Daris Opublikowano 19 Listopada 2012 #1 Opublikowano 19 Listopada 2012 Witam Forumowiczów, mam zainstalowany kocioł Moderator Unica sensor 25kW. Wczoraj spróbowałem rozpalić go od góry i byłem zadowolony z jego pracy. Chciałbym zacząć tak palić cały czas, jednak nie jestem głównym palaczem, a żeby przekonać innych do zmiany sposobu palenia, muszę mieć dobre argumenty. Przglądałem już słynny temat o ekonomicznym spalaniu węgla (pierwszych dwadzieścia kilka stron), jednak kilka pojęć jest dla mnie niezrozumiałych. Proszę Was o wyjaśnienie: 1. co rozumie się pod pojęciem kocioł "dolniak" i kocioł "górniak" 2. czy w "dolniaku" powinno palić się od dołu, a w "górniaku" od góry, czy np. można w "dolniaku" palić od góry, a w górniak" od dołu? 3. przoszę o przykłady dolniaka i górniaka. 4. czy w moim kotle zda egzamin palenie od góry? Będę wdzięczny za rozjaśnienie tych kwestii.
lukas87 Opublikowano 19 Listopada 2012 #2 Opublikowano 19 Listopada 2012 W załączniku zamieszczam przekrój kotła i powinieneś palić od góry wygląda ten piec prawie jak dolniak ale rzeczywiście jest jakby hybrydą ale nie do końca. Różnica polega na tym iż w kotle z dolnym spalaniem zazwyczaj ogień pali się od dołu w kierunku tylnej ścianki później ogień idzie do góry do dołu przez wymiennik i do komina a górnego spalania pali się od góry potem ogień idzie przez wymiennik i do komina. W przekroju kotła widać że ogień idzie do góry i nie ma możliwości żeby szedł od dołu paleniska.
Daris Opublikowano 1 Kwietnia 2013 Autor #3 Opublikowano 1 Kwietnia 2013 Witam Panowie. Zima nie chce ustapić, a u mnie kończy się powoli wegel. Jednak mam kilka worków koksu, którym mógłbym palić. jenak niebardzo wiem jak sie do tego zabrac, a chciałbym zrobić to z głową. Palę w tym kotle od góry z elektronicznym miarkownikiem ciagu (na spód 3 łopaty - ok 12-15 kg węgla i na wierzch prawie da pelna dąb sezonowany 3 lata, komora jest duża więc węgiel to raptem zakrywa dno). Czy mogę zmieszać koks z węglem i drewnem i rozpalić od góry? W którym miejscu umieścić koks, żeby było najefektywniej? Wiem, ze to nie jest kociol na koks, ale dobrze byłoby go spalić. Na takim zasypie pali mie się 9 godzin. Temp. zadana 58 stopni, przeciaga mi o 5 stopni, ale dlatego że jest zawsze szczelina ok. 4 mm na klapce popielnika. Rozpalam przed praca i po pracy. Dom ok.220 m2, nieocieplony, wymienione tylko okna. Da radę coś więcej wyciągnąć? Doradzicie coś?
Daris Opublikowano 4 Kwietnia 2013 Autor #4 Opublikowano 4 Kwietnia 2013 Panowie, czy ktoś pomoże mi z tym koksem? Co myslicie o stałopalności w moim kotle? Jest to dlugo czy krótko? Może potrzeba więcej informacji?
Daris Opublikowano 15 Grudnia 2014 Autor #5 Opublikowano 15 Grudnia 2014 Piszę z prośbą o poradę dotyczącą czyszczenia kotła. Chodzi o to, że na wymienniku zrobiła się twarda warstwa osadu o grubości ok. 0,6-1,0 mm. szczotką drucianą nie mogę tego zerwać, jedynie skrobakiem, ale ciężko się do niego dostać i tylko w kilku miejscach mogę doskrobać się do czystej blachy. Zwykłą sypką sadzę czyszczę szczotką, która elegancko opada. Czy coś robić z tą twardą warstwą, jeśli tak to w jaki sposób, czy może nie jest to groźne i można zostawić?
mahony Opublikowano 15 Grudnia 2014 #6 Opublikowano 15 Grudnia 2014 Stałopalność jak na taką powierzchnię to jest dobra, koks zmieszaj z czym chcesz, przecież nic się nie stanie :) . Spróbuj podkręcić kocioł na jakąś wyższą temperaturę to może tą warstwę wypali.
Daris Opublikowano 15 Grudnia 2014 Autor #7 Opublikowano 15 Grudnia 2014 Dzięki za odpowiedź, ostatnio miałem ustawioną temperaturę zadaną na 65 stopni i nic się nie zmieniło.
Mancio Opublikowano 15 Grudnia 2014 #8 Opublikowano 15 Grudnia 2014 Kocioł załaduj drobnym drewnem i zapal ostro, czysc na goraco.Pamietaj o odbiorze ciepla
Daris Opublikowano 15 Grudnia 2014 Autor #9 Opublikowano 15 Grudnia 2014 Czyli mam otworzyć górne wyczystki jak jeszcze jest żar na palenisku? Przy jakiej temp. to robić, 40o C będzie wystarczające? Chodzi mi głównie o wymiennik, bo tam dotrę tylko szczotką drucianą.
Mancio Opublikowano 16 Grudnia 2014 #10 Opublikowano 16 Grudnia 2014 ja czyszczę co 2 tyg od góry jak jeszcze się pali drewno , ale mam pionowe wymienniki i czyszczę od góry , ciąg mam b. dobry więc się nie kopci na kotłownię, na żar wrzucam też łyżkę sadpalu
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.