soplica2 Opublikowano 10 Kwietnia 2016 #1 Opublikowano 10 Kwietnia 2016 Witam Proszę o wskazówki aby uniknąć błędów przy wykonaniu instalacji liczę na wytyczne których mam się trzymać i zarazem kontrolować hydraulika i jego wizji co do instalacji w kotłowni wygląd przygotowanej kotłowni pod kocioł oraz schemat którego myślę się trzymać oczywiście każda sugestia mile widziana. Jak widać na schemacie. Dom parterowy z poddaszem użytkowym lecz w chwili obecnej instalacja tylko na parterze kocioł Skam-p plus 12KW w układzie zamkniętym z zaworem DBV1 do tego CWU ( proszę zasugerować pojemność dla rodziny 4 osobowej) oraz podłogówka na zaworze 4D z siłownikiem sterowana temp. zew. bądź panelem pokojowym w salonie. Grzejniki na zaworach termostatycznych. Rozdzielacze podłogówki w pomieszczeniu obok kotłowni natomiast pompa i zawór 4D od podłogówki w kotłowni dodam iż dom ma powierzchnie użytkową 157m2 z czego około 100mk2 to podłogówka dołaczony schemat został prowizorycznie poprawiony prze zemnie brakuje naczynia przeponowego interesuje mnie czy kolejność na zasilaniu i powrocie jest prawidłowa. Kocioł posiada dodatkowe wyjście do CWU jeżeli podłaczę do niego CWU schemat oczywiście musi ulec zmianie gdzie w takim przypadku podpiąć podłogówke?
Gość Digitrax Opublikowano 10 Kwietnia 2016 #2 Opublikowano 10 Kwietnia 2016 Zawór 4D nie nadaje się do podłogówki. Winieneś zastosować zawór 3D + pompa na obieg podłogowy i taki sam zestaw na obieg grzejników. Dodatkowo do ogrzewania zbiornika CWU potrzebna kolejna pompa "ładująca" a zabezpieczenie powrotu kotła najprościej będzie wykonać za pomocą pompy kotłowej.
soplica2 Opublikowano 10 Kwietnia 2016 Autor #3 Opublikowano 10 Kwietnia 2016 Witam dziękuję za udział w wątku pierwotnie miałem zamiar sterować obiegiem podłogówki zaworem 3d termostatycznym i pompa podłączona na stałe ponoć tak jest lepiej przy bezwładności podłogówki druga sprawa jeżeli będzie się zmieniała temp. zew. zawór termostatyczny sam się nie przestawi wniosek bez mojej ingerencji nie zmienię temp. wody w układzie podłogówki sporo wypowiedzi znalazłem własnie o sterowaniu podłogówki zaworem 4d z siłownikiem aby wraz ze zmianami temp. zew. jak i wew. sterownik pieca regulował temp. wody w układzie podłogówki wydało mi się to sensowne rozwiązanie. Idąc Twoim tropem ten zawór 3d ma byc termostatyczny czy z siłownikiem oczywiście pompa na każdy układ oddzielna druga sprawa która mnie zastanawia w układzie grzejnikowym patrząc na mój schemat czy w momencie zamknięcia się wszystkich zaworów na grzejnikach w układzie tym woda nie będzie miała przepływu czy to jest bezpieczne mamy jeszcze CWU i obieg podłogówki aby odebrać temp. ale wole zapytac
Gość Digitrax Opublikowano 10 Kwietnia 2016 #4 Opublikowano 10 Kwietnia 2016 1. instalujesz zawory 3D z siłownikami elektrycznymi 2. siłowniki podłączasz do regulatora pogodowego = masz regulację temp. podłogi i grzejników w zależności od temperatury zewnętrznej. Sterownik w kotle może sterować pompą CWU. W obwodzie grzejników instalujesz pompę z AutoAdapt i nie martwisz się tym co się stanie jak wszystkie głowice termostatyczne zamkną przepływ przez grzejniki.
soplica2 Opublikowano 10 Kwietnia 2016 Autor #5 Opublikowano 10 Kwietnia 2016 A czy jest zasadne stosować zawór 3d na grzejniki skoro będą zawory termostatyczne na każdym grzejniku ewentualnie aby zapewnić ciągly obieg w układzie grzejnikowym drabinke w łazience zainstalowac bez zaworu termostatycznegodrugie pytanie wytłumacz mi proszę dlaczego na.podłogówkę lepiej spisze sie zawór 3d z siłownikiem?
Gość Digitrax Opublikowano 11 Kwietnia 2016 #6 Opublikowano 11 Kwietnia 2016 Jeżeli nie zalezy Tobie na oszczędności energii cieplnej wynikającej z zastosowania regulatora pogodowego do grzejników to możesz uprościć i na obieg grzejnikowy nie instalować zaworu 3D tylko sama pompę. Ważne aby miała ona funkcję Auto Adapt. Dlaczego na podłogówce lepiej zastosować zawór 3D zamiast 4 D ? - było to już wyjaśniane dziesiątki razy na tym forum, skorzystaj z opcji szukaj na tym forum.
soplica2 Opublikowano 11 Kwietnia 2016 Autor #7 Opublikowano 11 Kwietnia 2016 Dzieki za porady co do zaworów poszukam sobie pozdrawiam
soplica2 Opublikowano 11 Kwietnia 2016 Autor #8 Opublikowano 11 Kwietnia 2016 Kolego jeszcze jedno pytanie szukam troche o tych zaworach n-drożnych i znalazłem w którymś wątku schemat polecany przez Ciebie który zawiera wszystkie te elementy o których mi pisałeś ale jest dodatkowo pompa kotłowa czy mam ja koniecznie montować czy jest jakiś inny sposób ochrony powrotu bez stosowania dodatkowej pompy?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.