Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Istalacja Co I Cwu Zawór Czterodrożny ?


SPAYD

Rekomendowane odpowiedzi

post-9151-1265827350_thumb.jpgwitam

mam dylemat czy zawór czterodrożny jest konieczny ? i czy przyłącze z pompą i zaworem zwrotnym kulowym może być w poziomie czy w pionie ? jak podłączyć naczynie wzbiorcze i jakią średnice rur do naczynia a może lepiej zastosować instalacje zamkniętą ? na 4 osoby bojler pionowy z wężownica spiralną 200L za dużo czy też nie? w lato do ogrzania cwu 200L + grzejnik w suszarni odbierze ciepło z pieca ? piec 15kw powierzchnia 120m2. proszę o porady :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

 

nie jestem fachowcem ale z informacji jakie zbieram z tego forum,(mam zamiar sam wykonać moje CO i CWU)

wszystko zależy jaki piec na paliwo stałe czy czy gaz

jesli paliwo stałe to lepiej układ otwarty,

 

- czy zawór 4drozny( ogronisz kociołek przed poceniem sie i korozją) innymi mówiąc piec ci dłużej posłuży, moim zdaniem lepsze tozwiazanie to zawór3drożny + pompa obiegu kotłowego

- jesli chodzi o naczynie wzbiorcze na ukł. otwartym to dam ci schemacik.

- jesli chodzi o pompe to i zwrotny też schemacik.

- bojler 200L na 4os. według mnie to zadużo ja mam 120L na 4os. ale to według mnie trzeba sobie dobrać indwidualnie /kto jak się myje/ :unsure:

post-14941-1265833104_thumb.jpg

post-14941-1265834781_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

 

nie jestem fachowcem ale z informacji jakie zbieram z tego forum,(mam zamiar sam wykonać moje CO i CWU)

wszystko zależy jaki piec na paliwo stałe czy czy gaz

jesli paliwo stałe to lepiej układ otwarty,

 

- czy zawór 4drozny( ogronisz kociołek przed poceniem sie i korozją) innymi mówiąc piec ci dłużej posłuży, moim zdaniem lepsze tozwiazanie to zawór3drożny + pompa obiegu kotłowego

- jesli chodzi o naczynie wzbiorcze na ukł. otwartym to dam ci schemacik.

- jesli chodzi o pompe to i zwrotny też schemacik.

- bojler 200L na 4os. według mnie to zadużo ja mam 120L na 4os. ale to według mnie trzeba sobie dobrać indwidualnie /kto jak się myje/ :unsure:

 

 

więc tak kocioł na paliwa stałe z dolnym spalaniem, i czy naczynie wzbiorcze na mojim schemacie jest dobrze podłączone ? przed układem pompowym ? czy może być za pompą ?(kocioł w piwnicy a naczynie na drugiej kondygnacji jakieś 1,5m nad grzejnikiem) potrzebny jest zawór mieszający czy można sie obejść bez niego ? lepiej 4-drożny czy 3-drożny jakie są różnice ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik wyrownawczy dobrze podlaczony,

pompe przenies za zawor 4drogowy,

zasobnik masz zasilanie dobrze podpiete ale powrot masz za zaworem 4d - powrot tez ma byc przed tym zaworem

grzejnik w kotlowni lepiej podlacz za zaworem 4d.

 

 

 

tak jest ok ? a nie powinno być na wyjściu z kotła pompy ? przy odcięciu pionu w lato (samo cwu) przed zaworem czterodrożnym pompa nie będzie pracować to pójdzie grawitacyjnie czy dawać też jakaś pompe ?( bojler stojący zastanawiam sie czy 200L czy 140L wystarczy) a powiedzcie mi jakie dawać jeszcze zabezpieczenia kotła, bojlera odpowietrzniki itp ? do bojlera wystarczy tylko zawór bezpieczeństwa czy dawać coś jeszcze (nie chciałbym żeby kapało z zaworu)czy na powrocie też dawać termometr i jak ustwic zawór czterodrożny, jaby coś brakowało to prosiłbym o korekt na schemaciku.... czy w takim układzie pompa musi być podłączona na obejściu czy normalnie bezpośrednio na rurze a przed nią zawór zwrotny czy musi być ten kulowy ?post-9151-1265844328_thumb.jpg

a może zamiast czterodrożnego dać trójdrożny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.