Skocz do zawartości

kryzio

Forumowicz
  • Postów

    40
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez kryzio

  1. Witam. Czeka mnie wiekszy remont, w tym nowe podłogi w całym domu. Czy warto w takiej sytuacji przejść z grzejników na podłogówkę? Chodzi mi o sens ekonomiczny, oprócz samych kosztów założenia. W tym momencie Feniks pracuje w harmonogramie, np włącza się ok 4 rano i pracuje do 8-9 jak już nikogo nie ma w domu i potem znowu od 14-15 do 21-22. Tak jest zimą, wiosna- jesień nawet mniej, w duże mrozy pracuje więcej. Wiem, że teoretycznie podłogówka jest trochę oszczędniejsza, ale czy przejście na pracę ciągłą nie spowoduje dużego wzrostu zużycia dobowego. Druga kwestia to temp. w godzinach pracy kotła w domu jest ok 22-23st, w nocy spada do ok19, dzięki czemu przyjemniej się śpi. Przy podłogówce chyba ciężej to wysterować. Macie jakieś doswiadczenia?
  2. No coś masz bardzo nie halo. Popiół wygląda źle. Możesz uruchomić harmonogram, spalanie spadnie, ale nie wiem jak to się ma do tak dużej podłogówki, tu inni koledzy pewnie się wypowiedzą. Zgłaszaj na serwis bo temperatury przy tak małym domu to jakaś tragedia.
  3. Mój od końca listopada do teraz spalił 5ton, grzane ok 200m. Latem woda elektrycznie grzana. Dom nieocieplony z ytonga 24cm z lat 60tych, stare okna. Na sezon kupiłem 8 ton przeliczając energetycznie z zużycia oleju, który miałem poprzednio. Także już sama zmiana kotła zrobiła wynik, a zima była najzimniejsza od 10 lat. Komin też mam ceramiczny 200 i kupiłem wkład z kwasówki chyba 130 lub 120, nie pamiętam teraz. Zero problemów. Spójrz na starsze posty, tam chyba już opisywałem
  4. To przeczytaj forum jeszcze raz. Ustawieniami to się bawi tylko jak ktoś chce, to jest piec typu "włącz i zapomnij". Ja dosypuje pellet raz na dwa tygodnie, jak już ścisną mrozy to co tydzień (polecam jak największy zbiornik) popiół wyrzucałem chyba 2 razy, częściej muszę rurę do komina czyścić bo mam poziomo pierwszy metr(wiem że nie powinno tak być). Mój jest w Norwegii, nie mam dostępu do serwisu, na razie się tym nie przejmuję, nie ma czym, wszystko działa jak należy. Polecam to mało powiedziane, jak będzie tak dalej to będzie to jeden z tych kilku zakupów w życiu, które potem się wspomina "kiedyś to było".
  5. U mnie było podobnie chyba 2 razy, z 30 % raptem na 85 i komunikat oczyszczanie. Raz zrobiłem tak jak ty a za drugim postukałem lekko w pokrywę i już było ok. Chyba w czasie czyszczenia kompresorem drobinki popiołu dostają się na czujnik i wydaje mi się że jest pełny. Nie wiem tylko dlaczego stało się tak dwa razy, a potem już nie. Popiołu jeszcze nie wybierałem, po dwóch tonach pokazuje ok 50%, chociaż w zbiorniku jeszcze miejsca, że hoho. Ale w rurze dymowej miałem drugie tyle, ale rurę mam ok 1m prawie poziomio, była w połowie wypełniona.
  6. Spokojnie, z kotłem nic nie będę kombinować. Zrobię tylko próbę wagi bo nawet u mnie różnica na dwóch próbach to 120 g z tego samego pelletu z tego samego zakupu. A kocioł pracuje w trybie ciągłym z przerwą na czyszczenie co 30 kg.
  7. Tak zrobię. Wczoraj zmieniłem nastawę kotła na 65 st. I spalanie odczuwalnie spadło. Ale możliwe też że dom się ciągle nagrzewa bo dość długo było tylko przepalane starym kotłem plus elektryką i mury nie były wygrzane. Od rana kocioł idzie na próbę na innym pellecie 6mm, nic nie zmieniałem w nastawach i zobaczymy jak sobie z tym poradzi. Czekam jeszcze na dostawę całego opału, jak dojdzie i zrobię pełen zasyp to znowu zrobię próbę 6min.
  8. seles, powiedz mi jeszcze jak to możliwe, że jest tak duża różnica pomiaru, może to być jakiś błąd np. prędkości ślimaka lub inny, bo trochę nie chce mi się wierzyć, że u ciebie to 1180, atomfx 1094, bo to by znaczyło, że różnica waszych peletów do mojego to od 25 do prawie 50 %. Mój pelet nie może chyba być o tyle cięższy. Dlaczego u was korekcja o2 jest podobna, a u mnie jest zupełnie inaczej, z czego to wynika? I ostatnie czyli dlaczego macie zmienioną moc minimalną, a u mnie od początku jest 2.5 kW? Zauważyłem, że jak zmieniłem sam moc minimalną to spadł czas podawania.
  9. pkt.1 zgadza się pkt.2 czyli niezależnie co wpiszę w pomiar, nie ma to wpływu na faktyczną ilość spalanego paliwa a tylko na obliczenia? pkt.3 nigdzie nie podłączałem tego czujnika, nie wiem w co jest wpięty. Mam kupione oddzielne ale jeszcze czekają na montaż
  10. Aż taka różnica w wadze przy 6 min? Jak to możliwe? Możliwe że np ślimak ma inną prędkość ?
  11. To mnie uspokoiłeś, chyba za bardzo kombinuję. Teraz czekanie i obserwacja
  12. Teraz wyciągnąłem popielnik i to co myślałem że jest niedopałkami faktycznie jest jakby tylko wegielkiem, brak w tym niespalonego drewna, poza tym są tylko na brzegu kupki więc są chyba tylko z czyszczenia. Na razie wpisze nowe przewazenie czyli 1460 i będę obserwował, jak coś się zacznie dziać to idę do góry, tak jak mówisz eliks czyli np.1650 itd.
  13. Teraz po 6 min wychodzi 1460g. Wpisać nową wagę czy iść w górę żeby spadł czas podawania?
  14. https://v16.stokercloud.dk/#kryzio Czyli jak u mnie ważenie wyszło 1580g to powinienem wpisać więcej? Między 31 a 38 kg na dobę razem z cwu. A oleju w ostatnim sezonie 4000 l poszło, więc teoretycznie ok 8 ton pelletu powinienem spalić na sezon.
  15. To chyba dziś spróbuję zważyć jeszcze raz, bo rozumiem, że popiół nie powinien mieć tylu elementów.
  16. Ważyłem według instrukcji, 6min, wyszło 1580 g. Ogrzewam ok 200m2, ale wszystkie rury idą w piwnicy nieogrzewanej i nie są jeszcze zaizolowane, więc w piwnicy też mam jakby ogrzewanie :), dom nieocieplony i stare okna, w piwnicy niektóre tylko z jedną szybą.
  17. U mnie już od tygodnia wszystko podłączone i grzeje, tylko spalanie duże, ale po przeliczeniu z oleju opałowego i tak wychodzi większa sprawność na pellecie. Ale do rzeczy. W popielniku jest trochę spieków i sporo niedopalone go pelletu. Spieki są kruche, w zasadzie taki popiół w kulce, ale niedopalony pelet jest już twardszy. Co robić? Tyle popiołu po spaleniu 260 kg. Pelet Laxå z Juli. Dostępny dla mnie bez problemu i atrakcyjny cenowo, następny w kolejności cena +20%.
  18. atomfx U mnie jest coś takiego na każdym grzejniku od 2 lat, baterii jeszcze w żadnym nie wymieniałem. Jak bym mógł zmienić coś teraz to bym kupił wersje z wifi lub bluetooth, najlepiej sterowane wszystkie z appki. https://allegro.pl/oferta/elektroniczna-glowica-termostatyczna-eq-3-model-n-9719563457?reco_id=77c17cbe-2783-11eb-99f6-b026284b14e0&sid=0e7a5475e04eefd78184d559df6fb9f87c889ad5ac94196dac75ac99722370c3&bi_s=archiwum_allegro&bi_c=Product&bi_m=reco& roberts78 Ja brałem w enecom bez montażu ( bo nie wiedziałem/nie sprawdziłem że robią montaże) i teraz zamiast popijać drinka przed tv popijam siedząc na forum :).
  19. Termostaty mam elektroniczne, bardzo fajnie to działa, ustawiam sobie przedziały czasowe, obniżenia nocne itd.
  20. No to bajka. To muszę jeszcze to dokupić i może za 2 tyg zacznę wszystko składać, jak już będę miał wszystko na miejscu. Ale przyznam, że bez wiedzy, doświadczenia i chęci pomocy innym wszystkich wypowiadających się powyżej, samodzielne dobranie odpowiedniej konfiguracji kotłowni jest w zasadzie niemożliwe. Jak ludzie sobie z tym radzą to nie wiem. Chyba że to tylko ja jestem z tych co jak nie wiedzą jak coś działa i dlaczego to tego nie kupię. Jeśli ktoś nie chce sam się we wszystko zagłębiać to zostaje się zdać na specjalistów, tylko pytanie na kogo się trafi. Jakbym wiedział ile mi to zajmie czasu i że firma gdzie kupiłem kocioł może wszystko zrobić od a do z to pewnie bym się nie zastanawiał, ale tak to jest jak się wszystkiego nie sprawdza i odkłada wszystko na ostatnią chwilę.
  21. Czyli takie już będą działały https://allegro.pl/oferta/czujnik-temperatury-ntc-10k-z-kablem-2m-termistor-9059304459
  22. Ok. Czyli termostat TC2 wpiąć w kocioł i z kotła do azv? roberts78 Czujniki od T3 do T6 np.takie? Czy powinny być dedykowane? https://allegro.pl/oferta/czujnik-temperatury-do-sterownikow-od-producenta-9278226909
  23. No właśnie nie wiem czy to będzie 15 min czy 2 godz, gdzy np 3 osoby wezmą po kolei prysznic, dlatego wolę żeby kocioł przez ten czas grzał mocniej. Może inaczej. Jakie są korzyści zaworu 3d nad 2d?
  24. Na moim schemacie jest właśnie 2d, dokładnie to kupiłem już Afriso azv 452 NO, do tego termostat z tuleją Afriso TC2. Właśnie zależało mi na jednoczesnym grzaniu co i cwu, bo u mnie bywają okresy bardzo zimne i mogłoby mocno wychłodzić co w czasie grzania cwu( przy jednej pompie, CO stałoby w miejscu do czasu nagrzania cwu i przełączenia zaworu strefowego). W zeszłym roku zima była spoko, ale dwa lata temu miałem nawet -27(Norwegia). A normalnie od grudnia do marca jest co najmniej jak w Suwałkach. Na zdjęciu najbliższa stacja pogodowa, u mnie jest zazwyczaj ok 2-3 st zimniej w zimie, a cieplej latem.
  25. Myślałem, że ten zawór może być spięty tylko z termostatem, wtedy bojler działa jak kolejny grzejnik z termostatem. Wtedy do kotła jest podłączona tylko pompa. atomfx czy masz u siebie wpiete jakieś dodatkowe czujniki, czy coś jest już wbudowane w kocioł ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.