robert43 Opublikowano 8 Stycznia 2013 #1 Opublikowano 8 Stycznia 2013 witam, posiadam piec vaillant eco tec plus 186/3-5 +calormatic 400 + zbiornik na wodę 120 l połączony z kominkiem z płaszczem wodnym w ukł, zamkniętym. problemem jest podgrzewanie cwu, wówczas gdy grzeje piec na cwu grzeje również na c.o.. instalator (inny niż ten który wykonywał instalację) zasugerował aby zamontować zawór zwrotny jak na 4 zdjęciu gdyż sprawdził zawór w piecu i stwierdził ze działa bez problemów ale coś popycha wodę na c.o. w instalacji. proszę o opinię.
Gość mak Opublikowano 9 Stycznia 2013 #2 Opublikowano 9 Stycznia 2013 Jak byś opisał te zdjęcia to może ktoś by się zastanowił co się w tej instalacji się dzieje. A bez opisu to możemy podziwiać ładną plątaninę rur i dwie pompy. Przy podłączeniu kotła do instalacji zgodnej z dokumentacją tech obie pompy są zbędne! , Nie widać podgrzewacza cwu, gdzie ten podgrzewacz jest powieszony i po co jest ta pompa na zasilaniu podgrzewacza cwu (jest jeszcze jeden podgrzewacz)? i co tą pompą steruje?. Kolejny kwiatek to połączenie które zaznaczyłeś na zdjęciu, wogóle go być nie powinno (!!!). Po co został połączony powrót CO z powrotem z podgrzewacza? Poza tym to każdy gazowy kocioł wiszący pracuje w priorytecie podgrzewu cwu, czyli podgrzewając wodę w zasobniku nie podgrzewa wody na CO. Jak połączono powrót z podgrzewacza z powrotem z CO to u Ciebie grzane jest też CO. Schemat instalacji i opis zdjęć jest niezbędny bo pytań można zadać więcej .
robert43 Opublikowano 9 Stycznia 2013 Autor #3 Opublikowano 9 Stycznia 2013 Te dwie pompki większe służą do obiegu wody w co i cwu kominka z płaszczem wodnym. Ta mała pompka służy do cyrkulacji cwu (ciepła woda zaraz po odkręceniu kranu), podgrzewacza nie ma jest powieszony piec vaillant 186/3-5. Pytanie o podłączenia jak w instrukcjach producentów pieca oraz zasobnika. Dok2.pdf
Gość mak Opublikowano 10 Stycznia 2013 #4 Opublikowano 10 Stycznia 2013 Zlikwiduj połączenie które zaznaczyłeś na zdjęciu nr 4
robert43 Opublikowano 10 Stycznia 2013 Autor #5 Opublikowano 10 Stycznia 2013 dzięki za informacje. ale mam pytanie czy ta rura nie powinna być podłączona bezpośrednio do rury która doprowadza zimną wodę np. do zasobnika a nie tak jak teraz połączone z odpływem wody co z zasobnika. a powrót wody co z zasobnika do rury powrotu co z pieca?
pdecowski Opublikowano 19 Września 2013 #6 Opublikowano 19 Września 2013 Witam Dołącze się do tematu, żeby nie powielać tego samego. W załączniku wrzucam fotkę mojej instalacji - ecoTEC VC Plus 186/3-5 + VIH R 120 + kominek z płaszczem wodnym (Makroterm). Problem ten sam. Podczas trybu C.W.U. na kotle gazowym, grzeje również grzejniki. Wydaję mi się też, że przez to zasobnik bardzo szybko się wychładza. 5 stopni C w dwie godziny to chyba za dużo...? Mam nadzieję, że mój opis instalacji jest w miarę czytelny. Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi. Pozdrawiam
Gość mak Opublikowano 20 Września 2013 #7 Opublikowano 20 Września 2013 Dlaczego zastosowałeś zasobnik z jedną wężownicą? Aż prosiło się zastosować podgrzewacz z dwoma wężownicami. Przestanie cwu ogrzewać CO jak zamkniesz zawory przy pompie od zasilania cwu kominkiem albo trzeba zastosować zawór zwrotny. Przy pompie od kominka też nie ma zaworu zwrotnego i grzejąc z gazowego będziesz ogrzewał kominek (!!!).Osobiście polecam zasilanie cwu kominkiem zlikwidować bo i tak nie masz jak sterować podgrzewem zasobnika. Cyrkulacja jest albo błędnie opisana albo błędnie podłączona (do podłączenia cyrkulacji jest osobny króciec na samym środku podgrzewacza). Wychładzanie zasobnika może się odbywać przez cyrkulacją ( co steruje pompą cyrkulacji cwu?)
pdecowski Opublikowano 20 Września 2013 #8 Opublikowano 20 Września 2013 Dziękuje za pierwsze podpowiedzi. Zdjęcie wyszło z takiej perspektywy, że faktycznie wydaję się, że cyrkulacja jest źle podłączona.Zapewniam, że podłączona jest do środkowego króćca na zasobniku. Pompą cyrkulacyjną steruje zwykły programator czasowy wpięty szeregowo w zasilane pompy. Pracą kominka steruja dedykowany regulator, z poziomu którego mogę sterować pracą pomp. Aktualną temp. zasobnika podczas grzania kominkiem mogę odczytac na regulatorze od kotła g. W którym miejscu pownien być zawór zwrotny przy pompie od kominka żeby go nie ogrzewać z gazowego?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.