Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4D W Trzech Odsłonach


Rumcajsik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Do napisania tego postu skłoniły mnie powtarzające się pytania o zasadę działania oraz prawidłowy i nieprawidłowy montaż zaworu 4D. Jeszcze pół roku temu dla mnie to cudo też było jedną wielką niewiadomą, ale po iluś godzinach spędzonych na poszukiwaniach, rozmowach i analizach okazało się, że owo cudo ma budowę cepa :)

A więc - zaczynamy !!

 

56709623.th.jpg

 

ODSŁONA 1 - PODSTAWY

 

pozycja A - położenie wyjściowe, neutralne

pozycja B - woda chodzi w obiegu kotłowym (grzejniki są już nagrzane, i kocioł pracuje na mniejszych obrotach)

pozycja C - woda chodzi w obiegu grzejnikowym (grzejniki są nagrzewane, i kocioł pracuje na full)

 

ODSŁONA 2 - MONTAŻ ZAWORU

 

W zaworach f-my ESBE oznaczenia na króćcach w postaci kółek, kwadratów itp. mają znaczenie tylko POMOCNICZE !!! Zakładając, że nikt nie bawił się pokrętłem po otworzeniu pudełka (co jest chyba niemożliwe - wiem z autopsji ;) ) owszem - można (a nawet należy) podłączyć zawór zgodnie z oznaczeniami, ale gdy już się nabawimy nową zabawką (i poprzestawiamy przegrodę, która kręci się dookoła) - pamiętajmy o trzech zasadach:

 

- woda płynąca Z KOTŁA i Z GRZEJNIKÓW jest podłączana do PRZECIWLEGŁYGH króćców (automatycznie - woda płynąca DO GRZEJNIKÓW i DO KOTŁA do dwóch pozostałych)

- przegroda MUSI być ustawiona jak na pozycja A (PROSTOPADLE do króćców z wodą płynącą Z KOTŁA i Z GRZEJNIKÓW)

- montaż wskaźnika położenia zaworu MUSI być zgodny z czerwonym trójkątem na rysunku (przeciwprostokątną w stronę króćca DO GRZEJNIKÓW, krótszą przyprostokątną - Z GRZEJNIKÓW)

 

Pamiętając o tych trzech zasadach nie ma możliwości błędego podłączenia zaworu!!

 

ODSŁONA 3 - MONTAŻ W INSTALACJI

 

Tu sprawa też jest prosta - cokolwiek podłączymy do rury Z KOTŁA (tzn. zasilanie pomiędzy kotłem a zaworem) - rurę powrotu musimy podłączyć symetrycznie (pomiędzy zaworem a kotłem na powrocie). Podłączając bojler do zasilania i powrotu pomiędzy kotłem a zaworem 4D uzyskamy możliwość odłączenia obwodu grzejnikowego (poz. B) na lato, i będziemy mogli grzać wodę tylko w bojlerze. Jeśli w ten sam sposób podłączymy n.p. podłogówkę w łazience - podłogówka ta będzie mogła pracować niezależnie od obwodu grzejnikowego (zaś podłączając ją za zaworem - będzie mogła pracować tylko wtedy, gdy uruchomimy obwód grzejnikowy).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.