Skocz do zawartości

Asphyxx

Forumowicz
  • Postów

    38
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Asphyxx

  1. Witam,

    Czy jest sens montować separatora zanieczyszczeń i powietrza przy kotle na ekogroszek? Obecnie mam zamontowane filtry siatkowe przed pompami C.O i odpowietrzniki na końcu rozdzielaczy (AFRISO), a jeśli tak to:

    1. Jakiej marki separator zanieczyszczeń i powietrza polecacie? Słyszałem, że FLAMCO ma dobre opinie. 

    2. Gdzie go zamontować? Na powrocie? - a jeśli tak to za pompą "kotłową" czy przed nią ?

     

    Dzięki za info.

     

    pozdrawiam,M

  2. Mam zawór 3D termostatyczny.  Musiałbym założyć siłownik + zawór 3D. A co myślicie o "inteligentnym" regulatorze WQ610 firmy Salus? W chwili obecnej mam po środku domu zamontowany sterownik salus 091FLv2, który reguluje temperature poprzez histerezę, gdzie przy dużej bezwładności dla podłogówki jest to troszkę bez sensu, bo ustawiam temp 23 stopnie, a finalnie temperatura dobije do 24 stopni albo lepiej. 

    Regulator WQ610 ponoć zastępuje ww. stary regulator z tym, że ma jakiś zaawansowany algorytm ALTC dzięki któremu się "uczy" i z czasem sam wie kiedy wyłączyć temperaturę, aby była taka jak jest zadana na regulatorze. Co myślicie? Czy ktoś to testował ?

  3. Witam,

     

    Jaką listwę polecacie do ogrzewania podłogowego (bezprzewodową) ? Generalnie mam cały dół zrobiony jako "open space", tj. kuchnia, salon i jadalnia są jednym otwartym pomieszczeniem. Regulator pokojowy jest ustawiony w jednym miejscu i temperatura może się różnić w zależności czy jesteśmy w kuchni, salonie czy jadalni. Dodatkowo, jeżeli temperatura na podstawie regulatora osiągnie wymaganą temperaturę to wyłączy całkowicie ogrzewanie podłogowe (przekaże sygnał do sterownika kotła, który wyłączy pompę), a przy ponownym "rozruchu" piec oczywiście dostanie nieźle w tyłek jak ruszy z całą podłogówką (piec na ekogroszek). Jeżeli zdecydowałbym się na listwe to dodatkowo zamontowałbym regulator pokojowy w jednym pokoiku (oddzielne pomieszczenie) oraz w łazience.

    Ogrzewanie podłogowe na dole ma 5 sekcji.

     

    Moje pytania:

    Czy warto montować listwę do ogrzewania podłogowego w takim przypadku, a jeżeli tak to jaką polecacie? Auratum, tech, salus ? - musi być bezprzewodowa.

    Jakie siłowniki termostatyczne polecacie i czy jak wezmę np. listwę auratum to mogę do niej dobrać siłowniki salus'a czy lepiej nie mieszać?

    Analogiczne pytanie jak nr 2, ale związane z regulatorami pokojowymi bezprzewodowymi.

     

    Z góry dzięki za info.

  4. Wpiałem się w powrót podłogówki z dolnego rozdzielacza przed zawór 3D i śmiga elegancko. Rotametry mogę wyregulować wszystkie spokojnie - i to do ok. 2l/min (ustawiłem w większości po 1.5l).  Co prawda przy jednym lucie miedzi troszkę zaczęło mi kapać.... Próbowałem 3x poprawiać lut, ale bez większego rezultatu więc kupiłem specjalny klej uszczelniający do miedzy i jest ok.

    Teraz tylko trzeba zrobić ochronę kotła, a więc wpiąć się w zawór 4D trójnikiem 1 cal u góry i zrobić rozejście na grzejniki i na podłogówkę. Mam tylko obawy, czy rozejście 1 cal starczy zarówno na grzejniki jak i na podłogowe? W sumie mam pewnie ok 80m2 podłogówki (7 sekcji) + 10 grzejników (2 drabinkowe do łazienek, + 8 stalowych PURMO średnio długości ok 1m). 

    pozdrawiam,

  5. Dziękuję serdecznie Panowie. W takim razie muszę wziąć wolny dzień, nakupić sprzęt i działać.

    Tylko bardzo bym prosił o ostatnie 2 odpowiedzi na moje pytania i można byłoby w sumie zamykać temat, a mianowicie...

     

    1. Czy powrót z dolnego rozdzielacza mogę zrobić tak jak na poniższym schemacie? - chodzi mi o trójnik (zaznaczony kółkiem na schemacie)image.png.58c7b638250b0f62fb959f289b0cd8be.png.4ef0ae897aec9c625598506bcc9ab446.png... czy jak będzie płynąć woda powrotna z dolnego rozdzielacza,  to czy "górny" rozdzielacz nie będziejej wypierał bo jednak woda będzie tam łatwiej miała płynąć? Po przeróbkach chciałbym aby już to hulało 😛

    2. Jaką pompę polecacię do tego krótkiego odcinka za zaworem 4D, na ochronę kotła ? 

     

    Pozdrawiam

  6. gmaj22 - jest dokładnie tka jak na ostatnim schemacie. Jest zawór 4D (na grzejniki) i  3D na podłogowe. Chce się sugerować takim schematem - będzie mi łatwiej.

    Ps. jeżeli przełoże sam powrót zasilania podłogowego z dolnego rozdzielacza przed zawór 3D to podłogowe powinno chodzić na dole ok? (dobra regulacja rotametrami?), z jednoczesnym pominięciem faktu, że będzie wychładzało ciągle kocioł jak robi to dotychczas ?

  7. Sambor, w tej chwili rozumiem, że mówisz o wychładzaniu kotła, tak? - to by się ciągle zgadzało

    Natomiast pierwszym krokiem, aby działało ogrzewanie podłogowe na dole, muszę przełożyć powrót z dolnego rozdzielacza przed zawór 3D. Następnie należałoby się wziąć za zabezpieczenie kotła, tj. za zaworem 3D i ZZ z powrotu podłogówki wpiąć się w zawór 4D, który zabezpiecza wodę przed chłodną wodą powrotu. Dobrze rozumiem ? Dodatkowo w piecu walnąć zaślepkę i już...  chociaż łatwo się pisze, a ciężej będzie wykonać... 

  8. Na samym wstępie przepraszam wszystkich za to, że źle rozrysowałem schemat. Nie wiem jak ja patrzyłem... Po odczytaniu posta przez gmaj22zobaczyłem czy rzeczywiście powroty są przed zawórem 3D. Okazuje się, że powrót przed zaworem 3D jest tylko z górnego rozdzielacza (który działa elegancko). Panowie instalatorzy nie przeciągnęli rurki powrotu z dolnego rozdzielacza przed zawór 3D tylko trójnikiem weszli od razu do pieca. Czy jest to przyczyna tego, że właśnie nie mogę zregulować rotametrów, a jeśli tak - to czy teraz łącząc rurki z powrotu z dolnego rozdzielacza iść do powrotu z górnego rozdzielacza i trójnikiem żeby się schodziły na lewo w strone zaworu 3D ? Nie będzie jakiegoś "nacisku" z jednej (od góry) i z drugiej (od dołu) belki na siebie i dopiero na zawór 3D? 

    Dzięki!

     

    schemat_piec.thumb.png.79869b9e92fc3757ab1ffbb485b627f8.png

  9. Rozumiem, natomiast czy w sytuacji gdy sterować będzie nim siłownik również stanowi to problem? Nie mogłem szczerze mówiąc znaleźć innego zaworu 3D firmy Afriso o mniejszym przekroju KVS dla średnicy rury 1 cal, a ten zestaw był najczęściej kupowany.

     

    tomekb - dziękuję za schemat. Dzisiaj sprawdzę, czy po zakręceniu wszystkich zaworów (oprócz jednego na piętrze i jednego na parterze), czy górne belki (zasilające) są ciepłe w obydwu rozdzielaczach. 

  10. Na wstępnie bardzo dziękuję jeszcze raz za Waszą aktywność w tym temacie i chęć znalezieniami rozwiązania.

    zip20 - sprawdzałem obydwie górki zasilające są ciepłe. Dodatkowo, powrót z rozdzielacza umieszczonego na piętrze jest "delikatnie ciepławy", więc fajnie widać, że jest przepływ (tam można regulować rotametry).

    Na parterze, rozdzielacz ma tylko gorącą belkę u góry (zasilającą). Powrót jest zimny ;< 

     

    edit.  Zamówiłem przed chwilą zawór trójdrogowy afriso ARV 384 + siłownik ARM 343 AFRISO. Jest różnica w rozmiarze 7mm z jednej strony, ale myślę, że uda mi się go spokojnie założyć.

    Mam przeczucie ciągle, że może to być wina zaworu 3D termostatycznego, a właściwie jego słabego przepływu KVS.  Ten będzie mieć 10 KVS a dodatkowo będzie mi sterował siłownikiem sterownik kotła tech st 580 z PID temperaturą podłogi w zależności od temperatury jaka będzie na zewnątrz, więc mimo wszystko myślę, że będzie lepszym wyborem niż "wrażliwy" na zanieczyszczenia i słabą jakość wody zawór 3D termostatyczny ATM 561 AFRISO.  Co myślicie ?

  11. Na górze mogę swobodnie regulować przepływ od 0 do 2.4l/minutę na obydwu z rotametrów. Na dole zaś, jeżeli zawór 3d mam otwarty np. żeby szła woda na 36 stopni to praktycznie żaden rotametr nie chce się podnieść, chyba, że zawór 3d otworzę na maks, wtedy mogę delikatnie coś wyregulować ale też nie dużo.

     

    Zauważyłem, że jak odkręcam rotametr na dole to ponosi się, utrzymuje się przez chwilę (3 sek) i później nagle opada całkiem.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.