Skocz do zawartości

palaczRybnik

Stały forumowicz
  • Postów

    122
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez palaczRybnik

  1. Witam serdecznie, rok temu sam robiłem instalację według schematu W instalacji jako pompę kotłową mam Groundfos 25-40 180 Alpha 1L ustawioną na 1 bieg. Jako pompkę na instalacja chińczyka w polskim wydaniu VOLT ECO 25-40/180. W instalacji jest sprzęgło 40 kW, zawór 3D firmy Afriso AVR 384 Kvs 10 oraz zawór Afriso ATV 335 Kvs 9. I obserwuje u siebie jakieś dziwne działania zaworu 3D - czasem jest tak, że siłownik otwiera zawór do 40% i nic się nie dzieje jak by ciepła woda nie płynęła dopiero jak przekroczy 40% wtedy dopiero nagle gorąca woda płynie. * Zastanawiam się czy nie popełniłem jakieś błędu w instalacji, ale niestety nie mam tyle doświadczenie żeby to stwierdzić. Na początku zastanawiałem się nad tym czy dobrze mam pompy dobrane być może Alpha 1L oraz chińczyk jakoś nie chcą się dogadać albo Alpha jest za "mocna" i dlatego takie efekty. * Mam też drugą teorię, że źle dobrałem przepływy na zaworach i mój zawór 3D nie potrafi dobrze podmieszać wody bo ma za duży przepływ Moją instalacje grzeje kocioł 20kW w domu same grzejniki z głowicami termostatycznymi.
  2. Ja również miałem podobny przypadek - sprawdzałem komin biegałem na dach jak ciągu nie ma tak nie było. Dym wali się przez drzwiczki nie wiadomo co jest. Okazało się, że miałem nieszczelność na rurze łączącej kocioł z kominem. Po zatkaniu dziur w łączniku komin czopuch pieca wszystko wróciło do normy.
  3. Ja bym na początek sprawdził zawory - być może grzejniki mają pozamykane zawory. Jak z zaworami jest ok to mało wody w układzie - dopuść aż będzie ok. Co do dopuszczania to zależy jak masz instalację zrobioną, ale najbezpieczniej będzie wygasić kociołek i dopuścić wody. A to jak odpowietrzałeś pompę co? Co to za pompa - nowoczesne pompy same się odpowietrzają, a te klasyczne potrzebują odkręcić śrubkę na środku i wypuścić powietrze - można też włączyć pompę na wyższy bieg żeby przepchała te powietrze gdzieś w górę. Ale raczej mi to wygląda na brak wody w układzie - jak masz naczynie wyrównawcze to lać aż wyleci górą, a wcześniej upewnić się, że wszystkie zawory do grzjeników otwarte.
  4. Na swoje "usprawiedliwienie" - rękawica była wciągnięta dość mocno w ślimak i z rewizji nie było jej widać od razu. Musiałem zdemontować zawleczkę i pokręcić ślimakie w drugą stronę żeby rękawica pojawiła się w rewizji. Jak się domyślacie moja reakcja była bezcenna :) No ale człowiek uczy się całe życie - pierwszy raz taka rzecz mi się stała to bez bicia przyznam, że dałem się niepotrzebnie ponieść emocją zamiast na spokojnie wszystko wybrać do końca i dokładnie sprawdzić co tam siedzi. Jeśli komuś stanie się coś podobnego to pamiętajcie - bez panikii jak kolega Pieklorz wspomniał - to prosta konstrukcja zbytnio nie ma się tam co zepsuć.
  5. Fałszywy alarm. Okazało się, że podczas niedzielnego załadunku wpadła mi rękawica do kosza. Nie zauważyłem tego i to ona blokowała opał. Podajnik nie mógł przepchać opału i przepychał bardzo małą ilość. Po wyjęciu rękawicy już jest ok. Dzięki za zainteresowanie.
  6. Witam serdecznie, Jestem użytkownikiem kotła SKAMP-PV 13kW - jak do tej pory nie miałem z kotłem żadnych problemów aż do dzisiaj. Kocioł odpalony został na stałe około 15 września 2020. Pracował bardzo ładne, aż do wczorajszego dnia. Około godziny 21:20 coś zaszfankowało w podajniku. Wygląda na to, że podajnik się kręci, ale podaje za mało paliwa. Wybrałem całe paliwo i sprawdziłem czy ślimak się kręci - wszystko wygląda normlanie. Pale chwałowicami - pieklorzem. Wydaje mi się, że nagle jak by ślimak przestał podawać wystarczającą ilość paliwa. Nie wiem co się dzieje i proszę o jakieś sugestie co powinienem sprawdzić. Kocioł był ładowany węglem w niedziele - cały czas palę tym samym paliwem. Mam w domu pomiar temperatury i na wykresie tak to wygląda: czerwone temperatura grzejnika zielone - na zewnątrz niebieskie temperatura w środku
  7. Zawór mam zamontowany raczej poprawnie - w sterowniku też wszystko ustawione poprawnie. Co do tego ile wraca na kocioł to raczej instalacja pracuje ładnie ponieważ na kotle 60 i powrót zazwyczaj też ma około 60 stopni. Co do sprzęgła to posiadam takowe - https://www.kamen.com.pl/produkty/sprzegla-hydrauliczne/sprzeglo-hydrauliczne-1-na-1/ Jaka temperatura powrotu z instalacji tego niestety nie wiem - nie mam tam czujnika, ale mogę sobie założyć jakiś przylgowy to mi da mniej więcej pogląd co i jak. Dziękuję za wszystkie spostrzeżenia.
  8. Witam serdecznie, Mam pytanie odnośnie stopnia otwarcia zaworu 3D. Mam w instalacji zawór 1" Afriso ARV 384 KVS 10 podłączony rurami Cu 28. W sterowniku mam ustawione, że na instalacje powinno iść 33 stopni, ale zastanawia mnie dlaczego przy takiej niskiej temperaturze zawór jest otwarty w 42% i zastanawiam się czy czegoś nie mam źle podłączonego. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć lub dać przykład w jakim stopniu powinien otwierać się zawór? Dodam, że na kotle mam ustawioną temperaturę 60 stopni, w instalacji mam wpięte sprzęgło hydrauliczne. Dodam jeszcze, że sama instalacja pracuje poprawnie nie mam z nią problemu wszystko grzeje jak trzeba. Pytam tylko bo nie mam doświadczenie z takimi zaworami. Miałem poprzednio zawór 4D 5/4" i tam musiałem mocno dławić żeby mieć puszczone na dom 33 stopnie.
  9. Dzięki za odpowiedź - myślę jednak, że nie załatwi sprawy. Tak wygląda siłownik Afriso starszej generacji. Ten adapter podany w aukcji idealnie pasuje tutaj bo ma 8 ząbków a w siłowniku jest 8 wcięć. U mnie w siłowniku są tylko 4 wcięcia i wydaje mi się, że są szersze niż te w Afriso.
  10. Link do oferty z aktualną ceną https://www.olx.pl/oferta/afriso-zawor-4d-5-4-cala-silownik-CID628-IDGbSMu.html
  11. Witam, Mam do sprzedania Zawór 4D Afriso 5/4" - używany około 3 lat Siłownik do zaworu Afriso - Ottone 120s 10Nm - praktycznie nieużywany - raz sprawdziłem jak działa Cena za cały zestaw 300 zł.
  12. Postanowiłem jednak się nie męczyć i kupiłem siłownik od Afriso ProClick. Ten co teraz mam pójdzie do sprzedania razem z zaworem 4D Afriso. Dziękuję za pomoc.
  13. Raczej nie da rady - u mnie ten zawór wygląda z tyłu tak. A w tym adapterze jest 8 "ząbków" u mnie tylko 4.
  14. Oj to raczej ja źle napisałem za co przepraszam. Chodziło mi tutaj, że ja nie mam siłownika Afriso, ale mam siłownik z konkurencyjnej firmy Otton. I on pasuje do zaworów Afriso ale takich starszego typu, gdzie zamiast ProClick jest krzyżak i możliwość wkręcenia śruby która trzyma siłownik firmy Otton. Chyba sam będę musiał jakiś adapter urzeźbić z czegoś. Bo chyba nie ma czegoś takiego.
  15. Hmm oglądam to i oglądam i dochodzę do wniosku, że ten adapter pozwala na używanie siłownika starego typu Afriso z nowym zaworem z systemem ProClick. Dla mojego przypadku to się chyba nie sprawdza.
  16. @sambor siłownik jest kompatybilny z Afriso ale tylko z zaworami starego typu takimi które mają krzyżak. Np będzie pasował do tego zaworu Afriso 3D. Mi bardziej chodzi o jakiś adapter - pytałem już u Afriso czy mają coś takiego i wyszło niestety, że nie. No to nic chyba będę musiał sprzedać stary siłownik i kupić nowy. Zastanawiałem się czy może nie da rady zrobić takiego adaptera. Może ktoś już przerabiał taki temat.
  17. Witam serdecznie, kupiłem zawór 3D Afriso 1" ProClick - niestety kupiłem ten zawór już dość dawno i nie sprawdziłem jaki mam siłownik okazało się, że mam stary typ siłownika a mój zawór ma nowy system ProClick który nijak pasuje mi do mojego siłownika. Czy ktoś może orientuje się czy istnieją jakieś adaptery do siłownika? Mój siłownik wygląda tak https://www.ottone.pl/index.php/strefoweimieszajace/silowniki - ten szary na samej górze. Siłownik miałem na zaworze 4D - to był chyba stary model zaworu bo miał taki krzyżak do którego się przykręcało siłownik. Ma ktoś może jakiś patent jak spiąć taki siłownik z ProClickiem?
  18. Sprawdziłem jak sprawa wygląda w chłodniejsze dni. @sambor miałeś rację odpalenie przebiegło bez problemów i w dodatku mogłem zaobserwować jak działa RCK. Widziałem jak minimalnie się otwierał.
  19. Dziękuję za odpowiedź. W gorące dni i tak nie będę palił. W takim razie zaczekam aż będzie zimniej i będę obserwował co tam się dzieje.
  20. Główny problem to brak materiału :) Do głowy mi nie przyszło, że to może mieć aż taki wpływ sądziłem, że coś innego to powoduje.
  21. Tak, mam tzw zetkę i w tym samym pomieszczeniu pod sufitem - około 2m otwór wentylacyjny. Choć co do samej zetki to nie mam jej zrobionej poprawnie bo z kolana które wychodzi mi gdzieś na wysokości 1,6 m mam tylko kawałeczek rury gdzieś około 1m i nie kończy się to kolanem tak jak to powinno być.
  22. Mam jeszcze jedno pytanie. Niedawno zmontowałem całość. Odpalałem kocioł pierwszy raz i niestety okazało się, że z RCK mi dymi. Prawdopodobnie coś źle zamontowałem, ale nie jestem pewien co dokładnie jest źle zamontowane. Dodam, że RCK jest zamontowan na rurze spalinowej na trójniku. Gdy odpalałem kocioł było gorąco więc prawdopodobnie ciąg był słaby ale mimo wszystko dym zamiast lecieć do komina poleciał mi do RCK czy to jest normalne? Mam wszystko zamontowane jak na obrazku z postu #1. RCK mam zamontowane przy pomocy kolana skrętnego które jest zamontowane do trójnika. Na początku miałem RCK zamontowane wyżej niż trójnik, ale dymiło, później zmieniłem tak żeby RCK był poniżej wlotu spalin w kotle, ale to samo. Dodam, że RCK jest w pionie i poziomie. Czy ktoś mógłby mi doradzić co może być nie tak i jak to naprawić?
  23. A jest jakaś zasada na której rurze powinno wykonywać się mijanki. A co do kątowego też się nad nim zastanawiałem, ale nie jestem pewien czy takie coś da radę. Poniżej rzut widziany z boku.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.