JanMarian Opublikowano 18 Października 2017 #1 Opublikowano 18 Października 2017 Cześć wszystkim, jestem w trakcie doboru sprzętu do instalacji. Tak jak w tytule, do ogrzania jest 75-80mkw domu, wysokość sufitu normalna sporo skosów, ale 60mkw z tego jest na piętrze o ile to coś zmienia) Do tego zakupiliśmy Unica Sensor plus od moderatora (komunikacja z firmą bardzo słaba, nie polecam) 10kw, ma to ogrzać jakieś 45-50 żeberek aluminiowych krakowskiej firmy (grzejniki 20-15-5-5 żeberek, w zawieszeniu jeszcze 5 jakby gdzieś było mało oraz drabinka w łazience) i wymiennik 120-160l (jeszcze nie zdecydowany na konkretny model, ale chcę pójść w używanego nierdzewnego wiessmana) czyli CO i CWU. Układ będzie zamknięty (nie ma innej opcji) z UPSem czy innym zabezpieczeniem. Chcę pompę cyrkulacyjną (kupię tą eko 3W od LFP) aby mieć szybko ciepłą wodę. Oprócz tego hydraulik polecił kupić pompę do CO i CWU. do CO ma być 25/60 a CWU 25/40. Pierwsze pytanie - Czy te pompy nie będą za silne na ten układ? Prawdopodobnie (jeśli nikt mnie sensownie nie odwiedzie od tego pomysłu) wybiorę pompy od LFP (EXPERIA L), po przeczytaniu innego tematu odpuściłem myślenie o wersji z autoadaptem. Są też tańsze pompy od LFP (nowsze niby) ale ich zużycie energii jest znacznie większe, chyba jednak lepiej dołożyć po 150zł do pompy i zużywać 10W a nie 30W? Tylko czemu po EXPERII wypuszczono PCOw, które jest znacznie tańsze i zużywa więcej energii? Czy z Experią jest coś nie tak? Trzecie pytanie - Czy potrzebne są aż 3 pompy? Widziałem schemat na stronie LFP gdzie podłączona była tylko pompa CO i cyrkulacyjna a w obwodzie był wymiennik, grzejniki i woda CWU. I pytanie ostatnie - czy 3k pln za podłączenie tego wszystkiego do zainstalowanych już grzejników to optymalna cena?
huhra Opublikowano 18 Października 2017 #2 Opublikowano 18 Października 2017 treść zapożyczona, bardziej jako sugestia odnośnie pomp niż odpowiedz na nurtujące pytania: "Do bojlera [CWU] zwykłą, nie energooszczędną bo one nie lubią częstego włączania i może paść od tego w nich elektronika, wystarczy IBO, a do CO koniecznie energooszczędną bo ona pracuje cały czas [ewentualnie wyłącza się rzadko w strefach czasowych].Dobre energooszczędne to np. IBO Beta, droższe LFP Experia L [ma silnik IBO], górna półka [5 lat gwarancji] to Experia [silnik i elektronika Grundfoss], trochę droższy od niej jest Grundfoss, ale różni się tylko obudową i logo." ...co prawda sam jestem ciekawy czy faktycznie elektroniki źle znoszą częste on/off???
MarioDeCampes Opublikowano 24 Października 2017 #3 Opublikowano 24 Października 2017 Experia to pompa elektroniczna czyli ze zmienną mocą,a więc tania w eksploatacji. Teoretycznie tylko takie pompy mogą być od ponad roku w obiegu. LFP wprowadziła pompę startego typu o stałej wydajności wykorzystując lukę w przepisach. Kostrzewa MiniBio Luxury 10kW + Ariston Nuos. Dom 170m2.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.