Skocz do zawartości

pwmatys

Forumowicz
  • Postów

    15
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez pwmatys

  1. Rurki do rozdzielaczy zostały 32mm PEX. Ogrzewanie zostało uruchomione 14 grudnia i aktualnie chodzi. Krzywa grzewcza została ustawiona na 0.8, co przy obecnych temperaturach daje na wyjściu z pieca 27-29 stopni. Kocioł chodzi 24/7 od momentu uruchomienia, średnie spalanie w m3 wychodzi 9,3 na dobę. W pomieszczeniach około 20 stopni. Lecz nie jestem pewien czy wszystko jest dobrze skonfigurowane, bo czasami jak wpadam po robocie zobaczyć to łapię za rozdzielacz i bywa że w niektóre dni jest on dosyć letni mimo tego że na piecu widzę palnik po prawej czyli jakby kocioł grzeje.
  2. Panowie przepraszam za odgrzanie kotleta. Zbliża się termin uruchomienia całej instalacji. Hydraulik doradza żeby zakupić jakiś sterownik do tego kotła. Czy mogę sterować temperaturą bezpośrednio z pieca? Jeżeli tak, to jakie są tego ewentualne minusy i jak to najlepiej ustawić? PS. Co do zasobnika to wziąłem Termice. Dopiero wczoraj dojechała bo jakieś problemy z produkcją mieli przez ten cały COVID.
  3. Przepraszam za odgrzanie kotleta. Z racji, że jestem na etapie zakupu osprzętu do kotłowni i został mi tylko zasobnik z którym mam dylemat napisałem do firmy Termica, a żeby zweryfikować podawane na forum informacje. Dostałem od nich właśnie odpowiedź, że do produkcji używają stali gatunku 1.4307 (304L), a przynajmniej jeżeli chodzi o kocioł którym się interesuje, czyli model WWG125/150. Na indywidualne zamówienie mogą zrobić z 316L, ale po wysokim sezonie czyli można się odzywać w okolicach grudnia.
  4. pwmatys

    Zasobnik cwu

    Akurat Biawar w wersji 150L też ma klasę C - czyli tak jak Termica 150L. Natomiast Termica w pojemności 125L ma już klasę B, a Biawar 125 nadal C. Przynajmniej według tej tablelki:
  5. pwmatys

    Zasobnik cwu

    Mam ten sam dylemat. Zastanawiam się nad Biawarem a Termicą. Pojemność 150L. Narazie faworytem jest: https://www.fuego.pl/termica-wwg-150-stal-nierdzewna.html Ale ostateczna decyzja jeszcze nie podjęta. Ktoś tam pisał na forum, żeby niby one są z jakiejś gorszej nierdzewki wykonane i dlatego nie jestem pewny czy warto dopłacać czy po prostu brać Biawara i tyle.
  6. Biawar 1199 PLN vs Termica 2499 PLN. Powierzchnia wymiany na korzyść Biawar (1,15 vs 0,9) moc wężownicy (24,2 vs 21,9 kw) również, jeszcze przemyślę. Przy zmiękczaczu może nie byłoby tragedii z jakością wody.
  7. Ok dzięki, serdeczne to z grubsza wiem co i jak. W takim razie zamawiam dziś Termeta Golda 25 + czujnik i zasobnik Termica. A co do rozdzielaczy to warto postawić na te z magnetycznymi przepływomierzami ?
  8. Ok, czyli wniosek taki że trzeba zasilanie rozdzielaczy wymienić na PP40 i pociągnąć kabel do czujnika zewnętrznego. Chyba tak zrobię jak doradzacie i wtedy zamontuje tego Termeta Golda 25 i zobaczymy czy ta jego pompa da radę. Co do zasobnika to doradzicie coś? Warto pchać się w nierdzewkę np Termica? https://www.bojlery.pl/bojler-pionowy-z-wezownica-termica-wwg-150l-stal-nierdzewna.html Czy wystarczy zwykły Biawar np: https://www.bridom.pl/biawar-wymienniki-mega-w-e-150.81?utm_source=ceneo&utm_medium=referral
  9. Rozumiem. Na tym mi zależy, żeby było prosto i ekonomicznie bez zbędnych bajerów. Rozdzielacz parter: Odległość od kotła 3m rurki PP32, 13 obwodów (w tym 3 obwody z rozstawem co 20cm, 10 obwodów z rozstawem po 15cm) Rozdzielacz piętro: Odległość od kotła 4,5m rurki PP32, 13 obwodów (13 obwodów z rozstawem po 15cm).
  10. Dlatego pytam tutaj aby porobić co jeszcze mogę na tym etapie. Rozstaw rurek jest co 15cm, a garaż i kotłownia co 20cm. Poprawiłem w poście później, tego pierwszego postu nie mogę już edytować. Jeżeli chodzi o zasilanie to są pociągnięte osobne rury do rozdzielaczy. Nie wychodzą one z jednej. Czyli nie ma szans że na tej PP32 pociągnie 13 pętli? Pętle porobione max 80m. Zapomniałem jeszcze dodać że będzie zamontowany zmiękczacz do wody, jeżeli to ma jakieś znaczenie. Poradźcie jeszcze w sprawie zasobnika. Czytałem kilka tematów tutaj na forum i z tego co zauważyłem, że generalnie polecane są z nierdzewki np. Termica. Tylko czy nie będzie problemu z nim przy zmiękczonej wodzie? Ktoś tam coś napisał że do zmiękczonej nie za bardzo. Wtedy ewentualnie chyba postawię na Biawar? Czy jest coś lepszego w tej cenie?
  11. pwmatys

    Dzień dobry

    Witam serdecznie, jestem tu nowy chociaż czytam to forum już jakiś czas. Jestem na etapie kończenia kotłowni. Chciałbym do tej zimy uruchomić piec, dlatego potrzebuję kilka fachowych rad :)
  12. Dodatkowo po 13 pętli w rozdzielaczu tak jak pisałem wcześniej.
  13. Średnica rurek zasilających rozdzielacze to jednak fi32. Długość do rozdzielacza na parterze 3m, a do tego na piętrze 4,5m. W garażu i kotłowni rurki jednak co 20cm a w reszcie pomieszczeń co 15cm - dopytałem hydraulika. Od jakiegoś czasu nic się nie działo na budowie dlatego pozapominałem co i jak.
  14. Dzwoniłem przed chwilą do hydraulika i z tego co pamięta to jest po 13 pętli na rozdzielaczu i rura fi25. Jeszcze sprawdzę dokładnie jak wrócę z roboty i zmierzę ich długość. Ale raczej będą krótkie, bo jeden rozdzielacz jest praktycznie obok pieca a drugi nad kotłownią, więc też krótka droga. Zasilanie jest osobno do rozdzielacza na dole jak i na górze. PS. W razie czego jaki kabel muszę położyć w ścianie do czujnika pogodowego? I najlepiej na której ścianie go umiejscowić? Może być zachodnia lub południowa? On jest podłączany bezpośrednio do kotła?
  15. Pexy rozłożone w pętle co 10cm - wszędzie jednakowo po całości (również w garażu i kotłowni) Nie ma nigdzie grzejników. Przepraszam że nie sprecyzowałem. Co do rury do rozdzielaczy to czy chodzi o ich średnicę? Jeżeli tak to dziś po robocie zajadę na budowę i zmierzę. A obwody jak policzyć? ile rurek wychodzi na na rozdzielacz?
  16. Witam wszystkich serdecznie. Na wstępie zaznaczę, że jestem zupełnym laikiem jeżeli chodzi o tematy związane z ogrzewaniem itp. Buduję dom pod wiązowcem: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-pod-wiazowcem-n-ver-2-md6a1fa1493ad8 W skrócie: 185m2 powierzchni mieszkalnej i 225m2 powierzchni licząc po podłodze. Na ścianach 15cm grafitu. Sufit 30cm wełny. Okna 3 szybowe. W podłodze na parterze 10cm styro, na piętrze 5cm. Po całości podłóg jest już rozprowadzona podłogówka pex 16 standardowe odstępy do max 80m pętla i zrobione wylewki. Dodatkowo zrobione miejsca pod dwa rozdzielacze: jeden w kotłowni na dole, drugi na korytarzu na piętrze. Wszystkie kable potrzebne do sterowania pociągnięte w ścianach (do czterech termostatów, w rozdzielaczach, do pieca itp), ale nie mam wyprowadzonego przewodu do czujnika pogodowego. A w związku z tym, że po przeczytaniu kilku tematów na tutejszym forum pojawiły się wątpliwości, głównie dotyczące tego jaki piec wstawić, jaki zasobnik a w szczególności jak rozwiązać sprawę sterowania piecem chciałbym poprosić o jakieś rady zanim zacznę robić jakiekolwiek dalsze kroki. A chciałbym uruchomić piec przed zimą. Pierwsza koncepcja była taka, żeby dać cztery sterowniki w pomieszczeniach (dół: w salonie, w garażu ; góra: korytarz i łazienka) i te pomieszczenia miały mieć wydzielone strefy tak żeby można było kontrolować w nich temperaturę oddzielnie. I tak wszystko przygotowaliśmy... Ale z biegiem czasu i po przeczytaniu kilku tematów stwierdzam, że chyba przekombinowałem. Po pierwsze chciałbym wszystko oprzeć na kotle Termet Gold Plus 25kw z jakiś dobrym zasobnikiem 200L (2 dorosłych i 2 małych dzieci - głównie prysznic, rzadko wanna). Dajcie znać czy będzie on odpowiedni do tego budynku przy zastosowanym ociepleniu. I jakiej marki zasobnik kupić? Kosepl? Galmet? Ermet? Umówiłem się z hydraulikiem, że sam kupię dlatego proszę Was o opinię. Jakie rozdzielacze? Z pompą czy bez? Na ile sekcji? Jak to dobrać i gdzie najlepiej kupić na necie? Po drugie chciałbym maksymalnie uprościć instalację. Jako, iż nie zależy mi już na sterowaniu poszczególnymi pomieszczeniami pewnie trzeba będzie wyprowadzić kabel do czujnika na zewnątrz budynku? Ale gdzie go najlepiej umieścić? Po trzecie czy ten piec da radę bez dodatkowych pomp/sprzęgieł przy tym układzie? Hydraulik chce montować zawór mieszający, czy jest on potrzebny u mnie? Bardzo proszę o pomoc
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.