Skocz do zawartości

Wiktorrr

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  30
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralny

O Wiktorrr

 • Tytuł
  Bywa od czasu do czasu

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  191m2 użytkowa, parterowy (poddasze nieużytkowe), ściany BK 24 600 + TermoOgranika 033 15cm, posadzka Arbet Ekspert 13cm, sufit URSA GOLD 035 30cm, okna PCV 5kom 3szyby Uw 0,7-1,0.
 • Kocioł
  Defro Komfort Eko 15 kW K1Pv4 + ST 505 + L-5
 1. Przez lato nie bawiłem się, teraz zresztą też nie z powodu braku czasu. Aktualnie kocioł spala mi ok 12kg/dobę przy temp zewnętrznych 2-7 oC. Zobaczę jak przyjdą mrozy i będę pewnie kombinował.
 2. Przygotowałem pod cyrkulację ale pompy nie mam ponieważ działa grawitacyjne. Ciepła woda pojawia się w kranie dopiero po kilku sekundach od spuszczenia. Dopuki nie odkręcenisz kranu to nie krąży tylko stoi i nie wychladza to kotła. Montaż zaworu 3D nie spowoduje potrzeby montażu pompy cyrkulacyjnej. O ile nie chcesz ciągle latać i kręcić zaworem termostatyczny to będziesz musiał założyć 3D. Jeżeli woda plynie grawitacyjne to tak zostaw bo cyrkulacja zacznie schładzać bojler a co za tym idzie kocioł będzie częściej pracował.
 3. O ile jest to zasilanie instalacji to umiejscowienie jest prawidlowe. Nie ma to w tym przypadku większego znaczenia ponieważ jak założysz sobie siłownik to pogodówka wyregulujesz temp w domu i czy wg czujnika temperatura będzie miała 2 stopnie więcej czy mniej nie ma znaczenia liczy się efekt. Odnośnie termometru na powrocie to powinien być kilka centymetrów od samego wlotu do pieca, dosłownie na ostatniej prostej. Bojler ma wejście na czujnik i do niego najgłębiej jak się da wkładasz czujnik. Czujnik od pompy dodatkowej 1 (podłogowa) mam umieszczony za pompa obiegowa podłogowki ale w tym przypadku też nie ma większego znaczenia kilka centymetrów za czy przed ponieważ to regulujesz zaworem 3D a czujnik to tylko zabezpieczenie przed przegrzaniem. W trybie lato PID jest włączony chociaż tak naprawdę działa on na zasadzie dwustanu. Jedyne co musiałem przestawić to wydluzylem przerwę w podawaniu nic więcej nie ruszałem.
 4. U siebie mam zawory Afrisio ARV. Tak jak pisałem wcześniej na podłogówkę 3 drogowy a na zasilanie instalacji 4 drogowy + siłownik ARM. Działa idealnie i bez obsługowo ale producent raczej nie będzie miał znaczenia o ile nie weźmiesz chińczyka :) Jest to mój pierwszy sezon grzewczy także trybu lato używałem 2 dni. Zadana CWU 45oC histereza 5oC dla dwóch osób wystarcza w zupełności.
 5. działa prawidłowo zarówno w trybie pompy równolegle, priorytet bojlera jak i tryb letni
 6. w wersji v4 jest m.in. czujnik temperatury spalin którego chyba nie ma w poprzednich wersjach. Kiedy kupiłeś piec skoro masz tak starą wersje sterownika? Z tego co wiem wersja v4 jest od początku 2016 roku a pisałeś że użytkujesz piec pierwszy sezon.
 7. sterowaniem zaworu wbudowanego i pogodówka jest najważniejsza, jeżeli to masz to musi hulać :) Ja mam Komfort Eko 15 kw z sterownikiem K1Pv4.
 8. Zawór jest zły ponieważ powinien być zwykły 3 drogowy tzn bez siłownika i nie termostatyczny. Zabezpieczeniem zajmuje się sterownik. Po to jest termometr za lub przed pompą podłogówki aby mierzył temperaturę i w razie konieczności wyłączył pompę. Chociaż tak jak napisałem w poprzednim poście wszystko dzieje się automatycznie i po ustawieniu nie trzeba niczym kręcić. Chociaż teraz zacząłem się zastanawiać... jaki masz wogóle piec i sterownik ?
 9. Nie zauważyłem że masz pompę w wersji z cyferblatem tj model bez L. Ja mam dokładnie tą sama tylko z L czyli bez wyświetlacza i funkcji auto adapt. Mam ustawioną pompę wg instrukcji i w mojej jest napisane że powinna pracować na biegu 3 (przy podłogówce). Jest nie słyszalna a sypialnie mam za ścianką z bloczka komórkowego 12cm. Być może przez to że u Ciebie pompa pracuje na najniższym biegu nie "ciągnie" tyle wody i bojler dogrzewa tobie grawitacyjnie, przestaw na jakiś czas na wyższy bieg a zobaczysz. Zacznijmy od tego że temperatura ciała to ok 36oC dlatego nawet przy tej temperaturze drabinki ledno to wyczujesz chociaż ręcznik wyschnie nawet jak drabinka będzie miała temperaturę 25-30oC. Co zrobisz jak na dworze będzie -10oC i pogodówka podniesie tobie temperaturę na 4D do 60oC? Czy będziesz cały czas latał i to zmieniał? Trochę mącisz z ciągłym pisaniem ATM i teraz doczytałem się że na schemacie masz poz 11 - "Zawór mieszający trójdrogowy z siłownikiem lub termostatyczny. To co w końcu tam masz? Powinieneś mieć w tym miejscu zawór 3 drogowy bez siłownika i nie termostatyczny. Trochę ciężko się czyta ten schemat ponieważ w tym poście jest on strasznie mały, korzystam z tego co wrzuciłeś w wątku o nowych aktualizacjach sterowników. Wytłumaczę tobie raz jeszcze jak mam to u siebie rozwiązane: Na zaworze 4D jest siłownik który jest sterowany automatycznie poprzez sterownik pieca na podstawie czujnika zewnętrznego i histerezy pogodówki. Ustawiłem histerezę pogodówki w taki sposób że jeżeli jest na dworze -20 to temp zaworu jaka idzie na instalacje to 46oC, dla -10 temp to 41oC, dla 0oC to 36oC, dla +10oC to 33oC. Zawór 3D (przy podłogówce) jest ustawiony na stałą wartość jak dobrze pamiętam 6,5/10 i więcej nim nie kręcę ponieważ nie ma takiej potrzeby. Woda jaka przepływa przez niego jest przecież uzależniona od temperatury na zaworze 4D pomniejszona o wartość jaką masz ustawiony 3D. Albo jeszcze prościej.. przez 4D przepływa woda o temperaturze 40oC i taka dopływa do zaworu 3D ale ten jest ustawiony na 5/10 czyli przez zawór przepływa woda o temperaturze 20oC a reszta wraca na powrót do kotła. Na grzejnikach są zamontowane regulatory które ustawiłem na 4 czyli temperatura w pokoju 24oC. Jeżeli pomieszczenie nagrzeje się do wskazanej temperatury to głowica termostatyczna (regulator) zakręci grzejnik. Jeżeli nie chce grzać danego pomieszczenia to ustawiam najniższą wartość np *. U siebie aby mieć jeszcze lepszy komfort cieplny i nie przegrzewać pomieszczeń w których jest podłogówka to zamontowałem jeszcze sterownik podłogówki L-5 firmy Tech ale to już inny temat. Takim o to sposobem mam równą temperaturę w domu i to nie ważne czy na dworze jest -15oC czy +10, czy świeci słońce czy pada deszcz/śmnieg i to bez obsługowo nie licząc dosypywania ekogroszku oczywiście ;)
 10. mam identycznie i te same pompy ale u mnie grawitacyjnie nie podnosi tak temperatury. W instrukcji pompy masz zalecane nastawy. I tak dla grzejników powinien być bieg 2 z prawej strony a dla podłogówki bieg 3 z prawej. Być może tu leży problem - pompa zbyt słabo pompuje. Z kolei dla CWU zalecana nastawa to I z lewej.
 11. Nie mam żadnego mieszacza na cwu. U mnie grawitacyjne podniesie temp o 1-2 stopnie a można to zaobserwować po wylaczeniu się pompy od cwu temperatura minimalnie się podniesie. Mimo iż są wlaczone u ciebie pompy od podłogowki i grzejników i tak grawitacyjne podniesie temp cwu? Na jakich biegach pracują te pompy?
 12. Odpisuje z telefonu więc jeżeli coś źle zrozumiałem to z góry i przeprasza w:) w temacie który zalaczyles czujnik CO poz 16 jest umieszczony na zasilaniu grzejników dlatego założyłem że jest źle. Jeżeli jest odrazu za zaworem 4D to dobrze. Instalacja jest dobrze wykonana, mam identycznie i działa super. U siebie temperaturę cwu mam zadaną 45oC i mi wystarcza w zupełności. Jeżeli podniesiesz temperaturę zadaną na piecu to nie ma to wpływu na CWU. W instrukcji pieca Defro jest napisane że minimalna temperatura powrotu to 55oC ale zanim to znalazłem to napisałem do serwisu Defro i odpisali mi że powrót powinien wynosić minimum 45oC
 13. Na grzejnikach załóż głowicę termostatyczne i nimi reguluj temperaturę jaką chcesz (w zależności od producenta np 3 to 22oC a 4 to 25oC). Na zawór 4D załóż ten siłownik ponieważ będziesz mógł sterować temperaturą CO poprzez pogodówkę. Na sterowniku ustawiasz sobie histerezę pogodówki dzięki czemu temperatura C.O. będzie się sama zmieniała w zależności od temperatury zewnętrznej. Pozostanie wycyrklowanie ustawienia zaworu 3D na podłogówkę aby temperatura na podłogę była niższa od głównej CO - obstawiam że będzie to na skali ok 7/10. U siebie nie mam dodatkowej pompy na powrót, wystarczy to co podałem przed chwilą a powrót zawsze jest minimum 40oC. Dla przykładu aktualnie u mnie temperatura CO ma 56oC, zawór wbudowany 34oC, czujnik dodatkowy 1 (podłoga) 31oC, temp. powrotu to 45oC. W domu 23oC. Jeżeli chcesz aby grzejniki były odczuwalnie cieplejsze nie podwyższając temperatury podłogówki to w histerezie ustawiasz wyższą temperaturę zaworu wbudowanego a na zaworze 3D (od podłogówki) ustawiasz niższą wartość np 5/10. Nie bawiłbym się w dodatkową pompę obiegową ponieważ niepotrzebny koszt zakupu jak,zużycia prądu oraz wyższe spalanie ze względu na wymuszony niepotrzebny obieg. Wg serwisu defro minimalna temperatura powrotu to 45oC i wystarczy utrzymywać w miarę wysoką temperaturę na piecu aby też taka temperatura była. Jeżeli uznam że temperatura jest za niska to wystarczy podnieść temperaturę pieca np tak jak teraz na 65oC i powrót będzie miał 55oC nie zmieniając pozostałych parametrów ani temperatury w domu. EDIT: czujnik temperatury C.O. to jest czujnik zaworu wbudowanego i musisz go przestawić odrazu za zawór 4D.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.