Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie parametry dla pieca Elektromet Eko-PE Compact - problem ze stabilną pracą


zapas17

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam taki problem piec ogólnie działa bez problemu, znaczy nie staje, ale jak patrze na wykresy jego pracy to nie są dobre i spalanie peletu jest jakby większe.

W czym problem. Piec w czasie pracy powinien działać tak: czyszczenie, rozpalanie, rozrzażanie, modulacja, wygaszanie. Lecz ja niekiedy mam tak: czyszczenie, rozpalanie, rozrzażanie, modulacja, rozpalanie, rozrzażanie, wygaszenie. Próbowałem już różnymi parametrami to zmienić np. powietrze max, temperatura zadana ręcznie, ale to nie pomaga, takie sytuacje się zdarzają dalej. Wklejam wykres pracy pieca. Legenda: niebieski - czyszczenie, żółty - rozpalanie, pomarańczowy - rozrzażanie, zielony - modulacja, fioletowy - wygaszanie. 

Dom to 148 m2, ogrzewanie podłogowe na całym domu. piec grzeje wodę w bojlerze. Jak jeszcze są potrzebne jakieś parametry to proszę dać znać.

chart.jpeg

Screenshot_20191011-090301_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jescze na zdjęciach podam parametry palnika. Wartość opalowa chyba powinna być na 5. Jest w kWh na kg. A pelet mój ma 18 kj na kg. Po przeliczeniu wychodzi 5. Zastanawia mnie też parametr "ilość paliwa test" to jest mierzone na 1h w czasie modulacji i jest 13,9 kg. A parametr powietrze max powinno byc mniejsze bo mam 22. 

 

20191011_170537.jpg

20191011_170527.jpg

20191011_170614.jpg

20191011_170551.jpg

20191011_170629.jpg

20191011_170621.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zapas17 napisał:

Próg foto jest na 10. Maksymalnie mogę ustawić 100

Spróbuj zwiększyć próg foto o kolejne 10 oczek... Może być tak, że podczas pierwszej fazy modulacji jasność płomienia spada poniżej progu foto i ponownie dochodzi do rozpalania... 

Powietrze max... Sprawdź jak przy pełnej mocy wygląda płomień... Ma być długi " język" z płomienia... Jeżeli płomień jest porwany, to za dużo dmucha... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pokazałeś to ładnie zieje ogniem..., ale chodzi mi o to... Sprawdź jaki jest płomień w momencie przejścia z rozrzażania w modulacje... I jakie wartości jasności płomienia są wyświetlane na sterowniku ( to powinno być wyświetlane ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film ognia przy modulacji zaraz po rozrzazaniu. Dodatkowo film z pracy palnika. Nie wiem gdzie można sprawdzić wartości jasności płomienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasność płomienia, to te cyferki, które szybko zmieniają się na wyświetlaczu... Wstawiłeś filmik chyba tak na szybko...., gdyż jak widać temp palnika jest w okolicach 30 st... 

Włączyłeś teraz kocioł aby nagrać filmik, ale kocioł nie potrzebował grzać chaty, bo temp w domu była osiągnięta, więc kocioł przeszedł w stan wygaszania... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No miałem długi film tylko go skrocilem. Nie wiem czy zauważyłeś. Rozrzaza się a następnie na chwilę modulacja i wygaszenie. Wcześnie zanim się wygasił był 2 razy w takim trybie, 2 razy się rozpala i rozrzazal pod rząd bez zatrzymania. Kocioł chodzi cały czas już 6 dni, ja go nie wlaczalem. Akurat był w takim trybie. 

TP to temperatura palnika. Czemu jest tak mała. Jak palnik chodzi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp palnika jest ok. Taka jest w normie... Temp jest mierzona wewnątrz palnika, a nie to co jest na ruszcie... 

Wstaw inne ustawienia że sterownika..., bo tu ewidentnie coś blokuje kolejną pracę kotla... 

Na jakiej zasadzie działa Ci jego sterownie....? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze ze szwagier ma ten sam piec. Obok w bliźniaki i chodzi mu ok. Wstawiam jeszcze jeden filmik i parametry inne. Jak coś mam jeszxze nagrać to dajcie znać 

20191011_170807.jpg

20191011_170801.jpg

20191011_170822.jpg

20191011_170815.jpg

20191011_170657.jpg

20191011_170648.jpg

20191011_170725.jpg

20191011_170752.jpg

20191011_170731.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest to o czym pisałem... Zanim przejdzie w modulacje, to podany pellet w czasie rozrzażania jakoś podtrzymuje jasność płomienia, ale jak już wejdzie w modulacje, to płomień zanika, więc kocioł ponownie wchodzi w tryb rozpalania... Zmniejsz powietrze min o jedno oczko.... 

Wcześniej napisałem abyś zwiększył próg foto.... Sorry...chodzilo mi o to aby go zmniejszyć, ale patrząc teraz na filmik , że podczas modulacji czujnik jasności pokazuje wartosci ( 0-3), to daje do myślenia.... Zdejmij obudowę palnika i wyczyść czujnik... Być może " zapylił się" i błędnie wyświetla wartości... 

P. S. 

A skoro u szfagra jest ok, to próbowałeś jego ustawień... ( ustawień palnika) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ustawiłem prawie jak on ma. 70 stopni temperatura zmierzona (szwagier ma 65). Powietrze max dałem na 15 (wcześniej miałem 22, szwagier ma 15) I próg foto wróciłem do 10. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie działa dobrze. Ale zobaczymy jak temperatura spadnie na dworze. Mam pytanie jeszcze jedno. Do czego służy bufor dla pieca? I czy on jest potrzebny do Pieca na pelet i ogrzewania podłogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zapas17 napisał:

Mam pytanie jeszcze jedno. Do czego służy bufor dla pieca? I czy on jest potrzebny do Pieca na pelet i ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podlogowe to obieg niskotemperaturowy. Na kotle utrzymuje sie z reguly wyzsza temperature. Bufor jest akumulatorem ciepla. Kociol pracuje godzine, dwie na pelnej mocy, czyli z reguly nakekonomiczniej ladujac bufor. A potem stoi i czaka az bufor powoli odda cieplo na obiegi. Odpala sie ponownie i tak w kolko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem to bufor raczej do ogrzewanie węglem lub drewnem, jak nie ma się podajnika automatycznego:

https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/bufor-ciepla/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. bardzo dobrze to wygląda. Ale pytanie ile peletu Panu schodzi na dzien przez ostatnie ciepłe dni (jaka wielkosć domu i czy ocieplpny), i wtedy gdy były takie mrozy. Pytam bo zastanawiam sie czy taka inwestycja jest oplacalna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.