Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ariston egis plus 24 ff


Patrykos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na wstępie chce zaznaczyć, że od paru godzin studiuje te forum ale nadal nie znalazłem ostatecznej odpowiedzi na swój problem.

Posiadam mieszkanie 50m2 w starej kamienicy(ponad 100 letnia), mieszkanie na parterze, budynek z zewnątrz nie ocieplony(ale również nie w tragicznym stanie), okna szczelne, generalnie poprzez testowanie kamerą termowizyjną straży pożarnej, ściany są szczelne oraz nie wypuszczają ciepła na zewnątrz ani nie wpuszczają zimnego do środka w jakimś stopniu tragicznym, powiedział bym, że są po prostu okej. Piwnice trochę  puszczają, 2/4 już zostały ocieplone, przechodząc do sedna sprawy. 

Ogrzewanie gazowe, piec ariston egis plus 24ff 2 funkcyjny, zużycie miesięczne w sezonie zimowym na poziomie 230-250m3 . Czy to jest normalne ? Rozmawiałem z wieloma różnymi osobami posiadającymi nieogrzane stare domy/bloki czy kamienice i 90% z nich ma na poziomie 160-180m3 maksymalnie. Czy zmiana mocy maksymalnej w tym piecu lub czasu taktowania przyniesie jakiś efekt? 

Był również serwisant, poczyścił, posprawdzał wszystko, generalnie powiedział, że piec jest bardzo zadbany (5 letni). Jedynie nie zaglądał w ustawienia serwisowe tj. moc maksymalna itp.

Testy jakie robiłem jedynie by sprawdzić zużycie to temperatura na piecu 70 stopni, sterownik w przedpokoju na 19 stopni lub na piecu 50 stopni, temperatura na sterowniku 18 stopni, efekt ten sam. Uprzedzając nie lubię gdy jest za gorąco w domu, szczególnie nocą.

Co mogę zrobić, o ile coś się da, żeby jakoś ograniczyć te spalanie gazu, a może jest to normalny wynik ? Proszę o jakąkolwiek pomoc/odpowiedź bo rachunki rzędu 450-600zł co miesiąc, wydają mi się cholernie wysokie jak za 50m2 mieszkania.

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedziałbym, żebyś miał jakieś przesadzone zużycie. Twój wynik zdaje się być w normie w stosunku do tego co napisałeś. Masz nieocieplony budynek a piwnice docieplone tylko w połowie i to nie wiadomo jak. Jednak większość ludzi stwierdziłaby, że w domu masz po prostu zimno (18-19 stopni). Mury są pewnie dosyć grube a samo mieszkanie jest małe. To wszystko przekłada się na twój aktualny wynik.

Żebyś mógł mieć możliwie najmniejsze rachunki to kocioł powinien pracować na maksymalnie niskiej temperaturze ale przy której możliwe jest uzyskanie u Ciebie zadanej temperatury na mieszkaniu/sterowniku. Sam musisz zobaczyć jaka to temperatura.

Spalanie na poziomie 160-180m3 w nieocieplonych domach można wsadzić między bajki. Nie rozpatruję przypadku w którym człowiek żyje tylko w kuchni i jednym pokoju gdzie ma ustawione 18 stopni a do tego chodzi w bamboszach, ubrany na cebulkę a reszta domu jest praktycznie zakręconą tak tylko aby grzejników nie rozsadziło podczas mrozów 🙂

Ja mam nowy dom 112m2 i podczas takiej zimy jak teraz moje spalanie wynosi 169m3 na miesiąc a ocieplenie mam 20cm styropianu na ścianach a na dachu wełna 30cm (miejscami 40cm) a dom zbudowany z gazobetonu. Na sterowniku jest ustawione 22'5'C bo nie po to budowałem dom aby w nim "na cebulkę" chodzić ubranym.

Edytowane przez Michał-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwnice ocieplam sam, styropianem 5cm(niestety są bardzoo niskie i nie można za dużo kombinować.

A jest możliwe, że sam piec jest za mocno skręcony jak to się mówi i chodzi cały czas z pełną mocą ? Czy zmiana w ustawieniach mocy(nie wiem jaka jest obecnie, dopiero muszę zajrzeć po pracy) ale zakładając że jest na 80%, to czy pomniejszenie do 60-40% zmieni coś? Tak samo taktowanie oczywiście jeszcze nie policzyłem dokładnie ale wydaję mi się, że jest co 2-3 minuty czy zmiana tego lub całkowite wyłączenie ma jakikolwiek sens ? Niestety widziałem te faktury na oczy i naprawdę mają te same albo mniejsze zużycie przy dużo większym metrażu oraz gorszej izolacji. Nie wiem czy jest to możliwe, że przez dużą moc nominalną, zużywa tego gazu więcej niż powinien ? 

 

*edit

Moc grzewczą C.O mam ustawioną na "10"

Taktowanie na "3 minuty"

Powolne zapalanie na "5"

Czy to są dobre ustawienia ?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że Egis 24KW ma moc minimalną 11KW. Jest dużo za mocny do tego co potrzebuje twoje mieszkanie. Nic nie wskórasz. Jeżeli kocioł Ci taktuje to znaczy, że będzie spalał więcej gazu aniżeli przy jednostajnej pracy bo cały czas się załącza i wyłącza. U Ciebie tego nie wyeliminujesz bo kocioł ma dużą moc startową. Możesz skręcić powolne zapalanie na minimum żeby kocioł startował z najniższą możliwą mocą tylko zobacz czy wystartuje bez problemów. Zdarza się, że wyskakuje błąd chociaż u mnie akurat kocioł startuje z mocą minimalną bez żadnego problemu. Nic to jednak nie da. 11KW na starcie to bardzo dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najmniejszy możliwy. Bosch ma kotły od ok. 2kw do bodajże 15kw. To spory zakres a u Ciebie liczy się ta najmniejsza moc właśnie. Nie wiem jak masz zorganizowaną wodę ciepłą bo ta górna wartość też jest ważna. Jeżeli masz jakiś zasobnik wody to kocioł będzie dogrzewał wodę co jakiś czas do zadanej temperatury. Jeżeli wodę masz grzaną przepływowo to nie wiem czy te 15kw wystarczy - nie mam z tym doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 stopni to lodówka sorry. Optymalnie jest 22 bez dwóch zdań. 23-24 przy dzieciach kto ma to zrozumie. 11kW na min mocy to niestety zaduzo jak przy takim mieszkaniu. Musi być min 1.9kW żeby kociol chodził ciągle całą zimę. U ciebie niestety nic nie pomoże bo to kamienica gdzie przeważnie jest zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie jestem ciepłolubny i przy temperaturze powyżej 20 stopni w domu jest mi za duszno, a w nocy mam pospane. Stąd takie temperatury. Czyli zmiana pieca, a myślisz, że przy piecu o takiej mocy będzie zauważalna oszczędność w zużyciu ? Jest to warte zachodu ? Czy co najwyżej mogę obniżyć zużycie m3 do kilku metrów i jest to nie warte zachodu ? 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżenie kilku m3 da ogromne oczednosci. Nowy kondensat to nie majątek min 5tys. Na 50m2 w kamienicy rachunki za rok powinny się mieścić w max 2tys rocznie przy starych cenach. Teraz racze 3tys. Kiedyś miałem mieszkanie 50m2 tylko blok ocieplony. Płaciłem 800zl rocznie przy 21 stopniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.