Skocz do zawartości

SebekKry

Stały forumowicz
  • Postów

    271
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Odpowiedzi opublikowane przez SebekKry

  1. Ogniwo a MPM to dwa różne kotły. W górniaku spalisz praktycznie wszystko a w DS-ie już nie koniecznie. Niestety nikt Ci nie powie czy jak kupisz będzie lepiej czy gorzej. Jeśli teraz palisz prawidłowo i kocioł czysty a Ty jesteś zadowolony to po co kombinować. Pal tak dalej i będzie git. A jak Ogniwo pocieknie to kupisz inny. Jak ja bym spalał przez sezon grzewczy 3 tony węgla to byłbym bardzo szczęśliwy. Niestety moje nieocieplone 180mkw przy temperaturze w domu w okolicach 23 stopni potrzebuje sporo więcej energii.

  2. Jeżeli komora ma 40 cm szerokości to na odlew palnika wystarczy 26cm pójdzie wtedy mniej betonu. Po bokach na stojąco postawił bym cegły szamotowe 6cm a w środek wstawiłbym odlew palnika (można było by go wyciągać w razie potrzeby). Długość powiadasz 48cm więc teoretycznie powinny wejść dwie cegły, więc prosta zabudowa komory załadowczej po bokach. Odlew z betonu żaroodpornego BOS 145. Tak wyglądała moja forma do odlewu.

    post-58465-0-16466700-1483471510_thumb.jpg

    post-58465-0-38903600-1483471520_thumb.jpg

  3. wczoraj napalone o godz 14.00 , 10 kg węgla wygasło o 4.00 , czyli 14 godzin to chyba nie zły wynik na piecu ustawione 60*C  temperatura na zewnątrz od 11*C do 6*C (palenisko zmniejszone , o 12 cm długości , na końcu leżą szamoty na płasko , idealnie pasowały )

     

    i moje obserwacje:  jeżeli ktoś mieszka na Śląsku to nawet niech nie myśli nad paleniem drewnem , bo węgiel wychodzi zdecydowanie taniej , więc niech szuka kotła krótszego , a wyższego , czyli zamiast defro optima komfort to setlans air  , może komuś to się przyda na przyszłość , bo sam kupiłem defro z myślą o przepalaniu drewnem , ale jest to nie zbyt ekonomiczne przy cenach węgla na Śląsku i drewna

    A jak polecałem Setlansa wcześniej to się kolega nie słuchał a teraz sam poleca Setlansa którego nie posiada, że niby lepszy... No i jeszcze apropos palenia przy temperaturze w okolicach 10 stopni na zewnątrz. 14 godzin nic nie mówi przy takich temperaturach! Wszystko wyjdzie jak temperatura spadnie do -10-15 stopni wtedy można powiedzieć jak dobre będzie spalanie i na jak długim dystansie.

  4. @Sarmata trzeba otwierać drzwiczki i podkładać jak już jest sam żar przy samym ruszcie a wtedy brwi zostaną w jednym kawałku.

    A ja mieszam orzecha II z Wesołej z miałem z Piasta i bardzo ładnie mi się to spala. Praktycznie w proporcjach pół na pół.

  5. RCK bardzo przydatna rzecz. Mam, używam i nie zrezygnuję z niego. Dzięki RCK proces spalania przebiega bardzo spokojnie. Bez RCK maiłem ciąg przy rozpalaniu w okolicy 40-50kPa a teraz od początku do końca spala się na stałym poziomie ciągu np. na 10-15kPa.

  6. Witam,

    w tym tygodniu muszę zamówić wersję 12-14. Będę palił węglem. Podobno do węgla najczęściej zamawiany jest wariant standardowy z drzwiczkami z przodu. Czy miałoby sens zamówienie przeze mnie kotła z drzwiczkami od góry. Wiadomo, zwiększy się pojemność zasypu, ale czy nie będzie to utrudniało późniejszej obsługi serwisowej, np. przy wymianie jakiejś części palnika?

    Aha, i jaki węgiel polecacie? Mam do wyboru z Piasta, Piekar albo z Wesołej.

    Pozdrawiam

    U mnie węgiel z Wesołej pali się aż miło orzech II tak że polecam spróbować.

  7. Ten szary nalot to też wynik niedopalonego węgla. A swoją drogą na czopuchu 100stopni przy maksymalnej mocy to o jakieś 100stopni za mało. Komin załatwisz i to szybko. Bo jak piec się zamknie to spaliny będą miały jakieś 60 stopni albo i mniej a wtedy już kondensat murowany. Chyba że masz wkład kominowy któremu kondensat niestraszny. Ale 100stopni w DS-ie przy "pełnej parze" to zdecydowanie za mało.

  8. Panowie, a jaki beton polecacie do odlewania palników ?

    Ja odlewałem właśnie z BOS 145 i jest bardzo dobry. Palnik działał tamten sezon i spokojnie wytrzyma jeszcze ten. Dodam że przepalam w nim teraz cyklicznie na CWU i z betonem nic się nie dzieje. 

  9. Ta woda w kominie to nic innego jak kondensat! Ja posiadam wkład kominowy fi 180 niczym nie zadaszony i nawet podczas dużej ulewy nie naleci nic z komina (może kilka kroplel). Wkład na dole w piwnicy jest zakończony odskraplaczem czyli takie denko z cieńką rurką  na nią mam nasadzony wężyk gumowy o średnicy fi 10mm pod który podstawione jest wiaderko. Jak mój kocioł nie był przerobiony na DS-a i np, paliłem drewnem lub węglem brunatnym nawet od "góry" to to wiaderko napełniało się dosyć szybko kondensatem (napełniało się zaś błyskawicznie przy brudnym paleniu "od dołu"). Zaznaczam że podczas deszczu nic do wiaderka nie dolatuje. Pozdrawiam. I załuż sobie odskraplacz i ciesz się zbieraniem kondensatu. Do piero przy paleniu węglem kamiennym kondenast nie występuje (oczywiście przy czystym paleniu).

  10. Jeżeli kupi nowy szczelny kocioł to teoretycznie nie powinien gotować wody bo po odcięciu powietrza będzie w nim wygasać a nie się rozpalać mocniej. Jeżeli temperatura będzie wzrastać to tylko w krótkim czasie po zamknięciu a później stopniowo powinno przygasać - jeśli nie będzie to znaczy że kocioł nie jest odpowiednio szczelny.

  11. Ja mam u siebie w kominie wkład fi 180 długi na 12metrów. Oznaczenie stali symbolem 1.4404 niby kwasożaroodporna o grubości ścianki 1mm. 4 sezon w kominie za nią i nie widać śladów zużycia ani korozji. Wcześniej miałem podłączony kocioł do komina (tylko czopuch - komin) rurą czarną żaroodporną 2mm i po 3 sezonach były dziury wyżarte wielkości pięści. Dodam że w tej nigdy nie miałem pożaru sadzy i może przez to nic ją nie bierze no i jeszcze staram się nie przekraczać 250 stopni na czopuchu. 

  12. Miarkownik Honeywell. Pompa Grundfos jeśli piszesz o tej z autoadaptem to bierz Wilo Stratos. Niby są energooszczędne ale ja po zamontowaniu Grundfosa alpha 2 nie zauważyłem aby rachunki za prąd spadły, ojciec ma Wilo i wydaje mi się fajniejsza. Szczerze to moim zdaniem nie ma co dopłacać do tych pomp. Chyba że będziesz miał w obiegu więcej jak 2 to może wtedy jakieś oszczędności będą.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.