Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Projekt lub projektant do kotła na BALOTY SŁOMY


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Od kilku lat mieszkam na wsi i zajmuje się gospodarką. Od pierwszych sianokosów krąży mi po głowie pomysł stworzenia suszarni, w której mógłbym suszyć plony - głównie w formie balotów. Czytałem na ten temat wiele i obejrzałem wszystko co się dało w internecie. Suszarnie chciałbym zasilać na dwa sposoby, kolektorami słonecznymi i piecem na biomasę - baloty słomy.

Mam wstępne pomysły jak tam piec powinien wyglądać i z całą pewnością jeżeli podejmę się samodzielnej budowy to jeszcze dużo czasu spędzę na rozeznaniu i czytaniu. Piec jako pierwszy element systemu chciałbym stawiać w przyszłym roku.

Na tym etapie, przed cała praca która muszę wykonać, chciałbym się dowiedzieć czy jest tu ktoś, kto mógłby zaprojektować taki piec i jaki byłby tego koszt? Ewentualnie czy ktoś posiada szkice, rysunki, projekty darmowe lub na sprzedaż takiego pieca?

 

Na marginesie, bezpieczeństwo jest dla mnie ważniejsze, niż papierki i zgody, ale jak to jest obecnie z legalnością samodzielnej budowy takich kotłów? Czy spełnienie wymagań zawartych w normie pn-en 303-5 jest wystarczające? Czy trzeba dla takiego kotła przeprowadzić badania przez firmę certyfikującą? Czy z takimi badaniami piec ten mógłby kwalifikować się do dotacji gminnych?

 

Pozdrawiam i mam nadzieję, że nawet jeżeli popełniam jakieś błędy w założeniach, to to forum okaże się przyjazne i ktoś mi je uprzejmie wskaże, bez hejtu i zbędnych komentarzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.