Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Garażu 50M2 Zasypowym Per Eko Alfa Plus 18Kw


fachowiecOd7Bolesci

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Znajomy ma niewielki warsztat bez ogrzewania a coś go łupie w kościach. Może tam wstawić po kosztach swój "stary" kocioł Per Eko ALFA PLUS 16 kW rok produkcji 2012 wymieniony na kocioł z podajnikiem. Kocioł zwykły z nadmuchem dwustanowym, żaden PID. Problem jest taki, że do grzania ma tylko 30 żeberek żeliwnych w 3 grzejnikach a takie żeberko ma wg różnych danych 150W przy 90/70/20. Czyli razem max 4,5 kW i ZERO CWU.

 

Czy będzie to chodziło?

 

Instalacja na pompie obiegowej.

Opublikowano

Aha i z racji tego, że to będzie kocioł w miejscu pracy chciałbym żeby dało się rozpalić o 7-mej rano i żeby do 19 jako tako się paliło: żeby praca nie zmieniła się w obsługę kotłowni :)

 

 

Myślałem o prądzie, ale ogrzewanie 4 kW przez 12 godzin dziennie to jest 28 zł dziennie.

Opublikowano

No i najlepiej jakby o 19 rozpalać jeszcze raz i żeby było ciepło do rana.

 

Czytałem o zmniejszaniu paleniska ale czy da radę ograniczyć palenisko z 16 kW na jakieś 4 kW???? Przecież 4 krotnie nie zmniejszę komory spalania.

 

Kolejna sprawa czy pompa na wysokim biegu może sprawić, że grzejniki osiągną moc ponad nominalną? Czy do takiego prostego układu warto kupować pompę zmienną obrotową - elektroniczną czy starczy zwykła Omis?

 

Aha, wyziębienie budynku nie jest jakieś tragiczne: to garaż murowany z cegły i hasia.

Opublikowano

Najlepsza koza. Prądem też można - Klimatyzator przenośny za 1,3 tys.PLN z PC  od 1,4KW (COP 2,2-3,5) lub klimatyzator 2 członowy (split.)

Opublikowano

Koza nie wchodzi w grę bo mam osobne niewielkie pomieszczenie w którym jest komin i mała kotłownia (nie wchodzi to w skład tych 50 m2).

 

Klimatyzator przenośny z PC? Podaj konkretny model i weź pod uwagę, że chce grzać głównie wtedy gdy są największe mrozy, a wtedy sprawność takiego wynalazku jest chyba najmniejsza?

Opublikowano

Dodatkowo, jak przyjdzie znajomy rano i będzie np 5 stopni to dość szybko rozgrzeje pomieszczenie do ok 20 stopni a grzejniki później powinny utrzymać temperaturę.

Podobną nagrzewnicą  (gazowa 16 kW)  pomieszczenie warsztatowe grzał doraźnie mój znajomy  i to się sprawdzało natomiast grzejniki przy mrozach po kilku dniach nie ogrzewania, nagrzewały pomieszczenie dopiero po kilku godzinach.

Możesz ewentualnie spróbować dołożyć grzejników aby miały tyle mocy co kocioł.

Opublikowano

Od czasu do czasu poza sezonem grzewczym korzystam z blyss 12000btu z PC    1,2kw / PC 3,2 kw wpięty w komin od kominka. Próba w sezonie dla nagrzania pokoju 26m2 po 4 dniach chałupy pozostawionej bez ogrzewania o temp 14stC przy  zewnętrznej poniżej -5 dała pozytywny rezultat. Początkowo temperatura wejścia powietrza z pokoju 14 wyjścia powyżej 35. W miarę ogrzewania temperatura wyjścia coraz wyższa do ok 44. Klimatyzator zakupiony za 999PLN w Casto. Jednak jest to pokój w mieszkaniu, a nie osobny garaż. Jakie chciałby osiągnąć temperatury znajomy - podkoszulkowe  czy dresowe. 

Myślę że 2 takie w największe mrozy wystarczą na lekko dresowe siedzenie w warsztacie zużycie 2,4 KW -12x2,4x60gr  ok 18zł/doba, zaś w temp powyżej 5 jeden działający w połowie 600wx12x60gr ok 5zł

Jak prowadzić kocioł 18KW gdy zapotrzebowanie 1-2,5 KW większość czasu.

Opublikowano

Zapotrzebowanie gdy jest około 0 na zewnątrz jest znacznie większe niż 1-2,5 kW. Bo gdy załączyłem na stałe na 48h elektryczne 3 kW na tej powierzchni i zamknąłem drzwi to średnia temperatura ustabilizowała się na 13 stopniach. To co mam daje 4,5 kW max (przy 90/70/20), zapewne przy normalnej temperaturze na kotle 65/50/20 zapewne trochę więcej jak 3 kW. Jak będzie potrzebne mniej (czyt. będzie za ciepło) to się zrobi przerwę w paleniu.

 

Do jakiej mocy udałoby mi się zmniejszyć taki kocioł realnie?

 

Ile musiałbym dostawić grzejników, żeby to miało sens?

Opublikowano

1kg węgla przy 80% sprawności kotła ma od 5 do 7KW. Myślisz, że w takim wielkim kotle uda ci się spalić z taką sprawnością mniej niż 1 kg/h no more, nawet kisząc spalisz więcej.  Siedzisz już trochę na tym forum i doczytałeś jakie są skutki przewymiarowania .

Jeżeli przy 0 stC  mało jest 3kw czyli potrzeba 4-5KW to przy -20 potrzeba 12-15KW.  Wiesz jakiego potrzeba grzejnika np firmy Purmo , już podpowiadam  grzejnik dwupłytowy standardowy o mocy 4 KW ma wymiary 3metry na 60cm, wg twoich wyliczeń to na -20 to trzy byłyby już ok . Ja nie widzę na 50m2 3 takich kolosów.Dlatego coś nie halo z tymi więcej niż 3KW (bo jak napisałeś jest to mało) przy 0 stC bo już na taką temperaturę potrzeba co najmniej 1 takiego kolosa z Temperaturami 75na kotle/65 powrót/ 20 w garażu.

No, jednak jeżeli się upierasz na CO z 18KW parowozem, a  jego moc ograniczona   np do 9 kw to połowę kotła murujesz i kupujesz 3 kaloryfery po 3 metry ponieważ prawidłowo moc kaloryferów powinna się równać mocy kotła i zapotrzebowaniu.

Opublikowano

Jeżeli ten kocioł ma sterownik i dmuchawę spróbowałbym zrobić tak:

w profilu 6x6cm należy wywiercić z każdej strony otwory fi 5-6mm,co 7cm

górę profilu trzeba zaślepić(można wywiercić 1-2 otworki)

wysokość profilu powinna być wyższa o 15cm od poziomu zasypu opału

na dole przyspawać do każdego boku kawałki kątownika,żeby stał w miarę stabilnie na ruszcie,ustawić po środku rusztu i zasypać niskokalorycznym opałem,a wszystko po to by zapobiec wybuchom w kotle,dmuchawa od spodu napowietrzy złoże i poda powietrze nad zasyp

w Twoim przypadku najlepiej sprawdziłby się np. miał z Piasta 23MJ/kg

jeden zasyp starczy na co najmniej 30h palenia.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.