Skocz do zawartości

Ngorso

Forumowicz
  • Postów

    13
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Ngorso

  1. A więc tak. Kolektor podłączony do dolnej wężownicy w zasobniku za pomocą rur spiralnych z nierdzewki o rozmiarze dn20. Na rury założona otulina. Ułożone tak aby były zachowane odpowiednie spadki w sensie ciepła cały czas do góry a dolna cały czas na dół. Przez dwa całkiem słoneczne dni kolektor nagrzał wodę w zasobniku chyba 250l do temperatury 55°C. W szczytowym momencie termometr umieszczony przed wejściem zasilania do zasobnika pokazał 78°C. Układ zalany póki co wodą. Być może jesienią zaleję glikolem ale jeszcze nie wiem. U góry przed zasobnikiem wstawiłem zbiornik przelewowy 10l, odpowietrznik (chociaż chyba nie jest potrzebny bo układ jest otwarty) i czujnik temperatury. Póki co jestem mega zadowolony. Zobaczymy co będzie w upalne dni. Żadnej automatyki. Dwa zawory kulowe do odłączenia kolektora i śrubki u góry przed zasobnikiem.
  2. Ktoś coś doradzi? Może zrobić to ze zbiornikiem wyrównawczym w systemie otwartym?
  3. Witam. Planujemy podłączyć kolektory słoneczne w układzie grawitacyjnym. Na poddaszu mam zasobnik CWU z dwoma wężownicami. Kolektory planuję postawić na ziemi. Czy potrzebny jest zawór bezpieczeństwa? Jeśli tak to gdzie go umieścić? I co z rozszerzalnością temperaturową cieczy w kolektorze? Może to być układ zamknięty?
  4. Mac65 wielkie dzięki za pomoc. Zrobiłem tak jak pisałem i dodatkowo zastosowałem Twoje rady. Grzejniki grzeją elegancko. Trochę przesadziłem z średnicą rur bo dałem fi 22 i później fi 18 ale takie miałem już kupione więc trudno. Teraz muszę tylko poeksperymentować z poziomem otwarcia zaworów na grzejnikach. Jeszcze raz dzięki, pozdrawiam.
  5. Mam jeszcze jedną zagwozdkę. Mianowicie: jaki rodzaj grzejników wybrać do instalacji miedzianej? Stalowy panelowy pójdzie na grawitacji?
  6. Czyli w pion CU28 wpiąć trójnik 28/18/28 i tą średnicą dojść do trójnika rozdzielającego wodę na dwa grzejniki a stamtąd CU15? Czy lepiej to zrobić na rurach CU22 i CU18? Spadki będą zachowane. Od pionu do grzejników jest max 3-3,5m. W rurę zasilającą zamontować trójnik którym woda zostanie rozdzielona na dwa grzejniki, tak? I analogicznie zrobić z powrotem? Naczynie przelewowe jest wysoko, także to jest ok
  7. Witam. potrzebuję dołożyć dwa małe kaloryfery w pomieszczeniu na poddaszu. Będą one usytuowane na z dwóch stron tej samej ścianki działowej. Układ otwarty, grawitacyjny. Czy na pionie zasilającym idącym do zasobnika na poddaszy mogę wstawić trójnik powiedzmy 28/18/28? Druga sprawa jak rozdzielić wodę na dwa kaloryfery? Trójnikiem czy podłączyć je szeregowo z zachowaniem różnicy poziomów?
  8. Cenna podpowiedź, dzięki
  9. Witam. Zwracam się do Was z taką o to sprawą. Czy możliwe jest zbudowanie instalacji CO i CWU w sposób podany na załączonym schemacie? Zależy mi na tym, aby CWU działało grawitacyjnie zasilane z kominka z płaszczem wodnym. Czy pompa CO jest umieszczona w prawidłowym miejscu? Tak sobie kombinuję, że jeśli pompa będzie wyłączona to woda grawitacyjnie pójdzie do zasobnika, a kiedy włączę pompę to zawór różnicowy albo klapkowy zabezpieczy instalację CWU przed „wyssaniem” wody z zasobnika. Czy do grawitacji będzie lepszy zawór różnicowy czy np. klapkowy? Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.