Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Proszę o pomoc w rozwiązaniu poniższego problemu. Instalacja solarna ze zbiornikiem kombinowanym powinna być wykonana jak w załączniku post-62179-0-19815200-1423563624_thumb.png. Firma wykonująca "uprościła" sobie trochę temat i postanowiła zaoszczędzić i nie montować kilku jej elementów. Choć instalacja oczywiście działa, skutkiem niedoróbek nie daje pełni możliwości. Na czerwono zaznaczyłem braki. Próbowałem już różnych porad, ale każda z osób która przychodzi głosi inne teorie...

Mam do dyspozycji hydraulika, sam również orientuję się nieco w temacie. Wystarczy mi informacja co mam kupić i jak zamontować.

Ja mam takie uwagi i spostrzeżenia co do działania układu:

- w przypadku okresu zimowego gdzie są dni słoneczne , nie wykorzystywany jest solar, ponieważ woda powracająca z układu C.O. ma wyższą temperaturę niż jest w stanie zagrzać kolektor. Uruchomiona "ręcznie" instalacja (piec ustawiony w grzaniu C.O. na minimium) daje na grzejniki 40C  -szału nie ma , ale to ze słoneczka...

Z kolei kiedy jest brak słońca pominięcie zasobnika powoduje studzenie się wodny również w  zasobniku C.W.U. W jaki sposób "zamknąć" wodę w zasobniku w określonej temperaturze np. zawór otwierający poniżej 30C (dogrzanie zasobnika z CO) ,a otwarty powyżej 45 (zasilenie instalacji ). Czy to coś da? Można to jakoś ogarnąć z czujnikiem słońca?

- zimą, temperatura wody sieci którą zmierzyłem (2-3C) powoduje że czujnik temperatury reaguje bardzo szybko na dopuszczenie wody do zasobnika C.W.U., z kolei podniesiony do góry reaguje z opóźnieniem co kończy się ... zimnym prysznicem. Temperatura w pomieszczeniu, to 15C. W jaki sposób przekazać ją na zasilanie C.W.U. - wymiennik ciepła?

- sterownik który mam w domu po poprzednim kotle (euroster 2000) choć jest prosty w obsłdze nie daje np. możliwości uruchomionia grzania kiedy chcielibyśmy dogrzać a temperatura zadana jest osiągnięta. Poza tym są tylko dwie nastawy temperatury: dzień i noc. Brakuje mi pośredniej lub też np. komfortowej kiedy jesteśmy w domu. Chodzi mo żeby w ciągu dnia dało się nastawić dwie temperatury kiedy jest się w domu, a kiedy nie , i mieć możlwiość włączenia grzania kiedy się chce

Będę wdzięczny za porady,

pozdrawiam

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez arek67
      Nie jestem hydraulikiem, ale ze względów finansowych muszę sobie poradzić z projektem i wykonaniem, jeżeli ktoś znający temat będzie chciał mi pomóc to z góry dziękuje.

W razie zaniku prądu mam w kotłowni system zasilania awaryjnego, który pracuje z pompą przez 12 godz.

Kotłownia jest umieszczona pól metra poniżej mieszkania grzejniki mam na parterze i piętrze.

Zbiornik wyrównawczy otwarty (obecnie) umieszczony jest na piętrze pod sufitem nie fachowo, bo podpiąłem go na tej samej rurze (18mm), co zasilanie na grzejniki a powinna być osobna rura, ale sprawdził się już kilka razy jak kocioł zagotował wodę, gwizdało, stukało, ale wyrzucało wodę.

W nowym projekcie planuje zainstalować zbiornik przeponowy i przelewowy dla bezpieczeństwa chcę zamontować zawór schładzający dwufunkcyjny lub wężownice z chłodnicą, nie wiem co  będzie działać lepiej i bezpieczniej. Dołączam projekty do oceny i jeden rys. instalacji w mieszkaniu.

Mam kilka pytań:

1.Czy zbiornik przelewowy może być w kotłowni ok.30 cm nad buforem? (rys.nr1)

2.Czy można połączyć dwa zbiorniki membranowe 35l zamiast jednego dużego 70l ? (rys.nr2)

3. Czy piec na węgiel można podłączyć do wężownicy w buforze ?

4. Jakie zastosować przekroje rur miedzianych do moich projektów ?

5. Jakie zawory mieszające Afriso  ¾ ‘’czy może 1’’ i jaka przepustowość ?

6. Czy pompy są w odpowiednich miejscach ?

Dziękuje

• Przez AplusHOUSE
      Zatrudnię Hydraulika z doświadczeniem / Montera C.O. / Montera Instalacji Sanitarnych / Montera Wentylacji / Pomocnika Hydraulika

Praca od zaraz w Błoniach (5 km od Wrocławia) lub przy wyjazdach krajowych lub przy wyjazdach zagranicznych (Niemcy, Austria, Holandia) z systematycznymi zjazdami do domu i zakwaterowaniem w miejscu prowadzenia budowy.
      Dla najlepszych zarobki 8 000 zł lub więcej.

Zadania ::
      - wykonywanie instalacji systemów sanitarnych, grzewczych, wentylacyjnych,
      - prace przy montażu budynków szkieletowych, modułowych oraz hybrydowych według projektów wykonawczych i warsztatowych.

Wymagania ::
      - doświadczenie zawodowe min. 2 lata,
      - precyzyjność i dokładność,
      - umiejętność czytania rysunku technicznego,
      - umiejętność pracy w zespole.

Oferujemy:
      - stałą umowę na pełny etat lub samozatrudnienie,
      - pracę na miejscu
      - pracę dobrymi narzędziami w bezpiecznym środowisku BHP,
      - pracę w niszowej specjalizacji, przy innowacyjnym produkcie o najwyższej jakości na najlepszych materiałach.

Kontakt :
      e-mail :: job@aplushouse.eu; tel. +794 564 998

Kim jesteśmy?
      A+House to ultra-nowoczesna architektura, innowacyjne rozwiązania, pasja oraz ekologiczne materiały podsumowane sloganem „Innowacje w zgodzie z naturą!” najlepiej charakteryzują.

Pod marką A+house skrywa się innowacyjna pracownia architektoniczna z własnym działem produkcyjnym oraz wykonawczym, która specjalizuje się w projektowaniu oraz wznoszeniu nowoczesnych, innowacyjnych budynków szkieletowych, modułowych oraz hybrydowych w standardzie energooszczędnym i pasywnym.

Nasz zespół prowadzi prace badawcze, zgłasza patenty, stosuje innowacyjne rozwiązania i wyróżnia się ekologicznym podejściem stosując „zdrowe” materiały. Wszystkie te starania zostały dostrzeżone przez internautów i zaowocowały pierwszym miejscem w kategorii najbardziej innowacyjnej pracowni w Polsce w konkursie „Innowacje w Architekturze”, organizowanym przez czasopismo Murator.

W dniu dzisiejszym budynki realizowane przez nas należą do najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych obiektów budowlanych o konstrukcji drewnianej na świecie.

Więcej na www.aplushouse.eu.

Rozwijamy nasz zespół wykonawczy i szukamy osób, które dołączą do nas.

Prosimy o dopisanie klauzuli:
      „Na podstawie art. 7 ust. 1 RODO oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez administratora danych osobowych, którym jest AJD STUDIO Jakub Dalek, moich danych osobowych w celu przeprowadzenia procedury rekrutacji na w/w stanowisko. Powyższa zgoda została wyrażona dobrowolnie zgodnie z art. 4 pkt 11 RODO.”
       Informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami.

• Przez mateuszstachowiak
      Witajcie,
      jestem tutaj nowy, prześledziłem już chyba całe forum, jednak nie znalazłem odpowiedzi na męczące mnie pytania. Do rzeczy:
      W lipcu przeprowadziłem się do nowego domu, 165 m2 (125 użytkowej, 40m2 garaż w bryle), budynek z Ytonga 40 cm, strop lekki ocieplony 15 cm wełną na 50% powierzchni i 30 cm wełną na 50% powierzchni - tam gdzie strych idzie. Mamy piec gazowy Vitrix Tera 24 Plus, do tego zasobnik 87 l. W domu mam instalację pół na pół, grzejniki w pokojach gdzie się śpi + jeden w salonie, drabinki w łazienkach, kuchnia, wiatrołap, łazienki, korytarz i na większości salonu podłogówka (tam gdzie salon i korytarz podłogówka na panelach).
      Co do pieca, to mam ustawioną pogodówkę i sterownik "włącz-wyłącz". Mam zadaną temperaturę w budynku 21stopni na sterowniku. I tu pojawia się problem, bo jakkolwiek w części dziennej mam ciepło, to już w łazience która jest oddalona na końcu domu w narożniku nie jest tak ciepło. Temperatura spada nawet o 2-3 stopnie, co raczej powinno być odwrotnie w przypadku łazienki. Za diabła nie mogę wyregulować tego tak, żeby mieć ciepło w łazienkach. Ja przeżyję, ale żona mi żyć nie daje... Macie pomysł, co może być przyczyną?
      Dodatkowo czy jest na forum ktoś, kto użytkował piec i mógłby się podzielić najlepszym i ekonomicznym jego stylem pracy? Kombinuję z ustawieniami krzywej zmiennej. Na poziomie 2, gdzie piec podaje przy temperaturze 2-3 stopnie na zewnątrz około 42-44 stopnie na piecu, piec załącza się na około 1,5 h na 2,5 h przerwy żeby dogrzać dom w zadanej histeriazie (+ - 0,2 stopnia). Na takim ustawieniu pożera mi 11-12 m3 na dobę. Ściany mają wtedy temperaturę 21,5 stopnia, podłoga tam gdzie podłogówka 24-25 stopnia, sufit ocieplony w 100% 21,7 stopnia, nieocieplony do końca 18-17 stopnia. Czy w związku z tym taki wynik jest dobry i szukać przyczyny w 50% nieocieplonym do końca stropie? 
      Dzisiaj zmieniłem ustawienia na piecu na krzywej o 2 stopnie na poziom 4, podłogówka jest odczuwalnie cieplejsza i krócej dom dochodzi do zadanej temperatury. Pytanie jak to się przełoży na zużycie. Dzisiaj sprawdzę i napiszę.
      Z góry dzięki za wszystkie porady i sugestie.
    • Przez nightwatch
      Witam, po pierwszych kilku dniach używania nowego kotła ze sterownikiem PID byłem zachwycony jak pięknie sobie to radzi. No ale w trakcie dalszego użytkowania wyszły różne dziwne zachowania PIDa, np kiepska współpraca z termostatem pokojowym, okazjonalne gaśnięcie pieca czy nieprzewidywalne skoki temperatury. Dlatego i w kolejnym podejściu przełączyłem go na 'dwustan' czyli tak jak to działało w kotłach kilkanaście lat temu. Tak zostało bo działa OK, albo przynajmniej bardziej niezawodnie niż z PID. Do końca nie jestem zadowolony bo kocioł długo stoi w podrzymaniu, właściwie to cały czas - po kilka godzin ciurkiem nieraz. No i wtedy zarasta sadzą.
      I tak sobie myślę - dlaczego ma być wybór tylko między nieprzewidywalnym PID i prymitywnym dwustanem? Tak własciwie to do końca nie wiadomo co ten PID robi i pewnie każdy sterownik ma to zrealizowane inaczej, i to podejrzewam tak że niewiele ma wspólnego z podręcznikowym algorytmem PID. Na moje oko PID to trochę overkill bo bardzo precyzyjne sterowanie nie jest potrzebne w przypadku instalacji CO, a poza tym wyłącznie na podstawie mierzenia temperatury wody to i tak niewiele można wywnioskować o prawidłowości spalania. Więc zapewne jest to tak zrobione że sterownik ma zaprute jakieś tam parametry pracy i przy odpowiedniej ilości szczęścia nawet udaje mu się mniej-więcej to spalanie prowadzić z sensem. A czasami bez sensu, wtedy nikt nie wie jak mu pomóc bo nie wiadomo co tam programista zaszył pod hasłem 'PID' i nie przewidziano możliwości zmiany parametrów.
      Z tego co widzę w swoim kotle to tryb dwustanowy jest dobry kiedy kocioł grzeje, no i słaby kiedy ma stać w podtrzymaniu. W związku z tym zamiast głupiego dwustanu wolał bym 'trójstan' czyli coś zrozumiałego i jasnego dla każdego tak jak dwustan, ale być może bez jego wad. W trójstanie kocioł ma trzy tryby grzania - normalny (czyli z normalną mocą), minimalny (czyli z minimalną mocą możliwą do osiągnięcia) oraz podtrzymanie. No i przy dochodzeniu do temperatury zadanej (nawet zanim ją osiągnie) kocioł przełącza się w tryb minimalny i kontynuuje spalanie ale tylko po to żeby dopalić nadmiar węgla i spowolnić spadek temperatury. Dopiero gdy temperatura nadal rośnie ,np 5-6 stopni powyżej zadanej to kocioł przechodzi w podtrzymanie. W normalnym przypadku w trybie minimalnym po prostu wolniej będzie spadać temperatura wody, a kiedy spadnie o histerezę to przełącza się z powrotem w tryb normalny. Czyli gdy jest zapotrzebowanie na ciepło to kocioł nie wchodzi w podtrzymanie a wyłącznie przełącza się między mocą minimalną a pełną, na zasadzie dwustanu. Dopiero gdy brak zapotrzebowania na ciepło to z trybu normalnego najpierw wchodzi w minimalny (żeby pozbyć sie nadmiaru węgla) i na końcu w podtrzymanie. Według mnie było by to rozsądniejsze gospodarowanie węglem (bo nie przechodzimy w podtrzymanie z palnikiem pełnym rozpalonego węgla) i nie generujemy tyle dymu i sadzy. 
      Pytanie czy może jest jakiś sterownik który taki 'trójstan' już realizuje? Jeśli tak to biere.

• Przez Fmtomek
      Witam. Posiadam kocioł peletowy z serownikiem Tech st976 pod temp.zadaną kotła pojawia się mała cyferka +5 ..
      co oznacza ten parametr ..kiedyś nie było tej cyferki pod temp zadaną ...nie korzystam z czujnika zew. mam głowice termo w grzejnikach ,
      zawór czterodrog. i pompy C.W.U / C.O .Z góry dziekuję za odp. pozdrawiam .
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.