Skocz do zawartości

sq5ltl

Forumowicz
  • Postów

    12
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom budowa 2019, ocieplony elewacja Termo Organika 20cm, dach Wełna Isover Lambda 33 - 30cm, podłoga styropian 10 cm
  • Instalacja
    160m2 100% ogrzewanie podłogowe
  • Kocioł
    Pellet Defro Bio Eko Slim 10kW

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

644 wyświetleń profilu

Osiągnięcia sq5ltl

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Reacting Well Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Ja mam bufor 400L i piec 10kW defro. Ogólnie jak się zagrzeje do 70st, to wystarcza na 5-6 godzin ogrzewania podłogówki w na 100m2. Ogólnie w mrozy musi 3 razy piec się odpalić. Ja mam dodatkowo w buforze zbiornik na CWU, dlatego jak sporo kąpieli jest to też skraca czasy pomiędzy włączaniem pieca. Natomiast w lato nie grzeję pelletem, tylko grzałką, którą mam podłączoną przez sterownik z panelami fotowoltaicznymi i tak mniej więcej 1/2 roku mam grzanie wody CWU za darmoche. Ale teraz z perspektywy czasu (cen pelletu), założyłbym kopciucha do grzania bufora, mam własne sosnowe drewno, a resztę grzałbym z klimy, której nie zdążyłem założyć, bo ceny poszły wszystkiego tak do góry, że muszę przeczekać. ale przeczytałem, że nie masz podłogówki tylko grzejniki. To chyba specjalnie nie przyda Ci się bufor. Nie za bardzo zakumulujesz ciepło. Chyba, że zastosujesz 3000l, wtedy OK. W Twoim przypadku taki mały bufor, to raczej sprzęgło dla CO. Bufor jest dobry, jak pobierasz niewielkie dawki ciepłą przez zawór 3D, np. 30-35stC. Ewentualnie jakbyś miał piec dużej mocy, nie automatyczny +duży bufor i kotłował w nim do wygrzania tego bufora. A potem pompką rozprowadzał w te grzejniki to bufor ma sens.
  2. Cześć, mam bufor Elektromet WGJ-B multi 400/120. Zasilany jest piecem pelletrowym i wiadomo jak piec zaczyna go grzać to jest wszystko ok, bo ma wymuszony obieg i w 100% nagrzewa się do zadanych 70st C. Bufor ma też miejsce na grzałkę, aktualnie jest to 2kW i grzanie tym zasobnika w I taryfie G11 praktycznie rzecz nieopłacalna. Dlatego postanowiłem zrobić małą instalację fotowoltaiczną (off grid), która będzie zasilana przez sterownik EL-CAR - dobiorę parametry paneli do V i W grzałki. Nie mniej jednaj najciekawsze dla mnie jest to, czy grzałka, która jest umieszczona po środku doprowadzi do zagrzania części dolnej bufora (jak nie ma wymuszonego obiegu)? Czy musiałbym zastosować jakąś pompę obiegową (ze sterownikiem temp)? Ale czy w ogóle moje myślenie ma sens. Miejsce umieszczenia grzałki, daje w pewnym sensie podgrzanie CWU i małego płaszcza wokół niego, ale nie naładuje całego bufora i np. w pochmurny dzień nie zrobi "zapasu". Załączam poniżej schemat mojego bufora.
  3. Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku! Odgrzeję kotleta zeszłorocznego. Zamówiłem moduł 5060, wszystko działa super. Mam takie pytania do tego sprzętu: Czy można wygasić światło w tym module? - świeci się non stop wyświetlacz. Zauważyłem, że wchodząc na IP adres tego modułu pyta o login hasło: Czy ktoś zna dane do zalogowania?
  4. Dziękuję za wyjaśnienia. Tak zrobię. Router z WiFi mam tuż za ścianą, to może będzie dobrze :) Pozdrawiam i Wesołych Ciepłych :) Świąt!
  5. Hej, dzięki za odp zatem pewnie jest tak jak piszę @gilal - rozkręciłem piec i zrobiłem fotki. Dodatkowo włączyłem moduł ethernet, ale w wersji pokazuje 0.0.0 - to tak jakby go nie było. Załączam fotki. Reasumując - mam dokupić jedynie 5060 do tego pieca i połączyć po rs jak pisze @Snurq??
  6. Hej, trochę zgłupiałem, bo nie wiem co do czego i jak! :) Czytam na stronie https://sterownikitech.pl/img/products_files/ST-5060-RS.pdf i nie wiem o co chodzi... na stronie 5 jest info: Moduł Ethernet ST-505 jest przystosowany do współpracy zarówno ze starszymi sterownikami głównymi jak i nowszymi i teraz oznacza to, że muszę kupić ST-505 i ST-5060 aby mieć WiFi??? W dokumentacji WiFi w danych technicznych jest opis: Transmisja IEEE 802.3 10 Mb/s - przecież to jest standard Ethernet kablowy i nie ma nic wspólnego z 802.11, który oznacza WiFi... Może zapytam się po prostu Was. Co kupić, aby do APC 3 podłączyć i monitorować, archiwizować pracę kotła Defro Bio Eko Slim z wspomnianym sterownikiem APC 3?
  7. @pepa81 @jarektt1 dzieki za odp. Nie mogłem znaleźć nic w instrukcji i bałem się, ze przez to ustrojstwo może coś się wydarzyć z palnikiem. pozdrawiam
  8. Hej, wiecie do czego ta końcówka palnika? Kupiłem na próbę 1/2 tony pelletu, który pozostawia spieki i ta końcówka blokowała oczyszczenie się palnika. Po wyciągnięciu tego, palnik jest czyściutki i piec działa tak jak należy. Dlatego to pytanie, po co ta końcówka?
  9. Dzień dobry, właśnie przeczytałem cały temat i z tego co obserwuję, to większość osób korzysta z pelleciaka jako bezpośrednie źródło ciepła na kaloryfery. Moim zdaniem to bardzo dobry wybór. Tydzień temu odpaliłem Bio Eko Slim 10 kW, a instalacje jaką wykonałem u siebie jest trochę mniej typowa. Tak naprawdę, to jeszcze do końca nie wiem czy polecam to rozwiązanie, bo sezon grzewczy przede mną a wprowadzam się za około 2 m-ce, ale wszystkie przygotowania do grzania już są wykonane. Budynek jest nowy, dobrze ocieplony o użytkowej powierzchni 160m2 bez rekuperacji. Nigdzie nie zastosowałem ani jednego grzejnika wysokotemperaturowego, tylko mam 100% ogrzewania podłogowego + 2 grzejniki w kibelkach pod te same pętle niskotemperaturowe. Długo zastanawiałem się jak rozwiązać sterowanie ogrzewaniem i moje przemyślenia dotarły już w efekcie do zainstalowanych rozwiązań, które wyglądają następująco. Piec jaki, to wiadomo, który działa w trybie bufor z PID na fabrycznych nastawach - jedynie zakresy temperatur pozmieniane. Czyli wygląda to tak, że ładuje się buforek do temperatury na poziomie dolnym aż osiągnie 70st., (zabicie legionella) a załącza się, gdy w poziomie górnym spadnie do 45st. Bufor jaki ładuję to Elektromet WGJ-B multi 400/120 - to bardzo ciekawe rozwiązanie, które jest w klasie A+ i straty postojowej ma 20W. (opis tu WGJ-B MULTI ). Z bufora, w którym mieści się zasobnik CWU jest woda rozprowadzona na dom przez zawór 3D, aby łapek nie poparzyć sobie gdy temp. jest akurat w wartości 70stC Podobną sytuacja jest dla wody kotłowej, która przechodzi przez zawór 3D z nastawą 30st na dwa obiegi poziom górny i dolny wymuszany niezależnymi pompami. I teraz coś czego jeszcze nie przetestowałem. Temperaturę zamierzam sterować regulatorami AURATON 2025, które umieściłem w "strategicznych" miejscach na każdym z poziomów i one jedynie będą załączać pompy obiegu CO odpowiednio dla każdego z poziomów. No i właśnie zastanawiam się czy wbudowany tam system PWM poradzi sobie z fluktuacją i dużą bezwładnością jastrychu cementowego. Poszczególne temperatury w pomieszczeniach mam zamiar regulować +/- na rotametrach. Na finał załączam fotkę z kotłowni jak to wygląda, a w praktyce jak to będzie działać, to będzie zderzenie moich teorii oraz praktyki - mam nadzieję, że nie przejadę się za bardzo :) Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.