Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Ocenę Schematu C.o. Gaz + Węgiel


drulaka

Rekomendowane odpowiedzi

poprawiłes podłaczenie naczynia , ale mozna jeszcze lep[iej

prosto w pionie do naczynia a w bok pompa

natomiast bojler w tym układzie nigdy nie zagrzeje , nalezy podłaczyc go równolegle do wymniennika

najlepiej z osobna pompa , nic nie zyskasz wstawiajac elektrozawór , koszt podobny a działanie zdecydowanie lepsze z pompa

ustawiasz priorytet cwu i pompa pracuje kilkanascie min.

brakuje odpowietrzenia w pionie nad wymiennikiem po stronie zamknietej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Prosto w pionie nie mam za bardzo możliwości bo górą idzie rura dymowa od pieca, wchodzi w trójnik tuż pod sufitem i muszę dać naczynie lekko z boku, najmniejsza możliwa odległość w poziomie to około 20 cm, czy to może duży być problem ? Jeśli tak to muszę rozwalać wkład i obniżyć trójnik od komina, chciałem tego uniknąć.

 

2. Bojler chciałem wykorzystać w główniej mierze jako dodatkowy odbiornik po stronie pierwotnej i dla zwiększenia zładu, nie jest dla mnie piorytetem c.w.u. (z bojlera i tak idzie do wejścia kotła 2-funkcyjnego gazowego) a potem dopiero na krany dlatego pomysł z wykorzystaniem 1 pompy. Kiedy woda w kotle osiągnie powiedzmy 95 sC to chciałem autoamatycznie zrzucać wodę z bojlera do kanalizy... tak aby maksymalnie zabiezpieczyć kocioł, po zrzuceniu wody bojler mogłby ponownie odbierać ciepło z pieca.

 

3. Do tej pory działa w obiegu zamknietym kocioł gazowy 2-funkcyjny i po tej stronie odpowietrzam na grzejnikach czy to nie wystarczy i trzeba dołożyć odpowietrznik ? Tylko gdzie ?

 

ps

bardzo dziękują za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc kotła 6kW, moc wymiennika 20 kW, moc potrzebna do zasobnika cwu 140 l to 23kW. Czy na pewno potrzeba Ci tylko kotła o mocy 6kW? Jeżeli tak to po co Ci aż tak duży wymiennik płytowy i tak duży podgrzewacz cwu? Jeżeli zapotrzebowanie na ciepło twojego budynku wynosi 6kW to na twoim darował bym sobie tą inwestycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Bo to najmniejszy wymiennik płytowy jaki znalazlem w necie za 199zł, (nie szukałem specjalnie długo )

 

2. Nie spieszy mi się aby bojler nagrzał się błyskawicznie, może nagrzewać się 4 godziny lub więcej, ciepłą wodę kieruję na kocioł gazowy Vaillant atmoTEC 2-funkcyjny, dodatkowo latem podłącze do bojlera własnoręcznie zrobiony panel słoneczny który do tej pory ogrzewał mi z powodzeniem basen ale że postawiłem nową altankę i dach na niej jest z blachodachówki to teraz latem woda leciała z pompy basenowej wprost na jedną połać dachu (blacha falista, brązowa) po czym systemem rur i filtrów wracała do basenu. Basen 16m3 jak stał na słońcu bez plandeki rozgrzewał się za dnia w te kiepskie lato do 22sC jak woda leciała przez połać dachu to było nie mniej niż 27-29sC a to już dla dzieciaków frajda.

 

3. Bo mam drewno całkowicie za darmo ! zupełnie i całkowicie, kosztuje mnie to czas przeniesienia z ogródka (w którym znajduje się że tak powiem "automagicznie") do piwnicy i wrzucenie do pieca, a za gaz za sezon grzewczy zapłacę za samo c.o. około 2000zł -2600zł zależy jaka będzie zima (w domu 2 małych dzieci, non stop grzanie po 23stopnieC i więcej) inwestycja to koszt około 4000zł (moja robocizna jest gratis bo mam sporo wolnego czasu) + teść hydraliuk ale już starej daty więc schemat wykonawczy muszę zrobić sam

 

Koszt ekonomiczy już dawno sobie policzyłem, piec 6kW kupiłem uzywany 2 sezony, jest jak nowy za 450zł, dodatkowo własnie negocuję cenę zakupu centrali wentylacyjnej Luna 200 która jest idelana na moje mieszkanko, jest szczelne jak tylko się dało, nie mam kratek wentylacji grawitacyjnej, (zaślepiłem w trakcie remontu) jedynie okap kuchenny podłączony jest wprost do komina i chwilowo to on robi za wentylację + rozszczelnione okna. Tutaj cena nie jest tak istotna około (całość 2400zł) ważny będzie komfort świeżego powietrza.

Zresztą za koszty materiałów (elektrozawory, rurki miedziane, zawory, pompy, itp ) mam ceny bez VAT, więc taka instalacja cholernie mi się opłaca.

 

Na razie wszystko działą tylko na piecu gazowym, cały obieg z piecem i bojlerem jest do zrobienia... im szybciej tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik o mocy 10kW też można kupić. 6kW kocioł nie będzie w stanie podgrzać tego podgrzewacza. Pomysł z panelem słonecznym mi się podoba tylko czy własnoręczne zrobionym, o jego wydajności trudno powiedzieć cokolwiek, ale nie za bardzo widzi mi się wtedy podgrzewacz dwupłaszczowy, zdecydownie lepszy był by podgrzewacz z dwoma wężownicami. Niestety ekonomiczna strona rozwiązania jest żadna, i podejrzewam że nawet przy zakupach w cenach netto (właściwie kto odprowadzi należny VAT podejrzewam że nie sprzedawca ale może masz jakiegoś dobrego wujka) inwestycja nie zwróci się nigdy. Twoja koncepcja domu bez kratek wentylacyjnych też jakoś do mnie nie przemawia (w łazience i WC też nie masz kratek?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, nie mam kratek, jedynie zaizolowane rury spiro typu Termoflex poprowadzone do piwnicy gdzie na dniach zamontowana będzie wentylacja mechaniczna.

Nie oczekuje że w podgrzewaczu osiągnę 60sC. Teraz z sieci miejskiej woda ma około 8-10sC jeśli uda mi się podgrzać do 35 to będę zadowolony bo woda z tego bojlera i tak jest kierowana na gazowy kocioł 2-funkcyjny.

Kocioł reguluje moc palnika w zależności od temperatury wchodzącej do niego wody (wg vaillanta to max 65sC) i ustawionej temepratury jaką chcemy uzyskać na kranach.

 

Jeśli doprowdzę do niego wodę około 40sC to podgrzanie do 52sC (tak mam ustawione na wyjściu) zuzyje gazu mniej niż tą samą ilość wody będę ogrzewał od 10sC.

Jeśli w bojlerze po całej nocy osiągnę 50sC lub więcej to woda z niego zostanie skierowana już bezpośrednio na krany bez udziału kotła gazowego.

 

Jeśli faktycznie nie uda mi się w rozsądnym czasie (np. cała noc) ogrzać wody w bojlerze do 70sC to zamontuje w nim grzałkę elektryczną celem czasowego przegrzania i eliminacji bakterii, a właściwie to napewną ją zamontuję bo latem terz będzie taka konieczność.

 

ps

faktycznie, znalazłem wymiennik Secespola 10kw w cenie 265 zł transportem i taki zastosuje, powierzchnia czynna: 0,21 m2

Edytowane przez drulaka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po stronie wtórnej dołożyłem naczynie przeponowe 8 litrów, zawór bezpieczeństwa i manometr.

Nie wiem jeszcze jakie ustawić na naczyniu przeponowym ciśnienie ale orientacyjnie będzie to około 1,7 bar.

Z racji umiejscowienia naczynia na powrocie przeniosłem pompę po stronie pierwotnej na zasilanie.

 

W tym tygodniu zacznę to powoli montować.

post-34166-0-62593100-1325497815_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.