Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł gazowy do domu 200 m^2


Maciek90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po zakończeniu obecnego sezonu grzewczego zamierzam pozbyć się mojego śmieciucha i wykorzystać fakt, iż w ostatnim czasie pod moją działkę podciągnięta została rura z gazem ziemnym. Dom piętrowy, ok. 200 m2, budowany w latach 70-tych, na dachu i ścianach styropian 5 cm., okna dwuszybowe, całość na kaloryferach + CWU, docelowo na każdym z kaloryferów zamierzam zamontować miejscowo oraz centralnie sterowaną, przez serwer automatyki domowej, głowicę termostatyczną (doradźcie proszę czy to dobry pomysł). Dodatkowym moim wymaganiem jest, aby kocioł dało radę w jakiś niezbyt skomplikowany sposób podłączyć pod instalację inteligentnego domu opartego na systemie Domoticz postawionego na Raspberry. Z tego co zdążyłem się w tej kwestii doedukować wynika, iż jest to wykonalne na kotłach działających na protokole Open Therm czyli np. na Termecie. Wymaga to dokupienia bramki Open Term: https://www.nodo-shop.nl/en/opentherm-gateway/188-opentherm-gateway.html
Bardzo proszę o opinię bardziej doświadczonych użytkowników jaki kocioł byłby dla mnie odpowiedni oraz czy ktokolwiek z użytkowników forum "kombinował" już z podłączeniem kotła pod Domoticza.
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,
Na dzień dzisiejszy pracuje u mnie piec Immergas victrix zeus 20 zamontowany w 2008 roku.
Pogodówka, CAR i DIM .
Piec dwufunkcyjny z zasobnikiem ,pracujący na dwóch obwodach:
-parter podłogówka + grzejnik drabinkowy w łazience
-poddasze dwa kaloryfery (pokoje z odrębnym bezprzewodowym czujnikiem temp w tym sterowanie temp. ) + podłogówka i grzejnik ścienny w łazience.
Łazienka na poddaszu pracuje na obwodzie parteru.
Powierzchnia użytkowa parteru 130mkw a poddasza 80mkw.
Na stałe zamieszkują 3 osoby.
Na początku , temperatura była ustawiana w zależności od pory i rodzaju dnia.
Ostatnich kilka lat mam ustawioną jednakową* poddasz i parter) przez całą dobę ok 21 stopni.
Bywa , że dogrzewam w przypadku wizyty wnuków:)
Średni koszt gazu CO+CWU+ kuchenka to w zimie przedział 400-700zł.
Piec już po naprawie płyty, wentylatora i kilku innych drobnych elementów.
Serwisant , który montował i na bieżąco serwisował oraz naprawiał piec stwierdził, że kolejne naprawy będą już nie opłacalne a dostęp do części już jest znikomy ( minęło 10 lat od produkcji). Oby więc dopracował do wiosny .
Problemem jest również niedobór wody (niskie ciśnienie ciepłej wody ) w przypadku , kiedy np. są myte naczynia a ktoś by chciał skorzystać z prysznica...
Dlatego też decyzja o wymianie pieca.
I tutaj prośba do znawców tematu przy założeniu , że chodzi o kotły Vaillant, Viessmann, Junkers, Buderus , De Dietrich ,Bosch , Immergas ( tych serwisantów/instalatorów mam w okolicy ) mając na uwadze już istniejące rozwiązania , które przy nowym mogą być tylko poprawione w zakresie kotła i urządzeń towarzyszących..
Proszę Was o sugestie co do:
- rodzaju kotła kondensacyjnego w zakresie:
= dwufunkcyjny z wewnętrznym czy zewnętrznym zasobnikiem
= jakiej wielkości zasobnik wewn. a jaki zewn. spełni w/w zadania
= jaki kocioł ma największy( ile litrów ) pojemnościowo zasobnik wewnętrzny
- jaka moc i modulacja nowego kotła mając na uwadze sprawność i ekonomikę eksploatacji
- jaki producent i model który daje 5 letnią gwarancję
- producenta oferującego kocioł, który pozwoli mi zlikwidować skrzynkę w której umieszczony jest DIM
- kotła, który da się sterować odrębnie dla dwóch kondygnacji za pomocą takich sterowników jak:
 IMMERGAS TYBOX 820 -  sterownik radiowy tygodniowy 2 strefy
Na początek to tyle,
Pozdrawiam, licząc na Wasze wsparcie
Robert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.