Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ruszt Awaryjny


voytekm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Krótkie pytanko. Czy w trakcie normalnego palenia w piecu musi byc zalożony awaryjny ruszt??? Pytam ponieważ zakupilem wspaniały groszek z ktorego powstaje masa popiolu i sadzy. Muszę regularnie co 2 dni czyścic szpary własnie miedzy rusztami bo są całe zapchane sadzą i ciekaw jestem czy cos da wyjęcie tego rusztu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym zaczał od przeczytania instrukcji kotła

w niektórych kotłach ruszta awaryjne mają taka konstrukcję która nie zaburza procesu spalania w trybie auto i nie trzeba ich wyjmować, w innych jest wyraźnie napisane aby wyjąć.

druga sprawa to przyczyna osadzania sadzy.

albo bardzo nisko ustawiona moc i/lub zbyt mało dostarczone powietrza i stąd jej obecność w nadmiarze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten piec to w ogóle jest genialny wynalazek. Obojetnie jak go nie poustawiam i obojetnie jaka jest temperatura na zewnątrz spala mi tyle samo groszku. znaczy masakrycznie dużo około 35-40 kg na dobę. Piec 20 kw Hegam ekoterm, 150 m do ogrzania, temp pieca 65, a w domu okolo 24 przy obecnych temperaturach. Pompa załącza się co kilkanaście minut na kilka sekund i tyle. Z niecierpliwoscia czekam na wiosne. Na razie zwalam wszystko na marnej jakości groszek. podobno był z Bobrka. Na 8 wiader groszku co drugi dzień wyjmuję 1,5 do wiader popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj parametry na jakich pracuje

podejrzewam że to jest przyczyna.

nie wiem jak sterujesz temperaturą w domu i czy masz zawór 3D/4D na instalacji.

bobrek to paliwo wymagające długich przerw podawania i niewielkiego nadmuchu inaczej masa niedopalonego węgla w popiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz podaję. 10 sek podawanie, 55 przerwa. Dmuchawa na 50 % ustawiłem na oko obserwując płomień. Brak zaworu 3D. Sterowanie w domu za pomocą regulatora pokojowego. Mam ustawione na 22 C a jest okolo 24. Acha no i chyba też ważne, że uklad jest zamknięty. Na wiosne będzie przeróbka dopiero bo cos jest zdrowo popierniczone poniewaz notorycznie się zapowietrza wszystko. Popiół wygląda dość na moje oko. Niedopalonego groszku nie ma, trochę spieków. Jeszcze pytanie czy to rzeczywiście jest Bobrek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od węgla zacznę

polskie ekogroszki mają zawartość popiołu na poziomie 6-8%

czyli ze 100kg eko powinieneś mieć jakieś 8kg popiołu, jak jest więcej i nie ma niedopałków to moze oznaczać mieszankę. ja mam lekkiego świra na punkcie kontroli spalania i ważę to co zasypuję i od czasu do czasu popiół.

nie przekroczyłem 8kg popiołu na 100kg eko.

ustawienia

moc dość duża i podejrzewam że w związku ze sposobem sterowania kocioł często jest w trybie podtrzymania- wtedy sadzy wydziele się wiecej.

zpróbuj ustawić parametry tak aby pracował dużo dłużej czyli wydłużasz przerwę podawania i obniżasz nadmuch.

druga rada jak przebija temperaturę w pomieszczeniach obniżyć zadaną CO

pytanie jest tylko jedno przed tym posunięciem

jaka jest temperatura powrotu i spalin???

trzeba pilnować wartości granicznych żeby nie przekroczyć punktu rosy bo wtedy zajechanie kotła i komina gwarantowane.

czy masz czym zmierzyć te dwie temperatury???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatur nie mam czym mierzyć. Na podtrzymaniu raczej kocioł wg mnie nie bywa często, ponieważ jak zauważyłem bardzo szybko wychładza się czy jak to fachowo nazwać. Bardzo szybko spada mu temperatura. Ma ustawione 65 C, właśnie spowodu punktu rosy no i nie radzą zjeżdżać niżej wg instrukcji. Kociołek dobija mi do 67-68 i po kilku minutach zaczyna spadac mu temperatura do 63-64 no i praca zaczyna sie od nowa, mimo iż pompa nie pracuje i raczej nie ma go co schłodzic.Popiołek jeszce muszę zwazyc i wtedy zobacze co to za boski groszek. Dzieki poza tym za odzew i próbe rozgryzienia mojego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

punkt rosy jako taki występuje na róznym poziomie temperatur ale ma na to wpływ bardzo wiele czynników, ważniejsza jest tutaj temperatura wody powracającej do kotła niż temperatura na kotle.

możesz śmiało obniżyć temperaturę na kotle o kilka stC. jeśli pomieszczenia są przegrzane. masz tylko regulator pokojowy czy również termostaty na grzejnikach??

schładza się sam bardzo szybko a jak szybko się sam dogrzewa???

 

do zmierzenia temperatury powrotu wykorzystaj termometr

http://allegro.pl/termometr-z-sonda-elektroniczny-50-70c-i2935784531.html

 

porządnie przymocuj sondę do rury powrotu tuż przy wlocie do kotła i tyle.

jak temperatury będą powyżej 40stC nie powinno być kłopotu z wykraplaniem warunek suchy opał

 

temperatura spalin jeśli kocioł prawie non stop pracuje może być na nieco nuższym poziomie. spróbuj poszukać u siebie w lokalnych sklepach

takiego termometru

http://allegro.pl/termometr-tarczowy-1-2-120-stopni-celsjusza-i2968388052.html

tylko wyskalowanego do 250 lub więcej stopni, wiercisz dziurę w rurze spalinowej tuż za kotłem i mocujesz na silikon

temperatury powyżej 100stC jak opał suchy są już na bezpiecznym poziomie.

 

co do zapowietrzania instalacji

czy całość jest zrobiona na jednym materiale czy są łączone różne np miedź ze stalą???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko regulator pokojowy. Co do schładzania to nie mam porównania z innymi użytkownikami ponieważ w okolicy tylko ja coś takiego używam.Te szybkie schładzanie to moja myśl ponieważ trzyma temperaturę około 8-10 minut po czym spada. Podtrzymanie mam ustawione na 15 minut. Miałem na 10 i nic to nie dawało więc dałem z tym spokój. W przyszłym tygodniu zamontuje termometry i coś napiszę. Ale czy to jest normalne, że rurę spalinową mogę normalnie trzymać przez kilka sekund???? Podejrzewam, że jakby spaliny miały powyżej 100stC to nie dałoby się rury dotknąć chyba, że się mylę. Co do materiałów to z piwnicy idzie mi wszystko w pleksi, a w mieszkaniu na 1 pietrze przechodzi w miedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kaloryfery jakie są???

jeszcze co do samej pracy

jakie te spieki są duże, małe, twarde czy kruszą się w palcach i ile ich jest- wrzuć zdjęcie

jak długo kocioł pracuje od momentu załaczenia do osiągnięcia zadanej. to że krótko jest w podtrzymaniu nie oznacza że jest źle. muszę wiedzieć więcej by ocenić czy krótkie podtrzymanie to coś złego u ciebie.

 

podejrzewam też że na skutek tego iż sterujesz tylko termostatem pokojowym to kocioł pracuje haotycznie na wysokiej nastawie.

wysoka temperatura wody przegrzewa pomieszczenia, reglator odłącza pompę a kocioł grzeje swoją zawartość, potem pompa się załącza, trafia do kotła trochę zimnej wody z układu i znów się kocioł musi załączyć by to zagrzać.

 

spróbuj zaczać od obniżenia zadanej na kotle, nie obawiaj się, zrób na początek 60st a potem jak będziesz miał już termometr na powrocie zrobimy następne korekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.