Skocz do zawartości

prez991

Forumowicz
  • Postów

    56
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O prez991

  • Urodziny 29.04.1991

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom 160m2, 4 osoby
  • Instalacja
    10 grzejników panelowych, jedna drabinka, podłogówki brak
  • Kocioł
    Lazar Smart Fire 15 Exclusive

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Lubliniec
  • Zainteresowania
    CO i CWU

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia prez991

Stały bywalec

Stały bywalec (5/14)

  • Reacting Well Unikat
  • Współtwórca
  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

8

Reputacja

  1. Witam serdecznie. 75 stopni, to wartość, do której kocioł dąży, ale w idealnych warunkach nigdy nie powinien jej osiągać. Realnie oscyluje, zależnie od obciążenia i instalacji, rzadko przekraczając 70 stopni.
  2. Moc nominalną kocioł uzyskuje tylko wtedy gdy temperatura kotła spadnie. Trzeba by porównać te wykresy do wykresów mocy z econetu - możliwe, że większość czasu kocioł pracuje na 50% lub 30% mocy, lub trzeba wyregulować kryzowanie.
  3. Pellet w popielniku to najczęściej wina nieudanego rozpalania (zła dawka, awaria zapalarki, zły pellet), albo przerwanie procesu rozpalania np. przez harmonogram pracy kotła albo termostat pokojowy. Czyszczenie palnika nie ma z tym nic wspólnego.
  4. Dużo wartościowej wiedzy. Czyli jednak wina pelletu, tak jak myślałem - współczuję i życzę trafienia na ten dobry następnym razem. 75 stopni to taka domyślna, fabryczna wartość. Dobrze, że to zmienił, żeby kocioł i termostat TV się dobrze dogrzewał. Ciekawe jak zmieni się charakterystyka kotła po tej regulacji kryzowania. Z tyłu sprężyny oscylując (podczas wygaszania) czyszczą wymiennik, zasadniczo tam jest sam pył, tyle co spaliny rozniosą z paleniska. Spoko, że wszystko działa i oby tak zostało🍻
  5. Średnio raz na dwa miesiące mam to samo z tym małym urządzeniem od econetu. Gasną dwie diody i nie ma dostępu do sieci. Wyłączam na chwilę samo to urządzenie z sieci i wszystko wraca do normy. Czasem też na głównym sterowniku w kotle w lewym górnym rogu pojawia się napis "brak transmisji" i nie odświeżają się dane na sterowniku, mimo, że sam ekran działa i odpowiada na dotyk. Na to pomaga tylko wypięcie z sieci (prądu w sensie) całego kotła, albo - jeśli zbiornik nie jest pełny, otwarcie przedniej obudowy i wypięcie na chwilę kabla z samego wyświetlacza. Może komuś przyda się ta wiedza.
  6. Ja palę Olczykiem piąty sezon i oprócz jednej, wyraźnie śmierdzącej partii (sprzed roku) trzyma poziom, nie narzekam. Spalone myślę ponad 20 ton.
  7. Ja również palę Olczykiem.
  8. Kup kilka worków innego pelletu i zasyp na próbę. Mimo wszystko to wygląda na winę pelletu.
  9. Świetna robota 🍻 Serwisant zrobił lipę, że nie otworzył górnych drzwiczek - to jego obowiązek. Ten górny spiek mógł powodować złe spalanie i w konsekwencji spiek na dole palnika, a spadające odłamki mogły uszkodzić ślimak. Czopuch jest czysty, zajrzyj do niego w lutym - marcu. Ja czyszczę dwa razy w roku, ale mam dwa kolanka między kotłem a kominem. Popiół się zbiera, nie musisz go czyścić. Generalnie jak kocioł jest sprawny to nie ma potrzeby otwierania żadnych drzwiczek. Tylko go zasypujesz, wynosisz popiół ze dwa razy w roku i tyle. Serwisant powinien je otworzyć, wyjąć i wyczyścić palenisko i sprawdzić zapalarkę. Najwyżej stój przy nim następnym razem. Po wykresie widać, że kocioł się dogrzewa, pracuje stabilnie i nawet oszczędniej niż mój 😄 Pozostaje 'jeździć i obserwować' od czasu do czasu czy nie pojawią się wybuchy przy rozpalaniu. Dolny spiek można też wykryć po tym, że w popielniku przestaje pojawiać się nowy popiół, bo spiek wszystko blokuje. Mam nadzieję, że wszystko będzie już działało jak należy 😎
  10. @SaDo1234 sprawdź drożność, tak jak lenas mówi i odkręć jutro górne drzwiczki. Wrzuć wykres z econetu z ostatniej doby, z takim danymi jak poniżej:
  11. Dobrej jakości pellet jest jasny jak deska z tartaku, bez wyczuwalnego w dotyku piasku i nie śmierdzi nienaturalnie. Zapach drewna przy rozpalaniu jest normalny i pochodzi z zapalarki. Przy wygaszaniu o tej północy palnik też się "czyści". Przy każdym wygaszaniu dno się odsuwa. Palnik może wyszorować, z tym, że nie jest to konieczne. Odkręć przy okazji te górne drzwiczki i sprawdź czy nie spadł deflektor na palnik. Spiek po tygodniu to może być słaby pellet, albo jakaś niedrożność komina. Zmieniałeś ustawienia czasu podawania paliwa dla różnych mocy kotła albo modulacje mocy?
  12. Czyli jednak spiek, dokładnie taka sytuacja jak u mnie. Dobrze, że go usunąłeś, gratuluję 🍻 Jeśli masz dobry pellet, taka sytuacja nie powinna się powtórzyć. Te motylki są właśnie po to żeby awaryjnie usuwać spieki. Ja palę piąty sezon i tylko raz je otwierałem, właśnie przez spiek z własnej winy. U mnie serwisant nawet wyjmuje całe to palenisko i czyści szlifierką. I faktycznie, przydymienia przy śrubach też pojawiły się u mnie w efekcie tych wybuchów. Dodatkowo miałem ślady popiołu za kotłem. Nie ma za co, ważne, że działa i grzeje 😎 Krzywa grzewcza to kwestia mocno indywidualna - zależy od konkretnego budynku i instalacji, ale warto ją przemyśleć, bo po co puszczać na grzejniki np. 55 stopni cały rok, gdy czasem wystarczy 38. Mój dom szybko się wychładza i potrzebuje dużej temperatury przy mrozach, ale ma duży uzysk ciepła od słońca. Moja krzywa to 1.0 z przesunięciem 14 stopni, w efekcie przy 0 stopniach na zewnątrz, na grzejniki idzie 56 stopni, ale przy 14 stopniach na zewnątrz, na grzejniki idzie chyba 36 (nie pamiętam dokładnie). W tej chwili 4,0 stopnia na zewnątrz - 52 stopnie na zasilaniu. Myślę, że większość budynków obejdzie się spokojnie z niższymi temperaturami na zasilaniu i łagodniejszymi krzywymi. Ale to temat jeśli masz cierpliwość sprawdzać wykresy w econecie i zmieniać delikatnie ustawienia co tydzień. Takie zimowe hobby dla żonatych facetów 😄
  13. Dzięki, trzeba sobie pomagać 🙂 Daj znać jak poszło. Takie parametry miałem ustawione fabrycznie i nie zmieniałem tego, bo rozpala się dobrze. Z zasady jak ustawienia były od nowości dobre, to nie zmieniałem. Moim zdaniem, jeśli fabrycznie miałeś takie parametry to widocznie dobrali je pod Twój kocioł. Bez wyraźniej potrzeby bym nie zmieniał. U siebie przede wszystkim dopracowałem krzywą grzewczą żeby oszczędzić na pellecie, harmonogramy, histerezy etc., ustawienia pomp, dodałem pompę cyrkulacyjną CWU i jej ustawienia w kotle, termostat pokojowy. Nastaw dotyczących spalania, rozpalania i wygaszania nie zmieniałem, no jedynie ten czas czyszczenia i czas nadzoru na 0, bo w moim kotle się nie sprawdzał.
  14. @SaDo1234 Nie ma sprawy. Też mam 6h między czyszczeniem, 80 sek. podawania, delta 1 na 5 stopni i nadmuch na 65%. Fabrycznie miałem 4h, ludzie na forum miewają po 12h, więc na próbę kiedyś ustawiłem na 9h i przy ostrej zimie, gdy kocioł większość czasu pracował na 100% mocy, zrobił mi się ten spiek właśnie, zapewne nagromadziło się zbyt dużo popiołu. Ja również mam nocny postój od 22:00 do 2:00 🍻 Sprawdzenie czy jest spiek nie jest trudne. Jak Ci kocioł ostygnie to weź latarkę, otwórz przednie drzwi, za nimi masz mniejsze drzwiczki - górne i dolne, te dolne są na motylki, odkręć je (tylko dolne drzwiczki), wyjmij drzwiczki i teraz jesteś jakby pod paleniskiem. Na "suficie" masz otwarte palenisko, bo przy wygaszaniu dno paleniska się odsuwa w bok. Śrubokrętem albo ręką w rękawicy sprawdź czy nic nie zalega w otworze. Powinno być czysto jak w garnku bez dna. Przy okazji wyczyść wszystko z popiołu (np. odkurzaczem do popiołu) przed zmontowaniem, odpal na próbę i powinno wszystko działać bez problemu.
  15. Jaki masz czas między czyszczeniem palnika? U mnie takie wybuchy przy rozpalaniu występowały bo przez zbyt długi okres między czyszczeniem palnika zrobił się spiek (a pellet też mam dobry). Warto otworzyć i sprawdzić, ewentualnie mógł opaść na palenisko ceramiczny deflektor. Nie lekceważ tego, bo te wybuchy w końcu coś ci uszkodzą, np. wentylator spalin.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.