Skocz do zawartości

nalest

Forumowicz
  • Postów

    68
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez nalest

  1. Do zbiornika przelewowego idzie tylko jedna rura więc tam obiegu nie powinno być.

     

    14 minut temu, sambor napisał(a):

    Jak nie będzie ZZ na rurze zasilającej bufor to podczas grzania bufora woda będzie krążyć w obiegu : rura przelewowa bufora do naczynia, kocioł, rura kocioł - bufor.

     

    OK. Teraz to widzę. Faktycznie zrobił by się obieg.

    A czy jeśli ZZ na powrocie się zatnie to czy pompa nie wyrzuci wody przez zbiornik przelewowy ?

  2. Odpowietrznik automatyczny oczywiście będzie. Tu po prostu najprostszy szkic skupiający uwagę na problemie z ciśnieniem. 

    W takim razie musiałbym dać jeszcze jeden ZZ na pionie przed 3d by całkiem odciąć grawitacyjny obieg. 

    Czy ciśnienie wzrastające wraz ze wzrostem temperatury w buforze będzie miało ujście do zbiornika przelewowego pomimo długiego odcinka poziomego, a nawet krótkiego odcinka w dół ? Myślę że tak, ale mogę się mylić. Proszę mnie poprawić jeśli tak jest. Ważne by nie robił się powietrzny korek na tym odcinku. 

    Czy 1.5 bar nie za mały ? Chciałbym go dość mocno zagrzewać i pewnie szybko się załączy.

    Zbiornik ma:

    ciśnienie robocze 3bary

    ciśnienie próbne 5barów

    temperatura robocza 0-95

    Poza tym co jest złego w pułapce cieplnej ? Pytam z czystej ciekawości.

  3. Witam. 

    Jestem przed podłączeniem buforu ciepła do instalacji w układzie otwartym z piecem.

    W planach mam podłączenie go w taki sposób jak na szkicu aby rura zasilająca nie miała żadnych zaworów czyli też i zwrotnych. A funkcie zatrzymania ciepła w buforze kiedy piec będzie wyłączony pełniła pułapka cieplna. 

    ALE w momencie kiedy w buforze zaczną grzać grzałki bufor stanie się źródłem ciepła jakby był piecem. Nawet rezygnując z pułapki cieplnej (czego bym nie chciał) to i tak rura bezpieczeństwa z naczynia przelewowego wychodzi mi ze ściany zbyt nisko by było to poprawnie podłączone. 

    Rura idzie w ścianie więc nie chcę demolować całej kotłowni, a bufor jest pod samym sufitem. 

    Czy pomogłoby zainstalowanie zaworu bezpieczeństwa na rurze wychodzącej z buforu na instalację ? 

    Jeśli tak to na jakie ciśnienie ? 

    IMG_20230709_195442.jpg

  4. Zawór 4d z siłownikiem mam nówkę i leży mi na półce więc myślałem że go zamienię i będzie lepszy od 3d. Teraz mam zamontowany zawór 3d termostatyczny Herz teplomix który powinien się zacząć otwierać przy 61 a całkowicie otworzyć przy 63 ale mój nawet przy 80 i wyżej się nie otwiera. Dlatego musiałem wyjąć z niego wkładkę bo inaczej bym czekał na zagotowanie. Sprawdzałem wkładkę w szklance z wrzątkiem i działa, więc nie wiem o co tam chodzi. 

  5. Ponieważ mam zamiar podłączyć bufor 1000L bez wężownicy do swojego pieca pracującego w układzie otwartym w którym obecnie jest podłączony teplomix do ochrony powrotu. Który niestety nie spełniał swojej funkcji i wyciągnąłem z niego wkładkę. Ale to nie problem bo i tak przy zadanej 65 na powrocie mam 62. Natomiast przy podłączeniu tak dużego bufora ochronę powrotu muszę mieć zapewniona bo powrót długo będzie zimny. 

    Pytanie brzmi czy mogę zastosować zawór 4d z siłownikiem który i tak mi leży na półce zamiast tego teplomixa?

    Obawiam się że podczas wygaszenia pieca i automatycznego zamknięcia zaworu odetnę w ten sposób i zasilanie i powrót bufora od naczynia wyrównawczego. 

    W skutek temp. powiększona objętość wody nie będzie miała się gdzie podziać. A podczas stygnięcia może zassać powietrze z automatycznych odpowietrzników. 

    Jeśli się mylę to proszę mnie poprawcie.

  6. Witam Panowie i być może Panie 😉

    Potrzebne jest uruchomienie ogrzewania ciepłej wody dla dwojga starszych osób za które mam zamiar się zabrać. Wiadomo że koszt jak najtańszy, ale ważne też aby było bezpiecznie i w miarę komfortowo.

    W chwili obecnej jest piec kuchenny z podkową która po drugiej stronie ściany (czyli w łazience) ogrzewała bojler z wężownicą grawitacyjnie w układzie otwartym. Bojler i naczynie przelewowe pordzewiałe i cieknące.

    Z tego co widać jest to na 5/4 tylko naczynie kawałek na 3/4 i jest ono za nisko w stosunku do bojlera co powodowało szybkie gotowanie/wylewanie się wody. No ale więcej miejsca tam nie ma by dać go wyżej.

    IMG_20230210_151123.thumb.jpg.f18d35d48da6fa07d16d22471b987037.jpgIMG_20230210_153653.thumb.jpg.67d9e92ac063af27acbc8adc444e7415.jpgIMG_20230210_153659.thumb.jpg.d6da300fc82a63f6a751e0ac222b362b.jpg

    W planach jest wymiana bojlera i zbiornika wyrównawczego plus syfonowanie bojlera względem zbiornika wyrównawczego by go nie wychładzał i chęć dodania jednego grzejnika który byłby wpięty na wysokości śrubunków podkowy i odchodziłby w prawo przez ścianę do korytarza. Odległość ok. 1m myślałem o rurze 1"

    Pytanie czy grzejnik będzie skutecznie grzał ?

    I czy w przypadku gdzie nie ma odpowiedniej wysokości można zastosować zbiornik przeponowy nawet przewymiarowany+ zaw. bezp. zamiast zbiornika przelewowego ?  Jeśli tak to na jakie ciśnienie jeden i drugi ? W takim przypadku mógłbym zastosować bojler dwupłaszczowy i dać go swobodnie wyżej. 

    Jest jeszcze opcja bez grzejnika i z bojlerem bez wymiennika (typowy do trzonu kuchennego) bez zbiornika przelewowego ale z przeponowym + zaw. bezp.

    Co o tym sądzicie ? Przez to wszystko od paru lat nie palą nawet w kuchni bo nie chcą zniszczyć podkowy. Chciałbym im pomóc i w jakimś stopniu podnieść komfort. 

     

     

     

     

     

  7. Pomysł zaproponowany przez nightwatch jest całkiem ciekawy. Fakt że nie można tego w przyszłości rozbudować dodając termostat pokojowy w op. Jednak ponieważ posiada taką funkcję o którą zabiegałem, a w porównaniu z "eurosterem" w którym inne tryby były by dla mnie bezużyteczne ma dużą zaletę jaką jest cena. Bardzo atrakcyjna. O podgląd w smartfonie mi nie zależy. Chodzi mi raczej o to aby w obiegu grzejnikowym pompa pracowała tylko w zakresie temp. w buforze czyli np. od 60 lub 70 do 40 licząc w dół. W czasie pracy pompy na grzejniki które mają termostaty ale zawsze któryś się zamyka natomiast inny otwiera. I tu będę chciał zamontować zawór termostatyczny który będzie ustawiony na 60 by nie szło na grzejniki 70 szkoda mi rur pex i nie chcę by dziecko się poparzyło dotykając stalowych grzejników. Znowuż w op pompa by pracowała również w zakresie temp. buforu od np. 60 lub 70 do 30 licząc w dół. Tam akurat jest już zawór termostatyczny który pilnuje by nie przegrzewać. Ale tutaj niema nic na wzór termostatów grzejnikowych więc myślałem o podłączeniu czujnika temp. w podłodze który po osiągniętej temp. też mógłby wyłączyć pompę. Lub termostatu pokojowego. Tyle że przy tak dużej bezwładności op temp. z powietrza w pomieszczeniach z op. była by informacją zbyt późną. I tu nie jestem pewien tego. 

    Na to wszystko pozwala mi mój pomysł ze smart wtyczkami i czujnikami. Bardzo dużo można ich łączyć ze sobą i zależność między nimi. Czyli np. pod jedną wtyczkę parę czujników, a co za tym idzie informację z różnych punktów. 

    Mam rolety i parę innych rzeczy w taki sposób w standardzie zigbee gdzie działa to nawet podczas braku internetu. 

  8. To jest tak. Pompy są na obiegu grzewczym jedna pomiędzy grzejnikami a buforem i druga pomiędzy op a buforem. 

    Piec z podajnikiem ma swój sterownik który będzie pilnował pompę zasilającą bufor. 

    Chodzi o to że pompy obiegów grzewczych powinny pracować w oparciu o temp. bufora i to nie temp. narastającą ale malejącą czyli jak w buforze będzie np. 50st mają się załączyć i pracować bez względu czy rośnie czy maleje temp. jeśli jest to powyżej 50st a wyłączyć się ma pompa grzejników gdy spadnie poniżej 50st natomiast pompa op gdy spadnie do np.30st W grzejnikach są termostaty które pilnują temp. w pokojach oczywiście tylko w momencie pracowania pompy.

    Taką zasadę działania ma sterownik "euroster 12" w trybie "termostat" tyle że tam jest w oparciu o temp. załączenia i histerezę od tej temp. która wyłącza. Ustawienie grzanie lub chłodzenie powoduje czy histereza ma być w górę czy w dół temp. ustawionej. Ten model sprawdzi się idealnie ale nie ma możliwości w nim w przyszłości podpięcia np. termostatu pokojowego, a moim pomyśle jest rozbudowa nieograniczona. Oczywiście ma tez wady.

     

  9. Sterowanie poprzez aplikacje na telefonie. Odczyt temp. Poprzez zdalne czujniki temp. również działające w tym samym systemie. Możliwości programowania dużo większe niż standardowe sterowniki do pomp czy obiegów. No i w przyszłości można system rozbudowywać o np zdalne programatory pokojowe itp. 

    Czyli rodzaj silników w takich pompach nie wymaga specjalnego załączania napięcia? Nawet jeśli będzie parę razy w ciągu dnia? 

  10. Witam.

    Mam małe pytanie do fachowców znających temat.

    Mianowicie planuję podłączyć moje dwie pompy obiegowe Grundfos ALPHA2 i Wilo Stratos Pico które będą obsługiwać bufor ciepła do sieci elektrycznej poprzez tzw. smart wtyczki/gniazdka aby nimi sterować. Oczywiście każda do osobnego gniazdka. 

    Z tego co zauważyłem niektórzy producenci typowych sterowników do pomp opisują że sterowanie jest przekaźnikowe. Ponieważ nie posiadam obszernej wiedzy w temacie elektryczności zastanawia mnie czy włączanie i wyłączanie takim smart "ustrojstwem" nie będzie negatywnie wpływać na żywotność pomp.  

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.