Skocz do zawartości

devport

Forumowicz
  • Postów

    56
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez devport

  1. Posiadam P5616OT jest znakomity, ale nie wiem jak z zasięgiem. Pomiar co 0.1*C histereza min. 0.2*C.
  2. Podłogówka dobrze aby była sterowana czymś np.: - zawory termoelektryczne na rozdzielaczach - zawór trójdrożny sterowany z kotła i zależny od temp. na zewnątrz.
  3. Nie widzę innego rozwiązania jak dodatkowy termostat elektroniczny z czujnikiem temperatury na kablu (na zewnątrz). A takie są na znanym portalu aukcyjnym od przyjaciół z Azji już od 25zł. Termostat ten miałby za zadanie rozwierać obwód pompki CO w przypadku wykrycia temp. 15*C na podwórku. A nie lepiej ustawiać sobie tygodniówkę ?
  4. W mojej opinii. Defro Gamma 20kW jest dla mnie dobrym następcą Defro Duo 25kW (eko-groszek). Mój wybór kierowany był: - jak najmniejszą ingerencją w przebudowę kotłowni (wysokość wylotu spalin miała kluczowe znaczenie) - sposób czyszczenia kotła (siłownik co 6h porusza zawirowywaczami) - automat - zwykły palnik, widziałem działanie defro Alfa/Beta i wolę zwykły palnik. - Mniej czujników (brak czujnika podciśnienia), ale czujnik w zbiorniku mógłby być =P - Pojemność zbiornika na pellet - 150kg - Proste czyszczenie (porównując do Alfa/Beta, brak włazu za tacą popiołu). - Pojemność wodna kotła (100l) Za minus tego kotła uważam sterownik: - nie ma wbudowanego portu ETH (dodatkowy koszt modułu internetowego, tu wybrałem WIFI) - Brak obsługi 2 zaworów Palę cyklem tygodniowym, jak już się rozpali to leci mocą 20kW przez 30min, następnie 1-2h na niskiej mocy (2,7-10kW) po czym się wygasza (przechodzi w stan czuwania). Planuję podpięcie się do wejścia (termostatu pokojowego) w celu bardziej inteligentnego sterowania pracą. (W skrócie -> Posiadam autorskie sterowniki zbierające dane z termostatów pokojowych i mam możliwość z ich pomocą sterowanie kotłem w zależności od temp. parteru i piętra domu = Im więcej sygnałów o niedogrzaniu pomieszczeń tym szybsza decyzja o rozpaleniu kotła). Ogólnie to tak, jestem zadowolony. Tylko pellet na ten sezon kupiłem trochę słabszy i wcale taniej to nie wyjdzie 😃 Ale kupił bym ten kocioł jeszcze raz.
  5. Siema, Po tygodniu pracy na "pracy z wydajności podajnika" przedstawiam moje spostrzeżenia. + kocioł sam dobiera czasy podawania/przerwy w zależności od zapotrzebowania na moc (kW) podglądałem te czasy i są one z przedziału 1s/20s (2.9kW) ---- > 5s/9s (21.9kW) + domniemam, że jest w stanie lepiej wykorzystać paliwo (zna kaloryczność i wydajność podajnika = jest bardziej precyzyjny) Kolejna sprawa to przeszedłem na inną metodę grzania. - Obniżyłem temp. kotła z 70 -> 60 *C - Tygodniówkę ustawiłem na pracę ciągłą (z pominięciem paru godzin w środku dnia). Wnioski są ciekawe: - Obawiałem się, że 60*C będzie szybciej przebijane i częściej kocioł będzie się wygaszał, ale tak się nie stało! - Duży + to kocioł pracuje pracą ciągłą i utrzymuje bardzo precyzyjnie temperaturę z przedziału 58-62*C - Obawiałem się również wyższej temperatury podajnika z uwagi na dłuższy czas pracy palnika na niskiej mocy, ale również ona utrzymuje się na 54-55*C. - Minusem jest ciemna komora spalania (z uwagi na niską moc palnika - większą część czasu pracuje na mocy 2.9-5kW). - różnicy w ilości spalonego opału nie zaobserwowałem (potrzeba więcej czasu).
  6. Minęło już trochę czasu od ostatniego mojego postu. A od tygodnia używam funkcji "praca z wydajności podajnika". Różnic wiele nie widzę, zobaczymy jak to będzie w przyszłości. Podstawowa różnica to jednak: Zanik regulacji czasów pracy/przerwy podajnika w menu serwisowym. Przy pracy z wydajności podajnika sterownik sam dobiera sobie parametry pracy do wymaganej mocy w zależności od kaloryczności paliwa i wydajności podajnika. Zaobserwowałem również pracę na niskich mocach (2,9kW w nocy). Jak na chwilę obecną muszę dokonać kalibracji paliwa i zostawiam kocioł na dłużej z włączoną funkcją.
  7. Zapomniałem odpisać Ja nie widzę jak mam zamontowany czujnik podajnika (obudowa palnika, a jej nie rozbierałem). Natomiast temperatura nie przekracza mi 69*C, kiedyś potrafiła dobić (w okresie zimowym) podczas palenia na niskiej mocy (~3,6kW) przez dłuższy czas. Rozwiązałem to podwyższeniem mocy do 4,6kW. W efekcie kocioł dobijał szybciej i podczas wygaszania temp. spadała. Aktualnie min. obroty wentylatora to 356obr/min. A Jeżeli bardzo Ci się to powtarza to w menu serwis->Nastawy temperatur->Temp. alarmu podajnika zwiększ o 1*C i obserwuj sytuację.
  8. A podniesienie dolnych obrotów nie rozwiąże problemu? Większy wydmuch = mniej ognia w pobliżu czujnika
  9. Używałem tej opcji przez jakiś czas... ale piec działał różnie (dziwnie). Ogólnie się paliło po czym nagle komunikat "zanik płomienia". Raczej to z mojej przyczyny ten komunikat (niedokładne wyliczenie godzinowej dawki pelletu). Jednak powróciłem do pracy bez tej opcji. Czyli np. Ja mam wyłączone.
  10. Wyższa temperatura spalin = więcej strat ciepła, bo ucieka w komin.
  11. Jeżeli można prosić to zrób zdjęcie "ekranu producenta" przy takiej pracy palnika (jak jest na zdjęciu). "Menu->Ustawienia ekranu->widok ekranu -> ekran producenta" Kod dostępu to: 2902
  12. Zwiększ korektę dolną o 15 % To nie zejdzie poniżej 350 obr przy niskiej mocy kotła. To powinno pomóc z tym nadmiernym ogrzewaniem podajnika
  13. 1. Nie znamy Twojego schematu instalacji. 2. Czy masz pompę przewałową ? (kotłowa)
  14. Podnieś dolny nadmuch w korektach o 10% Górny nadmuch możesz nawet o 30% Ja mam w Gammie 20kW zakres obrotów od 352-967 więc "korekta górna / dolna " możesz spróbować dociągnąć do tych wartości. Ważne jest abyś w menu serwis nie zmieniał niczego bez uprzedniego zapisania wartości. Przydadzą się w razie kłopotów ze spalaniem.
  15. Tak jak pisał gilal Przydałby się wykres z internetu aby zobaczyć do jakiej mocy schodzi. (lub czasy podawania/przerwy w ekranie serwisowym przy niskiej mocy) W sezonie grzewczym udało mi się zejść do 3,6 kW bez większego grzania podajnika (okolice 60*C) Jednak problem pojawił się z popiołem który nie był częściowo wydmuchiwany, paprało strasznie palenisko mimo pracy rusztu. Ogólnie tak jak gilal pisał, problem jest z małym nadmuchem i ogień tli się blisko podajnika zamiast być wydmuchiwany w stronę komina. Swoją drogą mógłbyś podać parametry z menu: Menu serwis->Ustawienia kotła->Parametry pracy. Minimalna i maksymalna praca podajnika + Minimalna i maksymalna przerwa podajnika. Pozdrawiam
  16. A faktycznie, jest takie coś.. ale instalator to powinien zdjąć. Chyba, że sam go instalowałeś 😉 A więc witamy w klubie.
  17. Mirekkss : U mnie literki H nie ma na wyświetlaczu, a mimo to sterownik hallotron ma włączony. (APCK SLIM)
  18. Może nie tyle błąd co związek z hallotronem? Nie wiem, tak gdybam 😉 Pozdrawiam.
  19. 1. H to błąd np. braku obrotów/błędnych obrotów dmuchawy, sprawdź połączenia dmuchawy z elektroniką. Lub zablokowany hallotron. 2 i 4. Wynika to z pkt. 1. Za Mało powietrza. Temp. Podajnika rośnie ponieważ ogień pali się zbyt blisko podajnika, nie jest wydmuchiwany z palnika. 3. Ja palę np. w pid.
  20. Mam pytanie do posiadaczy kociołków firmy Defro. Jaką średnią jasność płomienia posiadacie podczas prawidłowego spalania pelletu? Lub w jakim zakresie ta jasność płomienia wam oscyluje przy pełnym 100% wentylatorze? Zapytanie składam z czystej ciekawości, zmieniam rodzaje pelletu i podpatruję proces spalania. Przy pellecie w skład której wchodzi kora np. muszę zmniejszać poziom nadmuchu o 15%, ponieważ zostają wyrzucane drobinki żaru na poziomie 2-3mm Jednocześnie podglądam jasność płomienia, która w moim obecnym przypadku oscyluje między 1500-2500 jednostek. Uważam ogólnie, że przedział 2000-3000 jest tym optymalnym. Co do jasności to ustawiałem kiedyś pracę wentylatora tak, aby jasność sięgała 3000-4000 jednostek. Jednak temp. spalin się podnosiła i miałem wrażenie wydmuchu nadmiaru ciepła w komin. Najlepiej jak by wypowiedzieli się Ci, którzy posiadają sondę lambda ? Pozdrawiam.
  21. w nadmuchach nie pomogę... Ustaw tak jak w PID i testuj Warto jednak pomyśleć o ociepleniu budynku, aby z tych 8 ton zejść do 4-5.
  22. Dla pracy ręcznej da się to ustawić (bez pid) Ale na ile to zmieni spalanie to nie wiem, nie paliłem tym sposobem. Np. Czas pracy podawania/przerwa : 5s/10s (moc 20kW = 4,1kg/h) Czas podtrzymania podawanie/przerwa: 2s/24s (moc 4,7kW = 1kg/h) Wentylatory w/g uznania (tak, aby dobrze się spalało). To taki przykład. Możesz również na PID zjechać mocą kotła (Menu instalatora->Moc kotła) do 60%. Spowoduje to tyle, że kocioł wolniej będzie dochodził do zadanej z uwagi na ograniczenie mocy do ok. 15kW. U mnie 20kW pracuje na 75% mocy i dom 180m2, ocieplony styropianem, podłogi, stropy ocieplone, okna plastiki, 2 korytarze, 2 łazienki, 2 kichnie to podłogówki sterowanymi termostatami + 6 pokoi z grzejnikami i termostatami. Średnia obecnie przy -7*C na dworze to 25-30kg/dobę. Jestem w stanie stwierdzić, że rozmówca przede mną ma rację odnośnie zapotrzebowania Twojej instalacji na Ciepło. Zobacz na podłogówki ile Ciepła dajesz, jaką temperatura idzie na zasilanie. (Mam ustawione 40*C z uwagi na cykliczny charakter grzania) Przy stałym ogrzewaniu podłogi temp nie powinna przekraczać 30*C bo nawet ta wartość to już ciepło. A grzejąc podłogi (fajnie jak są ciepłe) i jednocześnie wietrzyć pomieszczenia bo za ciepło w domu... to logika podpowiada że ciepło, które ucieka ma odzwierciedlenie w ilości pobieranego paliwa. Pozdr.
  23. W menu serwis pozostaw moc faktyczną do danego kotła. Ustawiając moc do 80% sterownik zmniejsza czas podawanie proporcjonalnie. Zmniejsza również moc dmuchawy, tak aby finalnie osiągać maksymalnie moc 20kW (czyli te 80% mocy kotła). Tak dokładnie tak pokazuje Możesz spróbować zrobić tak jak pisze gilal. Jednak dla maksymalnego czasu przerwy to bym nie przekraczał 32s (3,6kW). Zbyt niskie schodzenie mocą powoduje 1. nagrzewanie się czujnika temp. podajnika. Przekroczenie temp. 70*C na czujniku powoduje wygaszenie kotła. 2. zbyt szybki spadek temp. bieżącej kotła i wchodzenie modulacją na większe moce aby dobić ponownie do zadanej. Efekt sinusoidy i w sumie wychodzi brak korzyści w oszczędnościach. Już ktoś na forum pisał, że te palniki mają min. 6kW. Ja zszedłem do 4,6kW (24s), a i tak mam skoki mocy w celu gonienia temp. kotła do zadanej. Jeżeli często wybudza się z pracy minimalnej, to oznaka, że odbiór ciepła jest na tyle wysoki, że powoduje zjazd bieżącej temp. kotła i wskakiwanie (modulację) na wyższe moce. Dobrze by było określić na jakiej mocy spędza najwięcej czasu (pracy). Może się okazać, że kocioł pali tyle ile jest zapotrzebowania na ciepło w budynku.
  24. Po 1 spodziewałem się wykresu z internetu. Jeżeli nie masz modułu eth/wifi pozostaje obserwacja i to dosłownie. Po 2. to nie jest 10kg To jest 1.0kg/h czyli jeżeli by tak pracował przez całą dobę to powinno wychodzić minimum 24kg/dobę. Po 3. wskazanie mocy chwilowej jest jak sama nazwa wskazuje mocą chwilową. Teraz rodzi się pytanie, jak często z tych 4kW skacze na wyższe wartości. Odpowiedź na to by dostarczył wykres z aplikacji/strony emodul.pl (o ile kocioł podpięty jest do internetu). Jeżeli kocioł utrzymuje się na 4kW przez dłuższy okres swojej pracy nie ma bata, aby spalał więcej jak 30kg/dobę. Kolejna sprawa czy jak przeważałeś pellet, to czy wprowadziłeś wartość w "Menu serwis->kontrola paliwa->kalibracja podajnika->Wydajność podajnika". Jak wygląda popiół ? drobny ? lekko brązowy ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.