-
Postów
45 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Informacje o ogrzewaniu
-
Co ogrzewam?
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2d51
-
Kocioł
MPM 12-14kW
O sobie
-
Płeć
Mężczyzna
-
Lokalizacja
Uście Gorlickie
Ostatnie wizyty
799 wyświetleń profilu
Osiągnięcia ligeza
-
ligeza zmienił(a) swoje zdjęcie profilowe
-
Ja tak czasem w lecie wygaszałem, gdy już woda w bojlerze była nagrzana a było jeszcze mnóstwo drewna wtedy na szczelnie wyzamykałem, łącznie z powietrzem wtórnym i piec się wygaszał. Przy następnym rozpalaniu wystarczyła wtedy nawet zapalniczka bo na dnie było pełno węgla drzewnego i niespalonego drewna.
- 17 164 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Prosty pomiar bo pomieszczenie mam prostokątne z układanym drewnem i wypaliłem już 4,2 mp buka, około 0,4 mp desek z wymiany dachu (na rozpałkę) i trzy worki trocin. Liczę od połowy października.
- 17 164 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Długość jest wystarczająca, tak aby czujnik znajdował się mniej więcej na środku czopucha. Obok mam termometr tarczowy do 500*C i pomiary się pokrywają. Rozumiem że mierząc 30cm od pieca temperatura będzie niższa, ale nie o to chodzi by mierzyć z dokładnością do 1*C, tylko aby mieć jakiś podgląd co się dzieje z piecem i jak reaguje na różne ustawienia. Samo wyczyszczenie pieca również obniży temperatury spalin. Przewód pod płytę jak poprowadziłeś? Czy może jakaś dziurka wiercona jest przez płytę i przez nią termopara? Również bym sobie posprawdzał ile u mnie ta różnica wynosi.
- 17 164 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Paląc drewnem często jak dom jest nagrzany zamykam szczelnie piec, ale musi być tylko trochę drewna na dnie i to najlepiej odgazowanego, wtedy przy następnym odpalaniu pieca mam na dnie węgiel drzewny, który albo się sam odpali jak dostanie powietrze albo wystarczy go kilka sekund potraktować palnikiem. Gorzej jak w piecu jest jakieś nieodgazowane drewno bo potrafi się tlić calutką noc i rano jest nadal pełna komora dymu. Zauważyłem że u mnie zaciąga powietrze wtórne i to podtrzymuje ogień. Patent z spinaczem jest ciekawy (ja kombinowałem z magnesem na końcu łańcuszka), ale w moim przypadku część powietrza podaje środkowymi drzwiczkami (szczelina 4-5mm) więc i tak się wszystko wypali jeśli ktoś ma miarkownik podpięty tylko do dolnej klapki. Co do temperatur spalin to chyba wszystko zależy od komina (wysokość, budowa itp) bo ja na drewnie często schodzę dosyć nisko i pali się przyzwoicie. Piec mam 2017r więc zawirowacze sam dorabiałem, a płytka nad palnikiem wirowym (szeroka na około 10cm) dodatkowo tłumi trochę ciąg.
- 17 164 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Na brak mocy nie narzekam, może dlatego że w domu utrzymuję 21-22*C. Węgla w kotłowni to ja już kilka lat nie widziałem, a z drewna to popiołu tyle co nic. Gdzieś tam wcześniej pokazywałem swoją blachę leżącą na dwóch pierwszych rusztach i popiół spokojnie się z niej ześlizguje do popielnika. Oczywiście powietrze pierwotne podaję również środkowymi drzwiczkami (szczelina na około 5mm), ale miarkownik wpięty jest do drzwiczek dolnych. Zima na razie marna, to i mocy dużo nie potrzeba. Komin wysoki z wkładem nierdzewnym to niska temperatura spalin też nie przeszkadza.
- 17 164 odpowiedzi
-
- 1
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Bo to chyba wszystko zależy od wielkości drewna jakim się pali. Przy mniejszych kawałkach nie ma chyba aż tak wielkiej różnicy. Natomiast jak ktoś pali wielkimi kawałkami, wtedy blacha lub szamot na ruszcie robi wielką różnicę, gdyż wytwarza się mniejsza warstwa żaru i powietrze jej nie omija przez popielnik.
- 17 164 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
On ma usuniętą tą blachę pod wymiennikiem, dlatego ma taką wysoką komorę nawrotną. Pisał o tym już dwa lata temu.
- 17 164 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Teraz to tylko przepalam co jakiś czas. Staram się utrzymywać około 21*C w domu o ile nikt się termostatem nie bawi przy kaloryferze oraz nagrzewam zbiornik 300l Cwu. Temperatury z poprzedniego tygodnia: temperatura w pokoju temperatura rury na wyjściu z pieca
- 17 164 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Nie mam rusztu pionowego, ale przy drzwiczkach jest blacha która trzyma żar, czyli tak jak producent do zrobił. Jak do tej pory rozwiązanie to się u mnie sprawdzało, żar się nie wysypywał z pieca. Tak wygląda blacha po dwóch sezonach palenia. Przy temperaturze spalania drewna wytrzyma pewnie parę ładnych lat.
- 17 164 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Palę tylko drewnem, więc o temperaturach na czopuchu mogę się wypowiedzieć. U mnie w zależności od ilości zawirowaczy (własnej roboty bo wtedy nie dorzucali do zestawu) temperatury utrzymują się w mirę stabilnie. Przy jednym zawirowaczu około 150-160*C, przy dwóch 100-110*C. Wszystko zależy od instalacji. Jeśli ktoś posiada RCK to z temperaturą spalin też może zejść niżej nie używając zawirowaczy. Są osoby które posiadają stare kominy i im właśnie zależy na wyższej temperaturze komina. Dodatkowo mam ten trójkącik z szamotki nad palnikiem, który również zmniejsza ciąg. W kotłowni przy rozpalaniu spędzam obecnie około 7 minut dziennie i zazwyczaj na tym się kończy (przepalanie, przy mrozach czas ten pewnie się zwiększy). Co 2-3 tygodnie trzeba tylko ze 20 minut poświęcić na dokładne przeczyszczenie wymiennika. Jako że drewno mam rąbane na dość duże kawałki, to klapka w środkowych drzwiczkach w moim przypadku jest obowiązkowa. Dwa pierwsze ruszta mam zasłonięte blachę żeliwną, aby nie wychładzać żaru.
- 17 164 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Również podaję powietrze środkowymi i dolnymi drzwiczkami, ale ja spalam dosyć duże kawałki buka. Na dwóch rusztach od strony palnika mam blachę żeliwną z wyciętą szczeliną (dodatkowe powietrze z popielnika) i dwie zimy przetrzymała w prawie nienaruszonym stanie. Temperatura u mnie na czopuchu to około 150*C, używam płytki nad palnikiem o szerokości 9 cm która zmniejsza trochę ciąg oraz jednego zawirowacza.
- 17 164 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
Jak z temperaturami na czopuchu? Wiem że po jednym paleniu ciężko jakiekolwiek wnioski wyciągnąć, ale czy widać jakieś zmiany w kolorze płomienia lub temperaturach na piecu? Czekam z niecierpliwością na dokładniejsze testy, bo też planuję zakupić do drewna tylko nie wiem jeszcze jak ilość .
-
https://allegro.pl/oferta/inwex-redox-co-12c-katalizator-0-5-l-1-tone-8121720653 Pod filmikiem w komentarzach jest informacja gdzie można to zdobyć. Sam jestem ciekawy jak to będzie reagowało w połączeniu z drewnem.
-
Zima rzeczywiście była bardzo łagodna. Dom z lat 90-tych (pustaki żużlowe, docieplony 5cm styropian) trzy piętra, ale ogrzewane tylko dwa piętra. Powierzchnia ogrzewana około 160m2. Na kaloryferach termostaty ustawione na 21*C (średnia temperatura w sezonie wyniosła u mnie 20,24*C). Spaliłem niecałe 9mp układanego drewna (głównie buk grubo rąbany). Jak już wiele razy było wspomniane od ilości spalonego drewna zależy wiele czynników (rodzaj drewna, wilgotność drewna, temperatura utrzymywana w domu). Jakby ktoś miał podobny dom i utrzymywał podobną temperaturę, będzie mógł sobie porównać ilość spalonego opału. Dodam, że u mnie wymiennik w MPM nie wygląda za dobrze tak jak to niektórzy pokazują. Nie ma w nim smoły ale robi się twardawy nalot pokryty pyłkiem. (prawdopodobnie przez brak ochrony powrotu).
- 17 164 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)
-
"Off topic" Jako posiadacz kotła lubię czytać ten wątek i testować w praktyce różne pomysły, ale czytanie postów taki jak poprzedni kolegi @Piecuch19 to dla mnie tylko marnowanie czasu. Nabite 215 postów, a raptem pokazane chyba dwie modyfikacje (podawanie powietrza popielnikiem i kawałek szamotu nad elementem wirowym). I pomyśleć ile to czasu zmarnowane na czytanie tych postów. Czy możecie koledzy takie sprawy załatwiać sobie na PW lub wydzielić inny wątek, ewentualnie przed każdym swoim postem napisać króciutko "Off topic"?
- 17 164 odpowiedzi
-
- 1
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 3 więcej)