Skocz do zawartości

Mario88

Forumowicz
  • Postów

    17
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Mario88

  1. W dwóch największych pokojach w jednym 24 żebra w drugim 20 żebra alu co daje przy parametrze 55/45/20 odpowiednio 1200w i 1000w da radę nagrzać do 22 stopni nawet ale chwile to bawi, zaleta tych grzejnikow alu jest to ze chyba stawiają b. małe opory, pompa może być na pierwszym biegu ciśnienia proporcjonalnego
  2. Ale można przyjąć ze pod gazowy kocioł kondensacyjny są lepsze rozwiązania w kategorii grzejników niż aluminiaki?
  3. Grzejniki aluminiowe dobiera lub raczej dobierano do jakich temperatur zasilania/powrotu a tym samym krzywych grzewczych? Czy można dobrać na parametr 55/45/20 czy będą to już gabarytowo wielkie kolubryny na 3/4 ściany ?
  4. A jeśli siłowniki są (i to w aż z 6 na 10 pętli)- ustawiamy na pompie ciśnienie proporcjonalne ?
  5. Mam bardzo podobno średnice wewnętrzna(dn 20) rur doprowadzonych do rozdzielcza i tez miałem ten sam problem- buczenie na całej instalacji. Pomogła wymiana pompy na słabsza tzn z 25/60 na 25/40, z tym ze u Ciebie pętle mogą wymagać wyższych przepływów- u mnie wystarcza 1- 1.2 l/min, przepływ sumaryczny przez obieg ogrzewania podłogowego Ok 620l/h. Na razie wymieniłem pompę aczkolwiek nie wiem czy wymiana rur nie byłaby nawet tańsza, bo miałbym alternatywna drogę dla nowych rur bez kucia posadzki, wystarczyłyby dwie dziury w stropie.
  6. W ramach testu podmieniono pompę na 25/4 i ten szum całkowicie ustąpił, pompka tez działa na drugim biegu, podobnie jak poprzednia- mocniejsza 25/6- instalacja przy słabszej pompie, działającej na tym sama biegu co mocniejsza jest bezgłośna.
  7. Pex 32 ma ściankę 3 mm, czyli to powinno już być DN 25 i odpowiednikiem tego jest Stabi 40; pex 32=stabi 40=cu 28, pod względem średnicy wewnętrznej? Czy dla rozdzielacza ogrzewania podłogowego ma to jakieś znaczenie z czego będzie rura, byle było DN25?
  8. Rotametry są może delikatnie zarośnięte, ale ze aż na tyle, ze talerzyk jest blokowany, źródłem tego szumu jest grupa pompowa. Przy wymianie rur przypilnować żeby było to stabi bądź pex 32 czy od razu 40?
  9. Policzyłem teraz przepływ sumaryczny na godzinę, nawet wg ,,starych” nastaw czyli przepływ tak: salon 4 pętle x1l/min, sypialna dwie pętle x 1 l/min, kuchnia 1l/min, klatka schodowa 1,5 l/mi łazienka 2 l/min=10,5 l/min x 60=630 l/h, skoro pex 25 obsłuży 760l to teoretycznie mam jeszcze zapas bezgłośniej pracy. Co instalacje wycisza to przełączenie pompy wg ciśnienia proporcjonalnego, ale nawet jak puszczę ja na 3 bieg to jej wydajność jest mizerna- pozwala to na przepływ max 0,4l/min na pętlach.
  10. Zero jest u góry, dolna belka jest zasilaniem, tak ja instalator założył bo zrobił za niska ,,jamę” i belka z rotametrami by się nie zmieściła na gorze. Pod względem hydraulicznym nie ma to podobno znaczenia. Wykrecenie rotametru ogranicza szum ale go nie elimnuje, problem jest tam gdzie rur jest ułożone duzo, salon i sypialnia, to spore metrażowo pomieszczenia, w łazience nawet jak nastawa była 2 l/min to takiego szumu nie było. Co jedno jeszcxe zanotowałem to ze 2 pętle ja ustawie przepływ tak 0,8 l/min i mniej to pływak skacze delikatnie
  11. Zdjęcie zrobione w czasie rozruchu z 1,5 roku temu Zdjęcie
  12. Tak pex 25 na całej długości, średnica wewnętrzna 3/4 cala= DN20
  13. Ustawiłem pompę między pierwszym a drugim biegiem, rotametry są praktycznie wszystkie na maksa odkręcone, przepływy na pętlach są ustawione nawet i na 0,6 l/min, łazienka 1,5 l/min, fakt, instalacja wyciszyła się, ale słychać ja cały czas, najbardziej w pokojach gdzie jest najwiecej pętli, ich największe zagęszczenie. Co ciekawe, Nie zauważyłem ani zmiany temperatury posadzki ani powietrza w pokojach gdzie dokonałem zmniejszenia nastaw, także temperatura zasilania zostaje taka jak była Chce dopiąć temat wymiany rur, bo instalacja nie działa w moim przekonaniu w sposób poprawny, bo nie komfortowy dla mnie. Na co wymienić pex 32 czy 40, a może rura stabi Glass 32 bądź. 40?
  14. Przy na maksa odkręconych rotamtrze(ach) szum jest mniejszy. Od początku monitorowałem instalatorowi, ze rura dn 20 może być za mała, dostałem odpowiedz ze on takie robi u wszyskich na tyle obwodów i jest git. Czy przy pętli w łazience, która ma 50 pare metrów jest sens ustawienia przepływu 2 l/min ? Jak się nie uda tego wyciszyć to majster będzie musiał rury wymienić;)
  15. Do ilu mogę zejść z przepływami- jakie jest minimum, na tyle by pętla jeszcze grzaław miarę równomierne na całej długości ?
  16. Witam Wszystkich Ze skrzynki rozdzielacza podłogowego w moim domu nie da się nie usłyszeć szumu, który niesie się szczególnie na salon, który znajduje się po drugiej stronie ściany, na której znajduje się rozdzielacz. Usterkę zgłaszałem już dwukrotnie u instalatora, który problemu nie widzi, ale gdzie nie czytam to powtarza się opinia ze instalacja ogrzewania podłogowego powinna być bezgłośna. Instalacja jest odpowietrzona. W kotłowni bosh condens gc9000iw, jest sprzęgło hydrauliczne i dwie grupy pompowe ESBE GRA I GDA: jedna z mieszaczem na podłogówkę, druga bez mieszacza na obieg grzejników, obie posiadają pompy wilo yonos para 25/60, są niezbędne moduły, kocioł widzi dwa obiegi grzewcze, można nimi sterować niezależnie. Z grupy pompowej podłogówki, bo to mnie interesuje, idzie rura pex 25 zasilająca i powrotna DN 20 do jednego rozdzielacza ogrzewania podłogowego i tylko tam., długość rur: zasilających i powrotnych Ok 8m. Jest 9 obiegów. 8 pętli jest mniej więcej równej długości do Ok 65mb, oprócz łazienki, tam pętla ma 52mb- łazienka ma 7,5m2. Pompę mam ustawione na stałą różnice ciśnienia i drugi biegi to daje mi przepływ na pętlach w okolicy 1.2 l/min i zasadzie tyle wystarcza,łazienkę ustawiłem 2 l/mln, a salon przykładowo musiałem ustawić 0,8l/min bo było za ciepło- są tam aż 4 pętle, a w zasadzie wciąż za ciepło jest bo 23 stopnie to moim zdaniem zbyt dużo na salon.Kocioł jest sterowany pogodowo- przy takiej pogodzie jest teraz w podłogę idzie 30 stopni. W domu jest ciepło. Moim zdaniem szum ma swoje źródło zaraz za grupą pompową, niesie się rurą zasilającą na rozdzielacz i stamtąd na pętle w salonie zauważalnie i mnie intensywne na pętle brzegowa w sypialni. Gdy ustawie wyższy bieg na pompie to szum jest bardziej słyszalny. Na pierwszym biegu osiągnę przepływy Ok 0,6l/min
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.