Skocz do zawartości

arthek

Stały forumowicz
  • Postów

    460
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    4

Ostatnia wygrana arthek w dniu 7 Grudnia 2021

Użytkownicy przyznają arthek punkty reputacji!

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom kostka , 2 kondygnacje, ~ 220m2 ogrzewanej, Ściana podwójna ~ 40 cm z pustką w środku + Ocieplenie ściana 12 cm SWISSPOR GRAPHITE , podłoga EPS 10 cm , strop 25 cm ROCKWOOL'a. Bez REKU, temp pok ~ 21-22'C
  • Instalacja
    Kocioł 25kw z palnikiem 16 kW , 100% grzejniki, cwu 140 L dwupłaszczowy
  • Kocioł
    Protech Karo 25kW , 2008 rok prod, z palnikiem pelletowym Skiepko Eco palnik VIP 16

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Scyzorykowo
  • Zainteresowania
    motocykle , narciarstwo

Ostatnie wizyty

6 865 wyświetleń profilu

Osiągnięcia arthek

Kompetentny

Kompetentny (10/14)

  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

27

Reputacja

  1. jameess Fajny patent, tylko faktycznie trzeba o tym pamiętać i być "we domu" 😉 Jak powierzchnię ogrzewasz i jak zaizolowany masz dom ? Michal86 Zastanawiam się nad buforem u siebie . Mój kocioł ma 100 L pojemości wodnej i robi za "mini" bufor. Obecnie mam jakieś 7-8 odpaleń na 24h , ogólnie jest to 0,5h do 1 h pracy kotła i potem postój 1,5h do 3 h w zależności od temp na zewnątrz. Kocioł nagrzewa się do 75 'C , bezwładnością dochodzi do 78-80'C i stoi do momentu aż temp na kotle spadnie do 44'C i znów się odpala. Co do mojego budynku to : Budynek niecałe 220m2 powierzchni grzewczej, stary klocek dwukondygnacyjny , na ścianach 10 cm grafity, na stropie 25 cm rockwoola , okna dwuszybowe standart. Zapotrzebowanie na ciepło bez CWU to ~8-10kw . CWU od około połowy/końca lutego do mniej więcej połowy listopada grzeję fotowoltaiką. Kocioł nagrzewa CWU tylko od mniej więcej połowy listopada do połowy /końca lutego. Temperatury w domu dół 22'C góra 21,5 'C Nie stosuje żadnego obniżania nocnego Kocioł 25KW z palnikiem 16KW + RCK na kominie Dwa obiegi grzewcze spięte wymiennikiem ciepła. Krótki obieg w układzie otwartym : kocioł - wymiennik i duży obieg w układzie zamkniętym : wymiennik - grzejniki Wszędzie głowice klasyczne na grzejnikach. W ostatnim tygodniu przy tych mrozach czyli w nocy -15 do -20 'C , a w dzień ok - 10 średnia z zasypu wyszła 28-30 kg/ doba razem z CWU ( 250 L kospel pionowy) .Jak nie ma silnych mrozów to spala od 18 kg 22 kg / doba Dom stoi na górce i trochę pizga Palnik działa niecałe dwa sezony , ten jest trzeci . Pełny sezon 2022/23 to u mnie 3,25 tony , drugi obecny sezon 2023/24 szacuję po dotychczasowym zużyciu na 3,2-3,5 t ( pelletu mam kupione na sezon 3,5t i myślę że wystarczy )
  2. Tak "PANIK" 😉 No taka kawa z mlekiem bym powiedział 😉 Po wykresie widzę ze około 3 godzin ładuje ci się bufor. Jakiej jest pojemności i na ile wystarcza ? ( ile m2 do ogrzania i jaka temp w domu) U mnie tak to wygląda bez bufora.
  3. Komora spalania jest zmniejszona i wyłożona szamotem ( choć jakieś 3 miesiace po założeniu palnika chodził bez tego szamotu i różnicy specjalnej nie było ) Tak to u mnie wygląda. Link do filmu https://youtu.be/IwnPO0hKiF8
  4. Generalnie im niższa temp spalin tym wyższa sprawność. Tylko że po przekroczeniu pewnej granicy , trzeba już stosować wentylator wyciągowy spalin ( szczelna komora spalania pracująca na podciśnieniu) Kotły pelletowe Sas potrafią miec spaliny w okolicy 180-200'C.
  5. Mój kocioł 25kW , kiedyś z palnikiem na miał (podajnik tłokowy) . Od jakiegoś czasu zamontowany palnik pelletowy 16kW 😉 Przy około 80'C i pracy na mocy max 16KW - temp spalin jest w granicach 95'C ( po czyszczeniu) -105'C ( po miesiącu) Wymiennik poziomy z czterema półkami a na każdej z nich zawirowywacze. Czujnik temp spalin czysty i skalibrowany. W kominie sucho.
  6. Dość wysoka temp spalin. U mnie na maksymalnej mocy 16KW jest w okolicy 100'C mierzone w srodku czopucha 10 cm od wyjścia z kotła.
  7. No daje do myślenia. W dzisiejszych czasach takie podejście do klienta może szokować. Dla firmy to równia pochyła .
  8. Wiesz co , wczoraj pisałem z kimś z Fokusa i dzisiaj otrzymałem przekrój kotła i dane techniczne . Czekam na zdjecia i film.
  9. No właśnie, u mnie to samo , trzeci sezon i ...nuda w kotłowni .Ten palnik jest genialny w swej prostocie obsługi i działania. Dziwi mnie to że tak niewiele jest kotłów na rynku z tym palnikiem , ze znanych mi to Ogniwo Eko Pellet , Fokus Pellet i Duopellet . Swoją drogą , ciekawy jest ten kocioł Fokus Pelet.Ma wymiennik pionowy z komorą nawrotową i duży zład wody 137 Litrów, taki zład może działać jak mini bufor ( mała częstotliwośc odpalania kotła jeśli kociol pracuje od histerezy, z pompą co włączoną na stałe) 🙂
  10. To samo dzieje się w palnikach pelletowych Venma Comfort, identycznie wypalona (po 3 sezonach) dziura w ruszcie palnika.Palnik Venma jest w naszej rodzinie.Nie polece go nikomu.
  11. Mam też termostat pokojowy pluma X40 i wykorzystuję go w okresach "przejściowych". Wtedy kocioł odpala od termostatu. W sezonie kiedy temp oscylują wokół zera lub niżej to ustawiam termostat pokojowy tak aby kocioł działał od histerezy. Co do zużycia ( dom i temperatury jak w podpisie) razem z CWU obecnie oscyluje wokół 17-21kg/24h
  12. Ja u siebie ustawiłem zadaną na CO- 67 'C. Sterownik ustawiony w tryb FL i do zadanej idzie pełną mocą. Rozpędem dochodzi do 75'C i sie wygasza . Ponowne rozpalenie przy 42'C I tak w kółko. Kocioł stoi około 2-2,5 godz , rozpala sie średnio 6-7 razy na dobe. Pompa CO chodzi non stop ( próg załączenia - 40'C ) Termostaty na grzejnikach ( nie mam żadnych zaworów 3D/4D)
  13. Przy obecnych temperaturach jest to pomiędzy 2-3 godziny. Dzięki temu , że pompa CO działa cały czas to woda w instalacji nie jest wychłodzona do temp otoczenia i kocioł zdecydowanie szybciej "wstaje" po tych 2-3 godz "odpoczynku".Podstawa przy takim sterowaniu kotłem to DOBRZE zaizolowany kocioł i rury instalacji CO, aby zminimalizować straty postojowe. Natomiast przy pracy od termostatu pokojowego kiedy zatrzymuje się nie tylko kocioł ale i pompa CO ( po spadku temp w instalacji ponizej progu jej załączania - u mnie 40 'C ) . To po czasie kiedy termostat pokojowy woła : "GOŁ" , kocioł najpierw musi "podnieść " temp wody w całej instalacji i suma sumarum czas pracy kotła jest co najmniej 1,5 raza dłuższy niż w pierwszym przypadku . Temp w pomieszczeniach tez jest wtedy zdecydowanie bardziej stabilna niż przy sterowaniu termostatem pokojowym.
  14. Jeśli chodzi o pracę Twojego układu CO to u mnie działa to bardzo podobnie jak u Ciebie , z tym że u mnie kocioł w okresach "przejściowych" pracuje od termostatu pokojowego natomiast jak już na dworze średnia temp < 5'C to działa w oparciu o histereze kotła a nie termostat pokojowy - tak jest dla mnie ekonomicznej. U mnie w zeszłym roku przy większych mrozach ( temp w dzien ~ minus 5-10"C i nocy do minus 20) kocioł nie spalił więcej niż 29 kog pelletu na dobę .Więc przy takim zapotrzebowaniu dobowym na moc , w moim przypadku nawet w większe mrozy jest bez sensu aby 'zmuszać "'go do pracy ciągłej na tak niskiej mocy, sprawnośc średnio dobowa wtedy leci. Dodatkowo jak kocioł działa w oparciu o swoją histerezę ( 42'C -75'C ) a pompa CO tłoczy non-stop wodę na grzejniki , to komfort termiczny w domu jest lepszy jak kocioł i instalacja ( pompa CO ) staje wyłączona termostatem pokojowym.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.