Skocz do zawartości

GrzegorzSG

Stały forumowicz
  • Postów

    166
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez GrzegorzSG

  1. Witam wczoraj próbowałem zmienić sterownik tango na cobre. Niestety poległem, i musiałem wrócić do starego sterownika.

    Po podłączeniu cobry wył alarm temperatury cwu. I tu pytanie, co z wejściami których nie używam? Bo z czujnika cwu nie korzystam, tak samo z wej. term.  Opcji wyłączenia nigdzie nie widziałem, czy może zworki muszą iść na nieużywane wejścia. 

    I pytanie o resztę czujników, czy ma znaczenie jak podłączone są czujniki temperatur? Czy to bez różnicy?

  2. Witam w ostatnich czasach węgiel zdrożał i to sporo. Na sezon spalam 5 ton ekogroszku, czyli wydaje 7500-10000 zł. Węgiel raczej nie stanieje, a może jeszcze zdrożeć. W 2027 planują dołożyć opłaty do emisji spalin.

    Powie mi ktoś jak wyglądają koszty ogrzewania prądem? Czyli grzanie  bufora w strefie nocnej grzałkami. Bo prąd nie zdrożał tak jak węgiel, czy się mylę?

     

  3. Kocioł stoi na parterze, wysokość parteru 2,4m grzejniki są na parterze i piętrze. Piętro 2,7m wysokości, wyrównawczy pod sufitem. Czyli jakieś 2 m wyżej od grzejnika, wystarczy? Czy lepiej będzie zamontować pompę inaczej? 

    Pompa to grundfos alpha 1, chodzi w automacie. Czyli utrzymuje stałe ciśnienie w układzie.

  4. Informacyjnie żeby dobrze regulować temperaturę cwu tym zaworem 3D, to muszę mieć czujnik temperatury w zbiorniku tak.  

    I zawór 3D przełącznikowy, który będzie cały czas puszczał wodę na małym obiegu do ochrony kotła. A co jakiś czas puści dodatkowo ciepła wodę na cwu by utrzymać zadaną temperaturę.

  5. Witam, mam zamiar wymienić kocioł tego lata. Z racji że zbiornik wyrównawczy mam na jednym z pionów to nie mogę założyć zaworu 4D.  Osobnych rur do wyrównawczego nie chcę ciągnąć bo to prawie 15m rur, plus przebijanie się przez kilka ścian i strop. Dlatego planuje zrobić coś jak na zdjęciach i pytanie do znawców czy to zadziała?

    Aktualna instalacja sprawuje się dobrze, przy temperaturze 65-70 stopni na kotle, temperatura powrotu utrzymuje się w granicach 50-60 stopni. Ale woda w CWU ma temperaturę kotła czyli dobija 70 stopni. Na wszystkich grzejnikach mam termostaty.

    903077169_Aktualnainstalacja.png.aec6c96d80b81a8972bfda71288350b2.png

    A planuje zrobić coś takiego, zaworem będzie sterował kocioł. Ograniczę w ten sposób temperaturę CWU bo 70 stopni to trochę za dużo, i będę miał ochronę powrotu regulowaną. No chyba że to zły pomysł to proszę o jakieś rady. I czy np w takim układzie, gdyby wszystkie termostaty się zamknęły a kocioł przymknął by zawór 3D. To co z pompą, może pracować gdy nie ma chwilowo obiegu?

    939184117_Planowanainstalacja.png.fab27a66ea9f97378cf9c42f7230158c.png

     

  6. W kotle jest palnik stały 15 kw najprawdopodobniej pancerpol. Czyli mogę traktować kocioł jako 15 kw tak? Pytanie czy jak chciał bym wyciągnąć więcej z tego palnika, to czy wymiennik jest na tyle duży by tą energię odebrać? Wymiaru wymiennika nigdzie nie mogę znaleźć.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.