Skocz do zawartości

latonio

Forumowicz
  • Postów

    40
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez latonio

  1. W dniu 28.12.2020 o 11:03, pochłaniacz napisał:

    U mnie tamten sezon komin ceglany działał bez problemu. W tym roku wyszedł jeden wykwit. Wyjąłem zawirowacze, i suszę teraz , i mam plan na ocieplenie komina na strychu. Zastanawiam się tylko, czy ocieplać wełną, czy dać styropian.

     

    Tylko nie styropianem. Ociepl wełną skalną. Ja tak zrobiłem ze swoim kominem. Wysokość ocieplenia 3,16 m. Wełna 50 mm i 70mm. Za całość z klejem i pianką montażową wyszło ok 2 i pół stówki i 1,5 godziny roboty. Po świętach sprawdziłem komin i tam, gdzie do tej pory odkładały się twarde frędzle z sadzy, jest tylko suchutki pyłek.

  2. Witajcie ponownie Forumowicze. 

    Najpierw pragnę przeprosić Jockeya za przekręcenie nicka. Przepraszam kolegę.

    Druga, to prośba o podpowiedź co do średnicy rur. Czy tak, jak pisałem 5/4", bo takie jest zasilanie i powrót w kotle ( według części forumowiczów tak ma być), czy 1"  ze względu na przepustowość zaworu dla mojej instalacji. A, może 5/4 na krótkim obiegu, a dalej 1". Co o tym myślicie? Czy ewentualnie zawór czterodrogowy 5/4" będzie też dobrym rozwiązaniem?

  3. Wiadomo, że fajnie było by mieć taniej. Ale przede wszystkim ma być dobrze i trwale. Właśnie ten pierwszy schemat jest dla mnie tym, który pewnie zrealizuję. Tylko jeszcze nurtują mnie dwie sprawy. Pierwsza to przekrój rur na przerabianym odcinku instalacji, by grał z resztą. 1" czy 5/4". Według Afriso zawór czterodrogowy do mojej instalacji powinien być jednocalowy, bo 5/4 ma za duży przepływ. Druga sprawa, to pompy. Chciałbym niezbyt drogie i w miarę energooszczędne ale też dobrane do instalacji w kwestii wydajności.

  4. Witam Forumowicze.

    W przyszłym roku planuję wymianę mojego wysłużonego kopciucha Zębiec 14 kW na inny kocioł. Chodził mi po głowie jakiś DS ale biorę też pod uwagę ekogroszek.  W kalkulatorze, na jednej ze stron obliczyło mi ogrzewanie powierzchni mieszkalnej na 16 KW, a z podpiwniczeniem zawierającym garaż, 20KW. Reszta przedstawia się następująco.: Dom połowa lat 70-tych, ok 100m2 (parter, wys. 2,70 m) , poddasze nieużytkowe (nieogrzewane), podpiwniczenie z garażem, wysokość 2-2,10 ogrzewane 50% powierzchni. Dom nieocieplony. Stara, prymitywna i bez bajerów, otwarta instalacja grawitacyjna, grzejniki żeliwne 83 szt. W garażu dwie dwumetrowe ożebrowane rury fi 80. Bojler 100 l. Pojemność instalacji ok 450-500 l. Komin ceglany 18x18 ok 8-9 m. Do jednej ze ścian dobudowany jest inny budynek. Stary Zębiec 14 kW dawał sobie dobrze radę z ogrzaniem domu nawet w mrozy rzędu 25-30 stopni C. W obecnych warunkach pogodowych, jest chyba trochę przewymiarowany. Mam na oku Skampa , Technixa od Sekom oraz Malinę na palniku SV200. A może coś na Ardeo? Klaster od Sekoma? A, może coś innego?  Mam do Was gorące pytanie. Jaki kocioł i jakiej mocy polecacie? Czy 13-15 kW wystarczy? Czy może jednak 19 kW. 

    Będę wdzięczny za każdą sugestię.

  5. Ok. Dzięki za sugestie. Mój błąd z powrotem. Na brudno miałem ok, ale nie czytelnie. Naczynko tak mam, jak w sugestii hajtaler428. Z przelewem i odpowietrzeniem. Może podpowiecie jeszcze, jakiej średnicy rur użyć, by to z grubsza zgrać z resztą instalacji z rurami dwu i jednocalowymi?

  6. Witam szanownych forumowiczów. Po sezonie grzewczym zamierzam zmienić kopciucha na "zdrowszy" kociołek i przy okazji lekko przerobić starą grawitacyjną, opartą na żeliwnych żeberkach i grubych rurach instalację. Zmiany, póki co, w najbliższej okolicy kotła. Czy instalacja pokazana na schemacie jest dobrze zaprojektowana? Coś do wymiany, zmiany? Za wszelkie sugestie będę wdzięczny.

    schemat instalacji.jpg

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.