Witam!
Tak jak wszyscy, stoję przed wyborem źródła ogrzewania na najbliższe cca. 20 lat. Obecnie palę z kotle bezklasowym wykonanym przed ponad 20 laty przez miejscowego kotlarza. Zainspirowany poradami z tego forum zamontowałem kierownicę powietrza wtórnego w górnych drzwiczkach i od jakichś 10 lat całkiem sprawnie, ekologicznie i ekonomicznie ogrzewam dom o pow. ok. 240 m2 (stare budownictwo) paląc węglem (od góry oczywiście) oraz drewnem.
Obecnie, zmuszony sytuacją, rozglądam się za nowym źródłem ciepła i po namyśle skłaniam się ku MPM ds wood 18 i mam pytanie do jego użytkowników jakich wymiarów szczapy można w nim spalać. Znam dane z instrukcji (palenisko 730 x 370 mm i obwód polana ok. 20 cm), nie jestem jednak pewien czy to znaczy, że maksymalna długość polana to 37 cm? Chciałbym też wiedzieć, jakie maksymalnie grube mogą być polana, tak realnie, bo te 20 cm obwodu nie napawa optymizmem...
Chciałbym też zapytać, jak rozumieć parametr stałopalności 5,5 h - czy to znaczy, ze kocioł pracując z maksymalną mocą ma taką stałopalność, czy to jest jego maksymalna stałopalność i wtedy kocioł pracuje pod małym obciążeniem?
I ostatnie: czy kocioł ten może pracować bez bufora (tzn. czy przepisy wymagają aby był zamontowany bufor). Wiem, że bufor to wygoda i ekonomia, ale kociołek na mój metraż i sprawność energetyczną budynku jest słabowity (mocniejszego nie ma), poza tym trudno będzie z przyczyn finansowych jednorazowo przepchnąć dwie inwestycje (kocioł i bufor). W przyszłości chciałbym mieć bufor, choćby po to żeby mieć CWU latem.
Będę wdzięczny za wszelkie informacje, rady i konstruktywne uwagi.
Zamieszczam link do wyników energetycznych mojego budynku: https://cieplo.app/wynik/l39v
Pozdrawiam wszystkich użytkowników tego forum:)