Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Rurki Pp Stabi Chronią Przed Dyfuzją Powietrza Do Instalacji Co?


Przemolo

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, mam do wykonania ogrzewanie WC - w sumie ok. 10m rurek + mały grzejnik. Zaplanowałem sobie podpięcie się do istniejącej starej stalowej instalacji CO złączkami 0,5" - 16mm i zrobienie rurek zgrzewanych (PP).
Fragment instalacji będzie szedł w podłodze pod kafelkami (liczę trochę na to, że i podłoga będzie przez to nieco cieplejsza w tym miejscu). Instalacja CO podpięta jest w piwnicy wprost do wymiennika PEC (dedykowanego tylko do mojego domu, nad którym mam pełną kontrolę) - temperatury wody już po stronie niskiego parametru (czyli w instalacji domowej) w zimę przy dużych mrozach praktycznie nigdy nie przekraczały ~40-50C (dom ocieplony, więc tyle wystarcza). Pierwotnie więc myślałem, że ten kawałek zrobię ze zwykłych rurek PP licząc, że odkształcenia nie będą duże.

Niemniej naczytałem się trochę nt. dyfuzji powietrza przez rurki PP i zastanawiam się na ile to jest realny problem? zmieniłem wstępnie zdanie i kupię na te 10mb rurki stabi - niemniej z tego co czytałem, niektóre są zbrojone perforowaną warstwą aluminium, która chyba też w jakimś stopniu przepuszcza powietrze - no a np. w takiej Castoramie nikt nie był mi w stanie powiedzieć czy oferowane przez nich rurki stabi 16mm mają perforowaną wstawkę aluminium czy nie 

(https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-wodne/systemy-instalacyjne/ppr/rura-pp-r-idmar-group-stabi-16-mm-4-mb.html#product)

Tu więc pytanie - czy jak już zrobię ten kawałek instalacji z rurki 16mm stabito będzie wystarczające i nie muszę się przejmować, że mi się będzie instalacja zapowietrzała? czy też ma to jeszcze znaczenie czy ta warstwa aluminium jest perforowana czy nie? 
Nie chcę się bawić w PLEXy - mam zgrzewarkę PP, kupione wszystkie złączki, itp. i zaufanie, że jest to dobra metoda dająca jednolite połączenia.

Opublikowano

Rury PP Stabi (z wkładką alu perforowaną) rzeczywiście nie są szczelne dyfuzyjnie tzn. w jakimś stopniu tlen może przedostać się do wnętrza instalacji - i to tyle teorii.

 

W praktyce (mam część instalacji wykonaną na rurach PP Stabi) problem nie istnieje, wszystkie urządzenia są ok, zaś zjawisko zapowietrzania nie występuje. 

 

Są też rury PP stabilizowane folią alu o pełnej powierzchni - te są odporne na przenikanie tlenu.

Opublikowano

Zrob to po ludzku, w miedzi. Te 10 metrow podlaczenia bedzie Cie kosztowalo jakies zawrotne 300 PLN a przynajmniej bedziesz mial pewnosc, ze nie pozaslepiales rur podczas zgrzewania.

 

Fragment instalacji pod podloga musi byc zaizolowany otulinami.

 

Rury PP z wkladka alu to rury oznaczone jako Al-Stabi (Sigma Li, KAN-therm) albo po prostu Stabi (Polimarky, Ekoplastik).

Opublikowano

W miedzi? Tam jest instalacja stalowa...

Opublikowano

Rury które wskazałeś są takie sobie, i trzeba naprawdę mieć dużo wprawy żeby je dobrze zgrzać. Poza tym to na podstawie czego dobrałeś średnicę rur? PP16 to średnica wew. ok 10 mm.  Myślę że grzejniki podłączony 5 metrowym odcinkiem rury 16 wcale nie musi działać.   

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.