Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Witam


Barbuletis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów, trafiłem tutaj szukając nowych rozwiązań w kwestii ogrzewania domu.
Od 3 lat mieszkam w domku jednorodzinnym 135m z 2004r, z czego ogrzewam ok 100m ogromnym kotłem zębiec SWK 28kW, od samego początku miałem z nim problemy, aż nauczyłem się palić "od góry" wszyscy znajomi, sąsiedzi śmieją się z tego, kilka lat wstecz nie mając doświadczenia w tej dziedzinie zaproponowałem takie rozwiązanie na zajęciach z ochrony środowiska na Politechnice Śląskiej i już wtedy zostałem wyśmiany przez prowadzącego a jednak to bardzo dobry sposób na oszczędzanie pieniędzy i zmniejszenie zanieczyszczeń.
Może dlatego nie nie "chajcuję w piecu od 20 lat" i dlatego nie mam uprzedzeń do nowych rozwiązań jak większość "doświadczonych" palaczy dla których sama nazwa palenia od góry powoduje śmiech.

Na samym początku dowiedziałem się od właścicieli że jest zamontowany najlepszy kocioł jaki jest dostępny i radzi sobie z każdym paliwem więc zakupiłem 6 ton miału "23" dziennie spalałem ok 30kg tego paliwa, na piecu zaledwie 50 stopni w porywach, co 30 min wizyta w kotłowni i dokładanie drewna żeby nie wygasło w domu temp 20 stopni w większe mrozy 18 max co dało się uzyskać a kaloryfery ledwo letnie.

Ogólnie opały wystarczyło na całą zimę 6 ton za 2400 zł wydawało mi się że nie jest źle tylko że mam za małą moc kotła i nie może nagrzać, następnego roku zapłaciłem za 5 ton węgla "marcel" dostałem ok 4 tony (5m^3) w cenie 3000 zł ( jeszcze nie doszukałem czy jest ale chciał bym poruszyć temat nie uczciwych sprzedawców), wystarczyło na całą zimę ale już było ciepło, na wiosnę spróbowałem palić od góry, zużycie węgla  spadło o ok 30%

Na pełny zasyp wchodzi ok 60kg węgla (orzech) oczywiście tyle nigdy nie dawałem na taką małą ogrzewaną powierzchnię zazwyczaj wsypuję 10 - 15kg i wystarcza mi to na dobę gdy temp jest w granicach 0 w mrozy jeszcze nie paliłem od góry.

Zastanawiam się nad zabudowaniem paleniska tak żeby została 1/3 - ok 20 kg węgla na pełny zasyp myślę że w zupełności wystarczy ?

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.