Skocz do zawartości

zoon

Forumowicz
  • Postów

    10
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez zoon

  1. Słuszna uwaga, jednak nie jest to już metoda P&P i nie każdy ogarnie.
  2. oj ... daleko mi od narzekania na aplikację czy stronę. ja tu jedynie sugestię podrzucam żeby dać opinię, nie nie krytykuję, a jeśli tak to zostało odebrane to, nie taki miałem cel tak jak napisałem PODOBA mi się, jak najbardziej, dlatego korzystam! wydaje mi się że komentarz powinien być do wcześniejszego postu użytkownika Dozy😛. czy cebula ze mnie? troche tak bo szkoda mi 600pln na konwerter com-eth firmy timel, który umożliwia zmiany w sterowniku gdzie support systemu jest warunkowany czasowo. nie mam zapalarki więc nie jest krytyczne. chobbistycznie raczej ... Gdybym odkrył jak dokonywać zmian za pomocą obecnego sterownika lub znał sposób na odblokowanie możliwości tych zmian to pewnie uzależniłbym się od aplikacji Wojszym a to też pewnie zapłaciłbym nawet abonament 😛 Nie jest to dla mnie "grzać albo nie grzać" wiec dodaję od siebie "kreatywną" sugestie, żeby nie powiedzieć krytykę, może w celu usprawnienia działania systemu, który preferuję. Kreatywna krytyka raczej w celu dania pozytywnej opinii która może być wzięta pod uwagę dla usprawnienia. Tak wiem że Wojtek zrobił kawał dobrej roboty i to w dodatku charytatywnie, włącznie z udoskonalaniem. Jak odkryję sposób na odblokowanie sterownika com do eth do możliwości zapisu w sterowniku po taniości, to również go dodam na tym forum charytatywnie. Dlaczego? bo pewnie tak jak Wojszymowi nie podeszła apka Timela to mi nie podoba się, że producent uzależnia doposażenie sterownika eth dla SKZP tylko do własnej produkcji (choć rozumiem pobudki bezpieczeństwa i te finansowe również). Tak na marginesie taka płytka potrafi to ogarnąć: W5500-EVB-PICO - płytka z mikrokontrolerem RP2040 i Ethernet) koszt 60pln. nie wiem jedynie jak "szyfrowany unikatowym pinem/serialem" jest sterownik by móc rozmawiać z SKZP - jeszcze 🙂 i pewnie byłoby łatwiej gdybym dysponował konwerterem ETH Timela i "podsłuchał" komunikację na COMie. która lata w plain tekście. komunikacja SKZP z tym sterownikiem jest dwukierunkowa bo sterownik może nadpisywać dane w nim zawarte. wiec sprzętowo to koszt nie większy niż 100pln jak widać, jednak marketingowo ... hmm Timel jak każda firma chce zarabiać. Moim zdaniem ale to jedynie moje zdanie, timel zarobiłby więcej gdyby sterowniki SKZP były wyposażone w ETH domyślnie i system byłby otwarty do zastosowań nie tylko z serwerami Timela. Po prostu byłby wówczas popularniejszy. Zwłaszcza dla sterowników kupionych w wersji OEM. Dziwię się że pole server IP w tym sterowniku nie jest wpisane domyślnie bez możliwości zmiany. wtedy już cyba nikt by tego nie kupił 😛 A sterowoniki sprzedawane z brandowymi kotłami mogły by być blokowane do serwerów tych firm i na tym Timel zarobiłby krocie, kwestia odpowiedniej sprzedaży produktów. Taki marketing ... jest jak jest ... my Polacy mamy pewną cechę zawiści i ciężko współpracujemy. a hejt ... no cóż czytając post Dozy ... jedynie ugryuzłem się w język.
  3. a jest jeszcze jedna rzecz którą można dodać/odblokować, możliwość exportu danych z wykresów nie jak w aktualnej formie graficznej PNG czy graficzno-PDFowej a txt. ale to pewnie wymaga dużej ilości przeróbek lub zasobów serwera na kolekcjonowanie tych danych (w sumie 24h chyba jest przetrzymywanych na serwerze Woszyma) niestety z uwagi na brak czasu na dopracowanie dashboardu, który pokazałby wykres pracy całoroczny lub całościowy od początku montażu, korzystam ze strony Wojszyma2244 nie mam też sterownika internetowego Timela więc i tak dane, które mam do dyspozycji służą mi głównie do aktualnego wglądu pracy pieca. RS232 dane z konsoli, którymi "pluje" sterownik to niekończąca się linia txt. którą łatwo wyexportować na zewnętrzy serwer plików FTP czy inny. Więc nie powinno być problemu z exportem tych danych do excela i zastosowania do wglądu wykresów np. w Grafanie.
  4. tak to chyba prawda, sam do dziś nie byłem świadom co to za cyferki 🙂, ... 8003 15 .... tak z ciekawości zapytam, powyższa liczba 15 to ilość użytkowników ? z moich uwag (osoby korzystającej jedynie do wglądu danych) sposób ich prezentacji dopiero po poprawnym zalogowaniu zmusza do metody prób i błędów. Nie wiem komu ma to służyć bo na pewno nie użytkownikowi, który nie może się zalogować 😛 te dane ukazane po zalogowaniu faktycznie mogą zastanawiać. Po zalogowaniu użytkownik raczej nie zwraca na nie uwagi (tak jak ja) i chyba nie są już potrzebne skoro się zalogował. Przydałoby się gdyby te info pojawiły się przy barku możliwości logowania (popout lub na tym samym zbiorniku przed logowaniem) wówczas każdy wiedziałby co jest powodem komunikatu: brak DEVID lub zły pin. ale nie mi oceniać, może był w tym jakiś mądrzejszy powód niż ten co sobie wysnułem. w każdym razie dobra robota. co najważniejsze udało się zalogować po podmianie portu na kolejny - dziękuję za pomoc!
  5. Niestety port 8805 taki sam rezultat. A są jakieś preferowane zakresy? Nie mogę odszukać na forum jakie mogą działać.
  6. W marcu wyłączyłem piec aplikacja jeszcze działała, podlaczam teraz i mam komunikat: Logowanie... Brak DevId w bazie lub niezgodny Pin. Wpisuje prawne jak poprzednio. Były jakieś zmiany? reset sterownika nie pomógł. W instrukcji a stronie wojszym jest jedynie info o portach 8800,8801 że jest zablokowane. W sterowniku pieca mam port 8801 na tym działał całą zimę. Chyba że upłynął czas od ostatniego logowania i ilość userow wypełniła max serwera. Coś można z tym zrobić?
  7. z tego co się dowiedziałem na tym forum sterowniki inne niż Timela mogą jedynie odczytywać dane ja po zainstalowaniu tego sterownika: HF2211 Serial to WiFi RS232/RS485/RS422 to WiFi/Ethernet Converter Module https://www.aliexpress.com/item/4000597621511.html byłem w stanie odczytać dane z pieca, przekierować je na stronę Wojszyma i odczytać nastawy oraz wykres na podstawie czujników. niestety nie można zmienić żadnych nastaw. moim zdaniem jest to komercyjne zagranie producenta sterownika SKZP, lub zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem do nastaw Pieca. Słuszne dla osób nieobeznanych w tematach sieci komputerowych, ponieważ łatwo można włamać się i doprowadzić do katastrofy ! jednak trochę bolące kieszeń kiedy chce się skorzystać w pełni z możliwości sterownika SKZP, mając tę wiedzę IT, i móc robić modyfikacje nastaw pieca choćby tylko wewnątrz domu po sieci LAN. no i nawet ze sterownikiem Timela nie ma takiej możliwości, ponieważ korzysta on z sieci internet i jeśli piec nie ma dostępu do internetu, to również nie ma sensu inwestować w taki sterownik. często mieszkamy w miejscach gdzie sieć jest radiowa i zasięg nie zawsze jest! a nastawy i zmiany można dokonać przecież na tablecie lub telefonie we własnym domu bez konieczności schodzenia do kotłowni.
  8. @wojszym2244 konfiguracja kontrolera rs232 przebiegła pomyslnie, mam strasznie pogmatwaną sieć :) wykresy i parametry się wyświetlają na stronie jednak (nie wszystkie ustawienia są jak w sterowniku timela np. max poziom zasypu - ustawiony jest na 120kg pokazuje 156kg) obecnie zapis nie działa u mnie! 1. czy zapis bedzie działał jedynie z konwerterem Timela? 2. czy mozna zapisywać (zmieniać parametry pieca np. włączyć pompę obiegową boilera) z konwerterami alternatywnymi jesli tak to jakie parametry trzeba ustawić?
  9. Witam forumowiczów, Jako nowy na tym forum chciałem zapytać o kilka rzeczy, nie chcąc się powtarzać z pytaniami poświęciłem uwagę czytając prawie wszystkie strony (92). Ujednolicając parę rzeczy można się dowiedzieć że aplikacja Wojtka na Andrida działa jedynie do pewnej aktualizacji sterownika bodajże v2.10. i obsługiwana jest jedynie przez port rs485 2wire, niejako dodatkowy panel pokojowy. Do tego trzeba użyć konwertera RS485->Ethernet. najnowsza aplikacja Wojtka to SKZP Client 2018-02-10.apk łącząc się - Aplikacja ze steronikiem v2.28 po porcie rs232 otrzymuje wpis w czarnym okienku w modułach ---brak STOP, nr pakietu ->48 a po chwili ---porzucenie pakietu, len=6095 (oczywiście nr się zmieniają) Czy aplikacja na android działała z rs232? (bez zapisu w sterowniku oczywiście) z wersją sterownika v2.10 w takiej konfiguracji jak moja? Posiadam konwerster rs232 – 422 – 485 o takie coś HF2211 - http://www.hi-flying.com/rs232-rs485-rs422-to-wifi-serial-server Zalezało mi na takim rozwiązaniu z uwagi na WiFi jako STA i AP czyli można z tego urządzenia zrobić bridge'a i mieć inetrnet w kotłowni bez ciągnięcia kabli. Na port TCP wysyłam sobie dane z jakiegokolwiek urządzenia „gadającego” po RS232 lub RS485. i tak po np. virtualnym porcie COM w PC otrzymuje dane ze sterownika SKZP-02 (2.28v). Ustawienia na serial komunikacji: Baud Rate : 57600 Data Bit : 8 Stop Bit : 1 Parity : None Buffer Size: 1024 Gap Time: 50 Flow Control: Disable Protocol Settings (None/Modbus/Frame): NONE kabel RS232 jako przedłużacz: pin 2-2 pin 3-3 pin 5-5 pin 7-7 pin 8 -8 reszta nie podłączone Przykładowy odczyt danych z pieca po rs232 za pomocą termainala (np. Putty) {………………….."CH1MixGain":"10","CH1MixPeriod":"20","CH1MixActive":"Off","CH1RoomTempAct":"2219","CH1RoomTempCmd":"9999","CH1RoomTempEco":"1900","CH1RoomTempCom":"2100"………………} to zwykły Plaintxt z wysyłanymi parametrami, każda kolejna linia w konsoli TXTeowej to nowy odczyt parametrów z pieca. gdzie sekwencja danych odzielona jest przecinkiem czyli jest: "Parametr":"Wartość","Nowy_Parametr":"inna_Wartość", itd. Czy ktoś wie jaki powinien być odczyt (Output) po RS485? niestety podłączając zgodnie ze sztuką A i B ze sterownika z gniazda RJ11 gdzie: pin 4-(czerwony) -> A pin 5-(czarny) -> B pin 2 oraz 3 zasilanie 5V pin 1 i 6 puste otrzymuje „szlaczki” bez spójnych danych. Spodziwałem się ze odczyt po RS485 również będzie PlainTXTem . chyba że ktoś wie jaki protokół danych jest zastosowany (sprawdzałem Modbus nie działa) Chyba że konwerter wymaga jeszcze masy - GND. Chciałem zrobić sobie podgląd danych z ekranu pieca, bez schodzenia do kotłowni. nie mam konwertera ethernetowgo TIMEL’a a więc nie mam też DevID. Czy da się podłączyć za pomocą strony Wojszyma czy tez jakieś apki z moją wersją softu 2.28 za pomocą rs232 lub 485 bez DevID ? Rozumiem też że aby móc dokonywać zmian zdalnie po rs232 w piecu trzeba otrzymać DevID od timela co wiąże się z zakupem sterownik ethernetowego timela - 450zł jak domniemam. Czy ktoś jest w stanie odowiedzieć na moje pytania? Z góry dzięki
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.