewno trwalszy w tak złych warunkach, choć i żeliwo nie jest niewzruszone, no i kotły żeliwne mają krótszą stałopalność i wymienniki ciut mniej wydajne, ze względu na właściwości samego materiału czyli żeliwa. PS jeśli blaszak, to przy takiej wilgoci zdecydowanie odradzam kocioł z pionowym wymiennikiem i polecam kotły z wymiennikami poziomymi jak Żywiec KDO-U(RW) lub Zębiec KWKD. Pozdrawiam.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dostęp do węgla typu 33 ewentualnie 32,1. W temacie "u24 w szczegółach" można się dowiedzieć, że taki węgiel niestety nie nadaje się do tego kotła (viadrus u24), więc prawdopodobnie zdecyduje się na któryś z kotłów poleconych przez Robocika. Myślę, że kocioł o mocy 22kW powinien wystarczyć. Dziękuje wszystkim za dotychczasowe odpowiedzi.

Edytowane przez wit3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.