Skocz do zawartości

Piotrex44

Forumowicz
  • Postów

    36
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Piotrex44

  1. Niestety montaż rury ponad1m fi200m niewiele pomogl, komin wystaje poza kalenice dachu ale ze to domek jednorodzinny i komin ma jakieś 5.5m razem z rura, jest to stanowczo za mało. Także nadal dymi podczas rozpalania. Ogólnie palnik w tym piecu ma bardzo wąska szczelinę przez co jest utrudniony przepływ i potrzeba większego ciągu. Rura zostanie wywalona a prawdopodobnie założony wentylator wyciągowy. Co do miarownika mam afriso i po ustawieniu np. 70c temperatura oscylowala ~60-75, założyłem przeciwwagę i teraz jest to ~66-75 także dużo szybciej otwiera. 

  2. Będzie spalał mniej i czyściej ze względu że nie będzie "duszony", cały nadmiar ciepła pójdzie Ci w bufor a nie ze bedzie kiszony opał i zamieniał się w obrastanie Komory pieca smołą. Dodatkowo bufor Ci się przyda na przyszłość gdyż zgodnie z przepisami kupując nowy kocioł musisz mieć bufor. Bez bufora nawet nie montuj tego pieca, szkoda tylko roboty gdyż będzie non stop kieszenie opału. Zalepi Ci smołą piec oraz komin. 

  3. Po prostu chciałem uświadomić użytkowników że mając murowany komin z cegly i chcąc palić z zawirowaczami mogą mieć problem gdyż około 110c to zbyt niska temperatura. Tak wiem że ciąg jest inny o innej porze roku, że kominy są różnej wysokości i wymiarach. Ale czy ktoś ma komin gdzie osiągnie np. 160c spalin na zawirowaczach? Może i znajdzie się taki co mu nawet popiół wylatuje kominem ? ale u większość będzie oscylowac w tych 110c. Także jesteśmy chyba w wiekszosci zmuszeni wyciągnąć te zawirowacze (pozbawić 5klasy, mieć piec niezgodny z przepisami i instrukcja kotła) aby nie składować sobie składu żużlu w murowanym kominie.

  4. Jak już się rozpali to wcale nie ma dymu z komina, z tą rura to bardziej tymczasowe rozwiązanie bardziej dla sprawdzenia czy jest poprawa i czy wystarczająca. A czy się sprawdzi rura okaże się z czasem, co do pieca to rusztowanie w tym piecu całkowicie nieudane. Prawie nic nie opada popiołu gdyż te wychodzące blaszki spod rusztu wychodzą nad ruszt na kilkanascie milimetrów przez co tylko muskają popiół, czego mógłbym się jeszcze przyczepić to obudowa drzwiczek z blachy ma ostre krawędzie i narozniki. Wyczystki boczne są zbyt wysoko powinny być na wysokości palnika a nie 30cm nad nim. Dołączony "skrobak" jest przy szeroki i chcąc wygarnąć z palnika lepiej użyć dołączonego haczyka. Zbyt mało używany aby można było powiedzieć coś więcej. 

  5. Chyba ten problem został rozwiązany poprzez wywalenie zawirowaczy, co nie zmienia faktu że ten piec wymaga dobrego ciągu kominowego. Też go posiadam i 15min od rozpalenia mam słaby ciąg i dymi się na kotłownie, ale mam komin który nie wystaje za kalenice więc ewidentnie wina komina. Na szybko będzie w tym tygodniu zamontowana rura fi200mm przedłużająca komin o 1m. Mam nadzieję że po tym zabiegu nie będzie problemu z dymieniem podczas rozpalania. 

  6. Wiadomo już coś o wersji 10kw? Znajomy ma zamiar wymienić piec w najbliższym czasie, a to że pali drewnem i potrzebuje małej mocy to taki mpm byłby dobrym wyborem ( jeśli będzie w podobnej cenie mpm ds10) oraz nie będzie trzeba poprawiać fabryki. 

  7. Witam, po wymianie pieca na nowy chciałbym zwiększyć temperaturę powrotu. Chciałbym wstawić pompę 25-40 i ustawić na 1 biegu (jest już pompa na zasilaniu za zaworem 4d pracuje na 2 lub 3 biegu, do cwu nie ma). Wyglądało by to jak na zdjęciu, i teraz pytania:

    1. Czy muszę montować zawór zwrotny? (przy braku zasilania może być problem) 

    2. Czy takie rozmieszczenie jest poprawne? 

    3. Chyba najważniejsze czy taki montaż zwiększy mi temperaturę powrotu? 

    Z zaworu 4d do powrotu jest miedź 28mm w miarę duży przekrój ale niestety dopóki nie nagrzeje się cwu to na powrocie jest duża różnica (dotykając do rurki zasilania i powrotu ręka to stwierdzam) 

     

     

     

    IMG_20210420_222321.jpg

  8. Tylko ze brak pp przez górne drzwiczki będzie skutkowało zapewne tym że będzie osadzać się smoła, będą sklejać się drzwiczki zasypowe. Tak jak to jest w setlans selvan (tutaj akurat mamy wybór), jeśli sprawdzi się moja teoria to całkowicie wyklucza to piec z użytku. 

  9. @maronka@maronka będzie 8 grzejników gdyż 1 zostanie dołożony, dom bardzo słabo trzyma ciepło (-10c temp. zew. o godzinie 22 w domu jest 23c i koniec palenia o 7 rano czyli po 9h temperatura w domu 16-17c) piec został już dziś zamówiony i wybór padł na setlans selvan, drzewo o długości 28cm się mieści wzdłużnie do palnika, z tego co czytałem nic nie trzeba kombinować przy nim wystarczy wywalić blachę zmniejszająca ruszt i zawirowacz. 7 lat temu monterzy władowali mi heiztechnik 11kw z nadmuchem, tydzień temu zrobiła się szczelina na grubość zapałki, był spawacz z migomatem (znajomy) próbował ogarnąć temat niestety był w szoku blacha jest tak cienka ze szkoda słów, nie wiem czy jest 2mm (puściło przy drzwiczkach zasypowych i tam pewnie wpakowali cienki materiał) niestety przepala się blacha i tylko "posmarkać" można w dodatku trudne podejście. 

     

    IMG_20210412_133003.jpg

    • Lubię to 1
  10. @Piecuch19 wiem że 10kw jest za duże i wydaje mi się że taki 6-7kw byłby w sam raz ale niestety takich małych nie ma. 

    @bajek faktycznie masz z tym totalna rację, nawet nie pomyślałem że na unister piec chodzil by na full lub wcale. Dobrze że dzisiaj jeszcze nie zamawiałem także dzięki wam i Tobie bajek za cenne rady. Widziałem tego kepas już wcześniej, jak dla mnie totalnie nieporozumienie z tą linka w pancerzu. Kombinacji trochę jest aby to zamontować ale sam zobacz jak to wygląda prezentacja na aukcji 

     

    IMG_20210411_220249.jpg

    IMG_20210411_220312.jpg

  11. Piecuch19 oczywiście, tylko jest to dosyć trudne jak się ma mały metraż do ogrzania. 9-10kw to najmniejsze dostępne piece. U mnie wybór padł na setlans selvan z miarownikiem unister, piec typowy na drewno także kombinacji i grzebania przy nim niewiele. Mpm gdyby był w sprzedaży 1 generacji i miało się cierpliwość aby go zmodernizować to też może i dobry wybór lecz są tylko w sprzedaży 2generacji gdzie wymiennik ciepła jest jeszcze większy i do pracy bez bufora po prostu szkoda kotła. 

  12. 22 minuty temu, emigrant napisał:

    Nie, nie używam tej skośnej blachy. Ta blacha to jedna wielka pomyłka. Z tą blachą nie da się palić polanami. Non-stop będą się wieszać polana. Także polana muszą być bardzo malutkie i układane w poprzek palnika - rekomenduję układanie polan wzdłużnie. Wywalasz blachę i wywalasz od razu te zawirowywacze z wymiennika.  

    I o to mi chodziło, a co myślisz o tym miarowniku unister? Miałem brać mechaniczny ale musiał bym znowu ogarnąć pompkę i kupić sterownik pompki więc niewiele drozej wyjdzie w sumie ten unister. 

    O widzisz Emigrant o tym nie pomyślałem, a jaki tam gwint jest 3/4? 

  13. Kominek oczywiście odpada, jestem w 99% zdecydowany na ten SETLANS Selvan 11kW. Jedynie myślę nad miarownikiem elektronicznym unister gdyż będę miał już sterowanie pompką i zamykaniem klapki podczas wypalenia wsadu. Jedynie niepokoi mnie ten czujnik temperatury w tym miarowniku. 

    Dzięki Emigrant za informację, a używasz tej blachy zmniejszającej palenisko? 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.