Skocz do zawartości

prez991

Forumowicz
  • Postów

    61
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana prez991 w dniu 9 Stycznia

Użytkownicy przyznają prez991 punkty reputacji!

O prez991

  • Urodziny 29.04.1991

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom 160m2, 4 osoby
  • Instalacja
    10 grzejników panelowych, jedna drabinka, podłogówki brak
  • Kocioł
    Lazar Smart Fire 15 Exclusive

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Lubliniec
  • Zainteresowania
    CO i CWU

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia prez991

Stały bywalec

Stały bywalec (5/14)

  • Reacting Well Unikat
  • Współtwórca
  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

13

Reputacja

  1. Proszę bardzo. X zaznaczyłem parametry, które zmieniłem, reszta jest fabryczna. Histerezę H2 i czas stabilizacji zmienił mi bez słowa serwisant przy ostatnim przeglądzie, ale zostawiłem, bo przy moim zapotrzebowaniu na ciepło nawet się to sprawdza. Czyszczenie od nowości mam 5-cio minutowe. Może ustawił takie długie ze względu na pellet powodujący spieki? W każdym razie, po znalezieniu dobrego pelletu, zmieniłbym na 5 minut. Czujnik temperatury sam sobie zamontowałem, przy kotle to wymaga tylko wpięcia dwóch przewodów, a czujnika na elewacji serwisant raczej i tak nie zamontuje. Sterowanie pompą obiegową CWU też sam uruchomiłem, bo serwisant twierdził, że trzeba dokupić dodatkowy sterownik, co jest bzdurą. Zamontowałem sobie w zeszłym roku termostat pokojowy, stąd te włączone blokady pomp i kotła w ustawieniach. Wykres z econetu dodam innym razem, bo przez śnieg nie działa mi domowy internet.
  2. Super, z opisu wynika, że kocioł zachowuje się tak jak powinien - dokładnie tak działa priorytet. Cieszę się, że się udało 🙂 Myślę, że warto zmniejszyć H1 o jeden stopień, jak sugerujesz. Jest wiele plusów tego, że kocioł wyżej się dogrzewa. Nic innego bym nie zmieniał, jeśli CWU teraz spełnia Twoje wymagania. Przy okazji - nie musisz ręcznie zmniejszać temperatury na mieszaczu, możesz ustawić harmonogram obniżeń nocnych mieszacza i ustalić kiedy i o ile zmniejszy Ci temperaturę. Jeśli masz cierpliwość i czujesz potrzebę to możesz popróbować delikatnej krzywej grzewczej. Warto też ustawić automatyczny tryb lato zima żeby kocioł nie grzał niepotrzebnie gdy zrobi się ciepło na zewnątrz. Szczególnie przydatne wiosną i jesienią. PS. Konia z rzędem nie potrzebuję - wystarczy satysfakcja, że udało się pomóc 😎 W razie czego pytaj śmiało. Ja po zamontowaniu tego kotła obrałem sobie za cel tak go ustawić, by był jak najbardziej bezobsługowy przez cały rok. Z mniejszymi i większymi sukcesami, ale myślę, że ogólnie jest o wiele wygodniej i oszczędniej niż gdybym niczego nie zmienił od montażu, a przy okazji poznałem odrobinę schemat jego działania, a lubię takie zagwozdki.
  3. Proponuję zmienić H2 na 14 (to fabryczna nastawa w moim kotle), a H1 na 9, ewentualnie 10. Jeśli to nie pomoże, to jest jeszcze jedno wyjście - włączyć priorytet CWU. Wtedy na czas grzania CWU reszta pomp się wyłączy, obieg grzewczy trochę ostygnie i powinien odebrać nadmiar ciepła z kotła. Dokładnie, ale najpierw spróbowałbym z samym priorytetem CWU. Odnośnie siłownika, o ile dobrze pamiętam, im większy zakres proporcjonalności, tym w efekcie większy ruch siłownika (skok o więcej procent w jednym cyklu), a stała czasu odpowiada za okres pomiaru temperatury jaki jest brany do obliczeń. Im mniejszy, tym szybsza reakcja. Przesada w jedną stronę (zbyt mały zakres, zbyt duża stała) to opieszałość siłownika, zaś w drugą stronę, to niepotrzebna oscylacja siłownika, szczególnie po rozpaleniu. Moim zdaniem, patrząc na wykres z econetu, wartości u Ciebie są dobrane w punkt. Sam mam podobne. Ja myślałem, że to dobra opcja, ale doświadczalnie u siebie sprawdziłem, że przy przejściu w nadzór, ogień w palniku znika na tyle szybko, że już pierwszy nadmuch w tym cyklu nie jest w stanie go podtrzymać, powrót z nadzoru zawsze kończył się nieudaną próbą rozpalenia (i straconym pelletem), więc ustawiłem na 0 minut. Teraz kocioł od razu uruchamia wygaszanie, dzięki czemu pellet w palniku ma szansę się wypalić przy włączonej dmuchawie, no i unikam tych wszystkich cykli nieudanych rozpaleń. Przy 65 na kotle rozpoczyna się proces rozpalania i zwykle nim zejdzie poniżej 57 stopni jest już ogień w palniku. U mnie się sprawdza.
  4. Dłuższe przerwy w pracy, jeśli jednocześnie temperatura w domu i na mieszaczu się utrzymuje, to w zasadzie czysta oszczędność pelletu. Ewentualnie, warto sprawdzić siłownik mieszacza (choć wykres temp. masz idealny). Jeśli szwankuje i np. nie otwiera zaworu, może prowadzić do przegrzania kotła.
  5. Chcesz uniknąć przechodzenia w nadzór? Jaką masz ustawioną temperaturę CWU i wydłużenie pracy pompy? Korektę czasu podawania odradzam jeśli masz stabilne spalanie. Proponuję zmienić H1 tak by kocioł szybciej przechodził w najniższą moc i wydłużyć pracę pompy CWU - palnik będzie miał czas ostygnąć. Jeśli to nie poprawi sytuacji, to wtedy można spróbować zwiększyć temp. zadaną kotła i o tyle samo zmienić H1 i H2. Ja natomiast mam ustawiony czas nadzoru na 0 minut i histerezę kotła na 10 stopni. Kocioł od razu się wygasza i zdąży się spokojnie rozpalić zanim pompy staną, a w tym czasie zyskuję zwykle dobre pół godziny bez spalania pelletu😎
  6. Witam serdecznie. 75 stopni, to wartość, do której kocioł dąży, ale w idealnych warunkach nigdy nie powinien jej osiągać. Realnie oscyluje, zależnie od obciążenia i instalacji, rzadko przekraczając 70 stopni.
  7. Moc nominalną kocioł uzyskuje tylko wtedy gdy temperatura kotła spadnie. Trzeba by porównać te wykresy do wykresów mocy z econetu - możliwe, że większość czasu kocioł pracuje na 50% lub 30% mocy, lub trzeba wyregulować kryzowanie.
  8. Pellet w popielniku to najczęściej wina nieudanego rozpalania (zła dawka, awaria zapalarki, zły pellet), albo przerwanie procesu rozpalania np. przez harmonogram pracy kotła albo termostat pokojowy. Czyszczenie palnika nie ma z tym nic wspólnego.
  9. Dużo wartościowej wiedzy. Czyli jednak wina pelletu, tak jak myślałem - współczuję i życzę trafienia na ten dobry następnym razem. 75 stopni to taka domyślna, fabryczna wartość. Dobrze, że to zmienił, żeby kocioł i termostat TV się dobrze dogrzewał. Ciekawe jak zmieni się charakterystyka kotła po tej regulacji kryzowania. Z tyłu sprężyny oscylując (podczas wygaszania) czyszczą wymiennik, zasadniczo tam jest sam pył, tyle co spaliny rozniosą z paleniska. Spoko, że wszystko działa i oby tak zostało🍻
  10. Średnio raz na dwa miesiące mam to samo z tym małym urządzeniem od econetu. Gasną dwie diody i nie ma dostępu do sieci. Wyłączam na chwilę samo to urządzenie z sieci i wszystko wraca do normy. Czasem też na głównym sterowniku w kotle w lewym górnym rogu pojawia się napis "brak transmisji" i nie odświeżają się dane na sterowniku, mimo, że sam ekran działa i odpowiada na dotyk. Na to pomaga tylko wypięcie z sieci (prądu w sensie) całego kotła, albo - jeśli zbiornik nie jest pełny, otwarcie przedniej obudowy i wypięcie na chwilę kabla z samego wyświetlacza. Może komuś przyda się ta wiedza.
  11. Ja palę Olczykiem piąty sezon i oprócz jednej, wyraźnie śmierdzącej partii (sprzed roku) trzyma poziom, nie narzekam. Spalone myślę ponad 20 ton.
  12. Ja również palę Olczykiem.
  13. Kup kilka worków innego pelletu i zasyp na próbę. Mimo wszystko to wygląda na winę pelletu.
  14. Świetna robota 🍻 Serwisant zrobił lipę, że nie otworzył górnych drzwiczek - to jego obowiązek. Ten górny spiek mógł powodować złe spalanie i w konsekwencji spiek na dole palnika, a spadające odłamki mogły uszkodzić ślimak. Czopuch jest czysty, zajrzyj do niego w lutym - marcu. Ja czyszczę dwa razy w roku, ale mam dwa kolanka między kotłem a kominem. Popiół się zbiera, nie musisz go czyścić. Generalnie jak kocioł jest sprawny to nie ma potrzeby otwierania żadnych drzwiczek. Tylko go zasypujesz, wynosisz popiół ze dwa razy w roku i tyle. Serwisant powinien je otworzyć, wyjąć i wyczyścić palenisko i sprawdzić zapalarkę. Najwyżej stój przy nim następnym razem. Po wykresie widać, że kocioł się dogrzewa, pracuje stabilnie i nawet oszczędniej niż mój 😄 Pozostaje 'jeździć i obserwować' od czasu do czasu czy nie pojawią się wybuchy przy rozpalaniu. Dolny spiek można też wykryć po tym, że w popielniku przestaje pojawiać się nowy popiół, bo spiek wszystko blokuje. Mam nadzieję, że wszystko będzie już działało jak należy 😎
  15. @SaDo1234 sprawdź drożność, tak jak lenas mówi i odkręć jutro górne drzwiczki. Wrzuć wykres z econetu z ostatniej doby, z takim danymi jak poniżej:
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.