Skocz do zawartości
IGNOROWANY

osy niszczące owoce


piastun

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Drugi rok z rzędu osy wchodzą mi w szkodę i zrobiły sobie biesiadę na borówkach.

Nadgryzają owoce i generalnie przeszkadzają.

Macie jakieś sposoby, żeby pozbyć się tych intruzów?

Wlałem im ocet do słoika i postawiłem obok ale nie robi to na nich wrażenia.

Pułapki z butelek nie są dla nich zbyt atrakcyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam informacje z forum winiarskich/winogronowych. Tam straty w owocach też bolą. Sugerują m.in. sadzenie obok upraw gruszki, która ma odciągnąć uwagę. A co ma zrobić ten, co postawił na gruszki?

Mam dużą brzoskwinię i winogrona. Co roku walka - kto pierwszy. Czasem jak zlokalizuję gniazdo, to walnę gaśnicą, ale to nie tędy droga. Każdy chce żyć. Generalnie ciepłe zimy, upalne lato, blablabla.

Jak zawsze - wina Tuska i Samoobrony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej okazji można przyjrzeć się dokładnie i sprawdzić czy nie pojawiły się mszyce. Może się okazać, że owoce są uszkodzone przy okazji a głównym wabikiem jest białko na które zapotrzebowanie os jest tym większe im mocniejsze mają rodziny (gniazda). Jako początkujący pszczelarz dowiaduję się o złożoności przyrody; zależności są nieraz tak zaskakujące, że już dawno doszedłem do przekonania, że najlepiej się urodzić na wsi, w przeciwnym wypadku traci się dużo czasu na niespodzianki, a później zdobywanie wiedzy z książek i czasopism, internetu.

Widać też, że emocje przybierają na sile. I pewnie tak będzie, bo każda okazja wydaje się pozornie dobra, by nawiązywać do trwającej kampanii. Wiele wskazuje na to, że tym razem zdecydują młodzi, ich udział :)

No to naciapię coś z rana...
Bądźcie ostrożni, starajcie się szybko dorosnąć, bo tego wymaga ten czas. Media, które wzorują się na zachodnich bądź chciałyby to robić, nie pomogą za wiele, nie tyle omawiają dane wydarzenie co wypowiedzi celebrytów o nim. Pojawia się szum, chaos, aż dziw, że ktoś to wszystko jeszcze ogląda, czyta. Niemal każdy tydzień, miniony również, jest przykładem braku ostrożności oraz tego skutków.

Wybierać rozsądnie to stawiać na osoby, które znają się na ludziach, nie wypowiadają pochopnych sądów, nie zapalają też przy tym ulicy. Ulica i jej emocje nie są odpowiednim miejscem, by zmieniać świat. Przypomina się zdarzenie, obraz, też niedawny, na którym ktoś rozkłada ręce przed napastnikiem i woła: zrobisz mi krzywdę, kurka wodna! – to wolne tłumaczenie, słowa były mocniejsze, wielu pewnie zapamiętało. Obraz na czarno białą grafikę, gotowy do przeniesienia na tkaninę, sztandar czasów, gdy ścierają się cywilizacje a ulica właśnie jest tego miejscem.

Wybierać rozsądnie to unikać uproszczeń też, pozornie łatwych rozwiązań, schematu dość mocno ograniczonego świata, wyłaniającego się z czkawki jakiegoś piwożłopa. Taki, z kolei, będzie wodził od "mądrości" jednej knajpy do "mądrości" innej knajpy i swym fatalnym przykładem rozpijał społeczeństwo, rozpowszechniał światopogląd.

Stawiać na poważnych, ludzi myślących, jeśli chce się by naród był postrzegany jako poważny, wart uwagi.
Tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mszyce atakują tylko młode pędy na borówkach. Traktowałem je wywarem z pokrzyw interaz jest spokój.

Moje pułapki osy i szerszenie omijaly z daleka dopóki nie spostrzegłem, że w worku na bio jest dużo os i szerszeni. Okazało, się, że zepsute banany są dla nich bardzo interesujące. Wyjąłem banany inwrzucilem do pułapek i efekty są.

Jednocześnie ojciec mi zdradził jeszcze lepsza metodę. Do pułapki z butelki nalewa wodę z cukrem lub sok a ścianki powyżej wewnątrz butelki smaruje miodem....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.