Skocz do zawartości

zento

Nowy Forumowicz
 • Liczba zawartości

  8
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralny

O zento

 • Tytuł
  Nowy Forumowicz

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Wróć do tematu dyskusji i opisz zastosowanie płyt PIR jako ocieplenie stropu i jednocześnie podłoga na strychu do chodzenia i postawienia mebli.
 2. Płyty pir to kompozyt na bazie pianki poliuretanowej, w którym uzyskano niskie lambda dzięki okładzinom zewnętrznym odbijającym promieniowanie. Działa to jak ekran z blachy w drzwiczkach pieca. W kamerze termowizyjnej widać w takiej okładzinie jak w lusterku.
 3. Gdyby te płyty PIR były ok toby ludzie kleili je do ścian zewnętrznych zamiast grubych styropianów. Płyty PIR są skuteczne tam gdzie jest źródło promieniowania o wysokiej temperaturze i warto je odbić. Dlatego daje się je za kaloryferami. Na strych nadaje się wełna, która unieruchamia w swoich porach powietrze będące izolatorem i tyle. Styropian wymaga dodatkowego unieruchomienia powietrza między płytami i wtedy też się nadaje. Inny przykład: gdyby PIR było "naprawdę ok" toby nurek pływający pod lodem zakładał kombinezon z warstwy kocy termicznych (taka folia z jednej strony zlota) zamiast pianki do której wlewa się woda i utrzymuje "nieruchomo" wokół nurka. ;-)
 4. Błąd jest taki, że odpowietrznik na powrocie powinien mieć odcinek prosty poziomy za kolankami zaworów z4-z6 aby nie przekazywać powietrza do pompy. Po lewej stronie wersja V2 jest ok. Dałem R1 ESBE 3/4" o wyższym KVS.
 5. U siebie zrobiłem wełną, dwie warstwy po 15cm, legary krzyżowo, przy czym pierwsza warstwa "twardsza" żeby nie zapadała się pod ciężarem tej górnej "lżejszej" dachowej. Zrobienie poszło łatwo. Na to podłoga z desek. styropian to za dużo zabawy bo trzeba ułożyć szczelnie, piankować....
 6. Nie łatwiej dać dwie warstwy wełny między legarami ustawionymi krzyżowo jedna na drugiej? Na to płyta. Układasz legary, między nimi rozwijasz rolki wełny docięte przed rozwinięciem na szerokość przestrzeni między legarami. Na to druga warstwa legarów ustawionych prostopadle do tych dolnych, łatwo na kątowniki skręcić to razem. Druga warstwa zakrywa dolne legary. Na to ułożyć płyty.
 7. Robię dodatkowe pętle ogrzewania grzejnikowego na piętrze. Serce tego wyglądać ma tak: Układ jest otwarty. W zasobniku na parterze mam do dyspozycji wodę gorącą 60-80°C i czerpię ja z zasobnika rurą PEX20mm. Chcę obniżyć temperaturę na kaloryferach aby nie była wyższa niż 60°C i dlatego daję zawór mieszający termostatyczny esbe 1/2'' 35-60 o współczynniku KVS = 1,2. Rury pex zakończone będą złączkami skręcanymi i śrubunkiem mosiężnym 1/2". Pompa, zawory i odpowietrzenia wszystko będzie na kształtkach mosiężnych 1/2". Zanim to wszystko poskręcam chciałbym dowiedzieć się czy coś jeszcze poprawić w tym co zaplanowałem. Głównie chodzi mi o odpowietrzanie układu. Na przykład: Czy odpowietrzenie dać w miejscu A czy lepiej w E tak jak tutaj: Zawór Z0 chyba jest niepotrzebny bo od strony zasobnika na poborze i powrocie i tak mam zawory więc ewentualna wymiana pompy jest i tak bezproblemowa. Rury z tej składanki idą do dołu, po podłodze i w ścianie wznoszą się ku kaloryferom, więc powietrze w układzie zbierze się kaloryferach i co jakiś czas trzeba będzie odpowietrzać. Odpowietrzanie C na powrocie jest potrzebne? Czy bezpieczniej byłoby dać odpowietrzniki dalej od trójników rozdzielających wodę? ogrzewanie-pietro2020-CuZn-skrecane.pdf
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.