Skocz do zawartości

Piotr1966

Forumowicz
  • Postów

    45
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Piotr1966

  1. Witam, mam kocioł bio slim 20 KW, który użytkuję trzeci sezon. Cały czas palę w Pid chociaż troszkę mnie kusi przejść na ustawienia ręczne. Tylko czy to da mi jakieś korzyści? W Pid rzeczywiście wykres jest bardzo poszarpany ale z drugiej strony mam święty spokój i nie kombinuje ciągle z ustawieniami. Spalanie pelletu jest dobre jak pellet jest dobrej jakości. Do tej pory jedyną awarią jaka mi się przydarzyła w tym kotle to przepalenie grzałki. Wytrzymała 2,5 sezonu. Pozdrawiam
  2. Uważam, że to nie ma nic wspólnego. Mój dom ma takie zapotrzebowanie na ciepło i sterowanie tygodniowe ani sterownik pokojowy tego nie zmieni. Nad sterownikiem pokojowym się zastanawiałem ale na podstawie temperatury w jednym pomieszczeniu mam rozłączany z ciepła cały dom. Córka np. ma pokój na piętrze i woli troszkę cieplej w pokoju. Jak to ma uzyskać w przypadku kiedy pompa c. o. jest akurat wyłączona i odcięte jest ciepło w całym domu? Zawory termostatyczne są wystarczające. Przy sterowniku pokojowym są niewielkie oszczędności. Przecież to co się w rurach wychłodzi przez brak obiegu przy wyłączonej akurat pompie musi się później nagrzać. Sterownik daje głównie komfort sterowania piecem. Nie musimy chodzić do kotłowni gdy ta np. umiejscowiona jest w piwnicy. Serwisant Defro powiedział mi, że po co mi sterownik pokojowy jak mam podłączone sterowanie przez internet. Leżąc w łóżku mogę dokonać takich samych zmian co na sterowniku pokojowym. Wracając do tematu to powodem takiego zużycia opału jest niezbyt dobrze ocieplony dom. Fundamentów mój dom akurat nie ma ocieplonych, a to jest wielki błąd. Może troszkę zmienić sytuację lepsze wysterowanie kotła, tak aby spalanie pelletu było lepsze. Ja palę na ustawieniach fabrycznych.
  3. Sterownika pokojowego nie posiadam. Temperatury w domu pilnują zawory termostatyczne. Siłownik na zaworze czwórdrożnym mam zamontowany.
  4. Kocioł 20kW Pellet premium Poltarex Praca tylko w PID Moc kotła - 80% Temperatura CO - 65 stopni Histereza - 5 stopni Ogrzewany metraż - około 170 m2 + 100l bojler Temperatura w mieszkaniu - 19 - 20 stopni Zużycie opału przy obecnych temperaturach (-3) - 27 kg na dobę Zużycie od 13 września do tej pory - 2865 kg Pozostało mi 1455 kg i jak się nie ociepli to boję się, że mi braknie. Piec praktycznie załącza się co godzinę. Aż strach pomyśleć jakie by było zużycie przy większych mrozach. Jak czytam ile zużywacie pelletu to, aż mi trudno uwierzyć.
  5. Ja nic nie przestawiałem. Palę w PID tak jak ustawiła fabryka. Załączyłem raport ustawień. Pozdrawiam Defro Bio Slim.pdf
  6. Temperatura spalin jest na pasku górnym tam gdzie jest data tylko bliżej środka. Moim zdaniem rura podająca pellet jest zbyt mało ucięta i może dojść do jej wypchnięcia.
  7. To jak długi jest płomień zależy głównie od tego jakie w danej chwili są obroty wentylatora. Jeżeli palisz w PID to jest to automatycznie dobierane.
  8. Czy płomień jaśniejszy? Zapewne tak jest. Zwiększenie powietrza było małe więc i kolorystyka płomienia za bardzo się nie zmieniła. Temperatura spalin rzeczywiście się zwiększyła i wychodzi na to, że o tyle samo o ile zwiększyłem nadmuch. Bardziej jest to widoczne w trybie "Praca" co zresztą jest logiczne. Bardzo mnie interesuje jak będzie wyglądał popiół po spaleniu kolejnych 100 kg.
  9. Na wentylatorze dolnym podwyższony 2% i na górnym tyle samo. Czyli jest podwyższony 2%. Tego się nie sumuje.
  10. Na 80 stopni to nie goni :). Na tej pionowej skali nie ma temperatury 70 stopni i tak to wygląda, że sięga prawie 80. W rzeczywistości maksymalnie osiąga 74 stopnie. Dziś zwiększyłem nadmuch po 2% wentylator dolny i górny w folderze "Współczynniki". Ciekawe jak to będzie działało.
  11. Tak wygląda wykres pracy mojego kotła przy temperaturze 65 stopni. Praca w PID.
  12. Tak wygląda mój kocioł przed czyszczeniem. Robię to po spaleniu około 100kg pelletu.
  13. Ja mam podłączony internet po kablu. Odkręcasz tą blachę z tyłu kotła. Następnie odkręcasz tą czarną pokrywę przykręconą na 2 wkręty od sterownika. Wejście do internetu jest tam po prawej stronie.
  14. Zwiększanie dopływu powietrza aby płomień był jaśniejszy. Może komuś się przyda. Wchodzimy kolejno: - Menu instalatora, - Współczynniki, - Korekta wentylatora dolna (zwiększamy delikatnie np 2%), - Korekta wentylatora górna (zwiększamy delikatnie np. 2%).
  15. Pewnie, że to nic mi nie daje przecież mamy kotły o różnych macach w związku z tym te parametry też mogą być różne czego nie jestem pewny. Chodziło mi o zwiększenie powietrza aby płomień był bielszy. O czym właśnie pisałeś w powyższych postach. Pisałeś, że dzięki temu prędzej osiąga zadaną temperaturę. Ogólnie rzec biorąc abyś mi napisał w co wejść i co ewentualne zwiększyć. O ogólną zasadę... Ale już nie ma co dalej tematu ciągnąć. Już wszystkiego się dowiedziałem w serwisie. Jak to się robi przedstawię w następnym moim poście.
  16. Nie wiesz co i o ile zwiększyłeś czy nie chcesz udzielić prostej nie wymijającej odpowiedzi na dwukrotnie zadane proste pytanie?
  17. Podpowiedz jak zwiększyć to powietrze? W co dokładnie wejść i ile ewentualnie dodać?
  18. Domu nie mam nowego ale nie jest też stary. Zmniejszyłem temperaturę na zaworze do 45 stopni. Pewnie masz bufor?
  19. Czy macie załączoną ochronę powrotu? Jeżeli tak to na ile stopni i w jaki sposób? Ja miałem załączoną na 40 stopni oprócz tego zadałem do utrzymania przez ten sam zawór temperaturę 50 stopni na grzejniki. Miał to wykonać siłownik zamontowany na zaworze czwórdrożnym. Efekt był taki, że kocioł bardziej dbał o zabezpieczenie powrotu niż o to abym miał do dyspozycji 50 stopni na grzejniki. Zdarzało się tak, że nieraz w ogóle mi nie puszczał ciepła na grzejniki. A siłownik na okrągło pracował. Otwierał się i zamykał. Jak była osiągnięta temperatura powrotu to wtedy puszczał ciepło na grzejniki i na odwrót. Uważam, że aby to dobrze działało to musi być dodatkowo zamontowany bufor. W innym przypadku czyli tak jak u mnie bez bufora to się nie sprawdza. Ochronę powrotu wyłączyłem, Teraz siłownik działa płynnie ("nie głupieje") i stoi prawie w jednym miejscu. Temperatura powrotu jest i tak podobna jak przy załączonej jego ochronie bo oscyluje w granicach 38- 55 stopni ale za to mam cały czas zapewnione ciepło na grzejniki, a to jest dla mnie priorytet.
  20. Sterownik - APC 2 Adaptive Control Przy obecnych temperaturach zużycie wynosi 20 kg na dobę. Oczywiście bardzo oszczędzam ciepło. Gdy nie ma nikogo w domu i na noc grzejniki przykręcam. Temperatura w domu 21 stopni. Metraż do ogrzania - 160.
  21. Na kotle mam ustawioną temperaturę 65 stopni, histereza 2 stopnie. Gdy kocioł się załączy przy 63 stopniach to jeszcze "dom" wyciągnie ciepło i temperatura kotła zejdzie nawet do 58 stopni. Przy 70 stopniach kocioł zaczyna się wygaszać. Czyli od temperatury 58 stopni do osiągnięcia przez kocioł 70 stopni upłynęło równo 20 min. Jak robiłem ten pomiar to grzejniki były lekko przymknięte. Zazwyczaj trwa to jeszcze dłużej. Kocioł pracuje jeszcze ma 50 procent mocy. Temperatura spalin w trybie "praca" jest zazwyczaj o 5 stopni wyższa od temperatury kotła. Wentylator ma wtedy 1% mocy czyli prawie nic. Jak kocioł przechodzi w stan wygaszania wtedy obroty wentylatora wzrastają i wzrasta temperatura spalin. Wtedy temperatura spalin wynosiła chwilowo 82 stopnie. Serwisant mówił mi, że jeżeli temperatura spalin utrzymuje się w przedziale 80 - 120 stopni to wszystko jest w porządku. Myślę, że jest to zależne od ustawionej mocy kotła. A u Ciebie jak to wszystko wygląda?
  22. Mam ustawione na PID, kocio 20KW, moc kota 50%. Parametry pracy kotła w nenu serwisowym: - kontrola pracy - 2min - okres czyszczenia - 6 godz - min. praca podajnika - 2 sek - maks. praca podajnika - 5 sek - min. przerwa podajnika - 9 sek - maks. przerwa podajnika - 16 sek - min. wentylator roboczy 1 - 10 bieg - maks. wentylator roboczy 1 - 22 bieg - min. wentylator roboczy 2 - 10 bieg - maks. wentylator roboczy 2 - 100 bieg - min. obroty 1 - 352 obr/min - maks. obroty 1 - 967 obr/min - moc - 50 procent - zakres regulacji - 30 stopni - korekta wentylatora dolna - 0 procent - korekta wentylatora górna - 0 procent - współczynnik podajnika wewnętrznego - 50 procent
  23. Tylko, który nadmuch? Tam jest kilka do wyboru. A tak w ogóle to przydała by się instrukcja do obsługi menu serwisowego :). Jeżeli masz na zaworze czwórdrożnym lub trójdrożnym zamontowany siłownik do automatycznej jego regulacji to na ile procent masz ustawione jego minimalne otwarcie i na ile stopni masz ustawioną ochronę powrotu?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.