Skocz do zawartości

Om3K

Forumowicz
  • Postów

    25
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Om3K

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. @blinky77 Jak masz tak dobrze ocieplony dom to nie masz problemu z taktowaniem? I masz sterowanie pogodowka czy jak? Wysłane z mojego MI 5 przy użyciu Tapatalka
  2. Mam jeszcze pytanie odnośnie pracy pompy CO. Jaka jest różnica pomiędzy trybem załączenia pompy: Oszczędzanie energii, a żądaniem ciepła? Nie ma nic wyjaśnione na ten temat w instrukcji, a zauważyłem, że mimo tego, iż mam ustawione na -żądanie ciepła to pompa i tak pracuje cały czas przez 24 h nawet jeżeli piec jest wyłączony na mniej więcej 60% przy CO i 82% przy CWU Coś mi świta, że gdzieś wyczytałem, że jak sterowanie jest za pomocą pogodówki to pompa chodzi cały czas, prawda to ? Bo jak tak to w tym przypadku ustawienie wybiegu pompy nie ma żadnego sensu.
  3. No racja, ciekawe ile osób nie napisało, że np. dogrzewa jeszcze kominkiem :) Teraz mogę zrozumieć liczby podawane w internecie :)
  4. Witam. Ja jestem cały czas na etapie odpowiednich ustawień pieca, ale w styczniu mi wyszło 209 m3 w domu cały czas 22,5 stopnia. Od momentu kiedy zacząłem grzebać w ustawieniach średnia tygodniowa spalania spada, ale zastanawia mnie jedna rzecz. Od 2 tygodni całkiem intensywnie przeszukuje wiele forum na temat ogrzewania, ustawień pieca, zużycia gazu itp. Generalnie zauważyłem, że większość ludzi dąży do tego aby piec działał cały czas, aby unikać taktowania i dużych różnic w skokach temperatury i nie wiem skąd ludzie biorą nieraz tak niskie zużycie gazu kiedy np. mój piec moduluje 2,8-20 kW(więc duży zakres) i jakby działał cały czas na minimalnych obrotach to dziennie spalił by 7,2 m3 gazu, a niektórzy piszą, że piec im grzeje prawie cały czas, a potem piszą, że dobowe zużycie to 3-4 m3. Skąd te wyniki i jakie ustawienia mogą mieć, że im tak mało spala wraz z CWU, gdzie mi jakies 1,5-2 m3 idzie na CWU dziennie na 2 osoby i CWU 43-52 stopnie i na noc wyłączone
  5. No rzeczywiście mam tak samo jak ty, że przy podgrzaniu CWU liczy 2 starty, nie mam pojęcia dlaczego. Zastanawiam się jeszcze tylko dlaczego piec się włącza, jeżeli temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż ustawiona. Czy może być za to odpowiedzialny sterownik pogodowy bo temperatura na zewnątrz się zmienia ?
  6. No dokładnie tak jest jak napisałeś. Jeżeli zadana jest np 40 stopni to piec grzeje przez kilka minut(wczoraj było coś około 7-8 minut) po czym temperatura wody powrotnej doszła mniej więcej do 37-38 stopni i piec się wyłączył. Zadana była cały czas 40 stopni, piec nie działał więc temperatura rzeczywista też spadała i w momencie kiedy spadła o 6 stopni(chyba to ten interwał temperatury bo jest 6K) czyli do 34 stopni to piec się znów włączył(trwało to ok 10 min) więc dlaczego nie było tego przestoju (interwał czasu) skoro ustawiony miałem 30 min ? Dodam jeszcze, że w pewnych momentach było tak, że piec się nie włączał przez dłuższy czas i temperatura zadana była np 38 stopni a rzeczywista 26 więc chciałbym się dowiedzieć co ma na to wpływ, że raz się włączy pon spadku o 6 stopni a raz nie ?
  7. Witam. Cały czas jestem na etapie obniżania krzywej, przy parametrach, które mi podałeś czyli: Temp minimalna -20 krzywa z punktem poczatkowym 25-75(jestem obecnie na krzywej 25-54 i nie odczuwam zimna w domu) Interwał temp 6K Interwał czasu 20 min - zmieniłem go na 30 min wpływ pomieszczenia 0 Od momentu kiedy wprowadziłem te dane (9 dni) zauważyłem, że piec się załącza 51-57 razy na dobę, lecz po dłuższej obserwacji zauważyłem, że jeśli piec osiąga zadaną temperaturę np. 40 stopni to w momencie kiedy temperatura powrotu jest ok 37 stopni to piec się wyłącza po czym w momencie kiedy temperatura powrotu spadnie o 6K(interwał temperatury) to piec się znów włącza. Moje pytanie: Dlaczego nie ma tego przestoju(Interwał czasu) między każdym ON/OFF? Czy trzeba go gdzieś aktywować czy dlaczego on nie działa skoro jest ustawiony na 30 min? Np. 54 włączenia na 24 godziny to 2,25 włączenia/h, co przy ustawionym Interwale czasu 30 min jest nie możliwe, chyba że ja coś źle rozumiem. Dobrze rozumiem, że interwał czasu to okres przestoju pieca miedzy każdym cyklem załączenia się?
  8. No ja się nie znam, dlatego pytam. Zadzwonię jutro do osoby, która mi to wszystko montowała. Ogólnie to wydaje mi się, że obwody mam 2. Jeden na podłogówkę, a drugi na grzejniki, tylko zauważyłem, że kable od jednej i drugiej pompki są połączone przez kostkę i dalej idą jednym kablem zasilającym i sterującym do Techa-listwy L-8, a nie tego nad mieszaczem(tak mi się wydaję bo dalej kabel jest pod płytkami i nie widzę go) więc dlatego zauważyłem, że pompki działają obie albo żadna. Dokładnie jest to tak jak na zdjęciu. Generalnie to, aby pompki działały cały czas to wystarczy, że zmniejszę temperaturę zadaną na sterowniku(tym nad mieszaczem) więc wolniej będzie grzała. Temperaturę mam stałą ustawioną w domu i jeżeli podniosę temperaturę na termostacie w korytarzu gdzie są drzwi wejściowe to tam raczej nigdy nie osiągnie większej temperatury niż ustawię. Przynajmniej to wszystko działało dopóki nie ustawiłem mniejszej temperatury na termostacie w korytarzu i nie było takiego słońca jak dziś.
  9. Dokładnie... Wydaje mi się, że jest coś źle podłączone bo w mieszaczu są 2 pompki i są zależne od siebie tzn. że albo chodzą obie albo żadna. Nie ma takiej sytuacji, że jedna działa, a druga nie. Nie znam się na tym więc nie wiem czy tak powinno być czy da się podpiąć to inaczej aby były niezależne od siebie. A te pompki uruchamia Tech. Dlatego na chwilę obecną, aby pompki ciągle pracowały to obniżyłem temperatura zadaną w sterowniku Tech na 28 stopni i jak w salonie było na termostacie np 22.5 ustawione to cały czas pompki pracowały z 5 % otwartym zaworem, ale jak dziś cały dzień miałem słońce w oknach to temperatura w domu wskoczyła na 24 stopnie i pompki się wyłączyły. Dopiero po obniżeniu temperatury w domu wszystko ruszyło z powrotem. Jeżeli powinny być niezależne to jutro dzwonię do osoby która to podpinała. Możesz napisać jak powinno to działać?
  10. Co do techa to kiedy bym nie zaglądał do kotłowni to widzę, że praktycznie zawór cały czas jest otwarty na minimum czyli 5%, najwięcej widziałem chyba 25%. Na chwile obecna temperatury w domu na tech-ach są powyżej ustawionej(pewnie przez promienie słoneczne, które wpadają do domu bo dziś słoneczny dzień) wiec pompki w zaworze mieszającym zostały wyłączone więc ogrzewanie na grzejniki też nie idzie bo pompki nie działają. Jeżeli będzie powyżej 5 stopni to zmieniać punkt początkowy w górę czy w dół ? I jeszcze jedno pytanie. W momencie kiedy będę obniżał punkt końcowy krzywej to obniżać wraz z nią maksymalną temperaturę ogrzewania? Czy pozostawić ją cały czas na 75 stopniach ?
  11. Witam. Po wprowadzeniu Twoich ustawień sytuacja wygląda tak i obserwacji po 24 h sytuacja wygląda tak: Ciepło mam cały czas, temperatura w pokoju bez problemu zostaję osiągnięta. Starty palnika 58 razy Zużycie gazu na CO wraz z CWU to 6,7 m3 przy wahaniach temp -5 +4 stopnia. Czy to dobry wynik ? Moje pytanie. Czy widząc, że piec dalej w miarę często się ON/OFF to mogę obniżać powiedzmy co 24 h krzywą grzewczą do momentu kiedy poczuje dyskomfort cieplny w domu ? Jeżeli mogę obniżać to o ile o 1K, 2K czy odrazu zejść powiedzmy na 25-60 i od tego momentu obniżać? Czy tylko punkt końcowy obniżać czy również początkowy ? Na chwile obecna krzywa z pkt początkowym 25, końcowy 75, przy max temp ogrzewania 75.
  12. Jeszcze mam 2 pytania. Jutro ustawię piec wg Twoich zaleceń tzn Temp minimalna -20 krzywa z punktem poczatkowym 25-75 Interwał temp 6K Interwał czasu 20 min wpływ pomieszczenia 0 Moje 2 pytania to: Czy ustawiając krzywą z punktem początkowym 25-75 i z maksymalną temp zasilania 75 to maksymalną temp ogrzewania zwiększyć z 40 tez do 75 stopni czy to nie ma nic wspólnego i zostawić tak jak mam teraz 40 stopni ? Oraz który wybrać sposób obniżenia : ograniczony, próg temp zewnętrznej czy próg temp pomieszczenia?
  13. Ok , wszystko przeczytałem 2 razy aby zrozumieć, za kilka dni napiszę co przyniosły zmiany i ustawienia, które jutro wprowadzę. W razie pytań będę pisał :)
  14. W końcu teraz zrozumiałem, że temperatura wyświetlana na CW400 nie jest temperaturą która obecnie panuje w pokoju tylko jest to temperatura zadana na piec. Teraz również odpowiedziałem sobie na pytanie, które zadałem w pierwszym poście: "Czy to możliwe, że taka firma jak bosch mogła źle skonfigurować temperaturę na CW400? Pytam bo obok Cw400 przyłożyłem 3 inne termometry i te 3 pokazały tą samą temperaturę, a na CW 400 pokazało o 1.1 stopień mniejszą wiec w kalibracji ustawień dodałem 1.1 K i pokazuję tą samą. Ale zastanawiam się czy 3 termometry pokazują źle czy możliwy jest błąd CW 400, aż o 1,1 stopień." Cały czas myślałem, że to temperatura pomieszczenia bo pokazywało inaczej, wiec teraz muszę cofnąć tę korektę z 1.1 na 0. Czy dobrze rozumiem ? Jutro z rana powprowadzam podane przez Ciebie zmiany, tak aby mieć punkt odniesienia do kontrolowania tego co 24 h. Niestety co do pokoju to jak to przysłowie mówi " W życiu nie ma ideałów", dlatego człowiek sam się musi męczyć nawet co do ustawień pieca :) Wielki plus dla Ciebie, że potrafiłeś mi to wyjaśnić, jeszcze nie wszystko do końca rozumiem ale w praktyce będę widział co się dzieje z ogrzewaniem. Jeszcze 2 tygodnie temu nie miałem pojęcia, że poprawne ustawienie pieca ma ogromny wpływ na sprawność i ekonomikę pracy pieca. Byłem nieświadomy jak zapewne mnóstwo ludzi, którzy ogrzewają piecem na zasadzie " Ciepło mam w domu to piec grzeje dobrze więc nic nie ruszam". A u mnie wyszło to wszystko, że przez przypadek zaniepokoiłem się dużą liczbą startów.
  15. Powoli będę dążył do tego aby zejść na 21 stopni, kwestia przyzwyczajenia. Niestety przed wprowadzeniem do domu mieszkaliśmy u teściów gdzie panowały wieczne tropiki. A tam stary śmieciuch więc regulacja temperatura była taka - ile włożysz tyle spali, a że teściu lubi ciepło to temp w domu była 26-28 stopni...(tylko w kąpielówkach siedzieć) :) No wiec taki szybki przeskok z temp 28 na 21 jest dla nas teraz odczuwalny :) Dokładniej sytuacja wygląda tak, że na dole tam gdzie podłogówka mam 3 strefy -salon, kuchnia i korytarz. W każdej strefie mam bezprzewodowy sterownik pokojowy R-8B(zdjęcie) więc takich sterowników mam 3. Z sterowników przekazywane są dane o zadanej temperaturze do listwy Tech L-8(Bezprzewodowy sterownik siłowników termostatycznych)(zdjęcie) i on steruje konkretnymi strefami ogrzewania. I on jest połączony z Tech ST-431N(sterownikiem zaworu mieszającego), który tak jak widać na zdjęciu steruje zaworem wody która idzie w podłogówkę i na którym mogę ustawić np. zadana temp wody. Dobrze zrozumiałeś, że CW400 jest w pomieszczeniu gdzie jest podłogówka. Tylko pytanie mam. Jeżeli zrobię tak jak napisałeś - ustaw temperaturę dla żony na TECHu - na CW400 ustaw 21stC - ustaw 'wpływ pomieszczenia' na 0K. To czy w momencie kiedy na sterownikach R-8B złapie 22,5 stopnia, a na Cw400 ustawię 21 stopni to Cw400 wykryję temp 22,5 lub większą od ustawionej tam 21 to nie spowoduję to wyłączenie pieca bo temp na Cw400 bedzie wyższa niż zadana?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.