Skocz do zawartości

ducker1

Forumowicz
  • Postów

    26
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

1 527 wyświetleń profilu

Osiągnięcia ducker1

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Więc tak, instalacja jeszcze nie istnieje, jak na razie mam tylko doprowadzone do ściany rury z ciepłowni i tyle. Nie planuję zakładać wymiennika ciepła, nie jest on obowiązkowy, czyli w mojej instalacji będzie ta sama woda co w ciepłowni. Nie mam jeszcze wezła, i tak na prawdę to zastanawiam się czy w ogóle go stosować, bo też nie ma takiego obowiązku. dlatego na schemacie umieściłem 2 mieszacze. Oczywiście będą one sterowane regulatorem pogodowym. Temperatura na zasilaniu będzie w miarę stała, jedynie straty na przesyle będą na nią wpływać. ciepłomierz (Brunata Optuna H) będzie zamontowany na przejściu z rury preizolowanej do mojej instalacji, potem jakieś 10m rur do kotłowni. Muszę jeszcze zastosować przepływowy podgrzewacz cwu z wymiennikiem płytowym ale to inny temat, on będzie zasilany wprost z sieci. A co powiecie o tym połączeniu mieszaczy który narysowałem, ma sens takie "kaskadowe" połączenie czy powinny być połączone równolegle? czy moze to w sumie nic nie zmieni bo i tak przecież powrót z obu obiegów się wymiesza. Zamysł tego jest taki zeby mieszacz podłogówki juz na wejściu miał chłodniejszą wodę. Obecnie daję na podłogówkę 30st, max 33 w mrozy i działa rewelacyjnie, z tym że działa taktujaco, bo ogrzewam gazem także grzeje tylko gdy pracuje kocioł, czyli teoretycznie przy stałym zasilaniu będę mógł zmniejszyć temp o 1-2st. Kociął podaje max 50st na instalacje a i tak zawór 3D jest na oko w pozycji 90% wody zimnej 10% ciepłej.
  2. teoretycznie powinienem mieć 65 na zasilaniu ale to zalezy od odleglosci od przepompowni.com strat itp. instalacja jeszcze nie jest calkowicie uruchomiona. Natomiast obliczanie odbywa się w liczniku. Mierzy on temp zasilania oraz powrotu oraz przepływ wody i wylicza kW oraz średnie schłodzenie. Czyli im mniej m3 przepłynie przez dom i im niższa temp na powrocie tym taniej.
  3. Wielu tak myśli, podłączyło ogrzewanie w garażu itd ale płaci się za każdy kW energii który pozostał w budynku. Licznik mierzy przepływ w m3, oraz temperaturę zasilania oraz powrotu. A kładą nacisk na jak największe wychłodzenia bo w ten sposób nie muszą tłoczyć gorącej wody do klienta i z powrotem, a dodatkowa im niższą temp maja na wejściu tym sprawniej działają ich urządzenia grzewcze. To tak w skrócie opisałem żeby nie robić zbyt dużego offtopu. Mógłbyś to rozrysować lub podać jakieś źródła z rysunkami/schematami? Bo rozumiem że chodzi o połączenie szeregowe obu układów. Obawiam się ze będzie problem z regulacja, bo działanie jednego obwodu będzie ściśle zależne od drugiego. Np jeśli z grzejników na powrocie będzie za wysoka temp, to mieszacz podłogówki się przymknie dosć mocno co mocno ograniczy przepływ na grzejnikach itd. Ale może ktoż zna rozwiązanie które zadziała i okaże się że moje obawy są bezpodstawne?
  4. Takie warunki narzuca ciepłownia, jeśli obnizę temp o 29°C to mam dopłatę, jeśli wychłodzenie będzie pomiędzy 30-35°C to jest neutralnie a jeśli powyzej 36°C to mam rabat. Dokładnie tak, całkowicie się z tym zgadzam, ale wtedy warunek jest taki ze grzejniki zawsze muszą grzać aby działała podłogówka, a tego nie mogę zapewnić bo są na nich termostaty i grzejniki uruchamiają się wedle potrzeby.
  5. Tak by byo najprościej, ale co gdy wszystkie głowice na grzejnikach się pozamykaj? Do tego dochodzi jeszcze przepływ czynnika w grzejnikach, muszę go ograniczyć mozliwie maksymalnie bez utraty konfortu, wtedy uzyskam lepsze wychłodzenie. Mogłbyś rozwinąć, sam mam kilka wątpliwosci co do działania układu według tego schematu ale jak na razie to najlepsze co wymyśliłem. Co proponował byś zmienić, dodać itd?
  6. Dzień dobry, Po sezonie grzewczym będę podłączał mój dom do instalacji miejskiej. W domu mam 100m2 podłogówki, 6 kaloryferów oraz spa o pojemności 1000l, to wszystko muszą podłączyć do sieci miejskiej z zachowaniem sterowania pogodowego. Obecnie do ogrzewania uzywam kociął vailanta z vaillant 470f i vr61 takze kompensacja pogodowa jak i korekta krzywej na podstawie temp wewnętrznej jest realizowana przez ten system. Po tym przydługim wstępie mam 2 pytania: 1. Jaki zastosować sterownik który obsłuzy 3 zawory 3d, pogodówkę oraz korektę tak jak to działa w valliancie? 2. Zastanawiam się nad podłączeniem poszczególnych obiegów tak aby uzyskać jak najniższą temp wody na wyjściu. czy taki układ ma sens? a jeśli nie to wyjaśnijcie prosze dlaczego i jak to poprawić. Z góry dziękuję za sugestie.
  7. Witam wszystkich po dłuższej przerwie. Badałem temat dalej i postawiłem na ogrzewanie budynku PC powietrze-powietrze, natomiast wodę w spa podgrzewał bym PC powietrze woda przewidzianą do CWU, a w sytuacjach awaryjnych mogę się ratować grzałką wbudowaną w spa. Pytanie do Was, czy ta pompa podoła zadaniu, ewentualnie proszę o inne propozycje. No i czy mogę przepuścić przez nią wodę ze spa czy stosować wymiennik? Wiem że wodę pitną można przez nią tłoczyć.
  8. To instrukcja montażu jednej z pomp których jest mnogo na rynku. instrukcja-obslugi-pompy-ciepla-pcwb-r32-instalator.pdf
  9. A co z pompami basenowymi, mogą pracować do -5 i mają sprawność nawet około 5 i są wielokrotnie tańsze. To mówia papiery, a jak to wyglada w praktyce?
  10. Nie mam rozliczenia rocznego a godzinowe.
  11. PV już jest w drodze, ale zimą niewiele ono pomoże.
  12. Wanna ma wodę cały czas, i albo trzeba utrzymywać stałą temperaturę (jest izolowana i zamykana) albo podgrzewać w razie potrzeby. To taki mikro basen z systemem pomp, filtrów itp. Jak dotąd nikt nie wspominał o pompie 2kW. Kolego, mozesz rozwinąć te myśl? Bo pewnie pomogło by mi to w wyborze pompy.
  13. dziękuję za odpowiedź A jakiej mocy pompę dobrać? na jakie parametry zwracać uwagę? Myślałem o pompie monoblok, instalacja zalana płynem chłodniczym lub innym nie zamarzającym środkiem i wymiennik ciepła do wanny. A do ogrzewania pomieszczenia jakaś nagrzewnica nadmuchowa lub kaloryfer, z tym że na kaloryfer nie bardzo mam miejsce.
  14. Witam kolegów, Mam w ogrodzie budynek 50m2 słuzący do rekreacji. Jest on średnio ocieplony (100mm wełny w scianach, 150 w suficie i styropian 100mm w podłodze) Chciał bym zamontować jakieś ogrzewanie, tak aby przez cały rok w miarę ekonomicznie utrzymywać temperaturę około 15-16 stopni, a w razie potrzeby w miarę szybko ja podnieść do 20. Dodam ze w tym budynku będzie zamontowana wanna SPA około 1.1m3 oraz sauna. Rozpatrywałem kilka wariantów ogrzewania i sam nie wiwm który wybrać. Wariant 1: -Pompa ciepła powietrze-powietrze około 4-5kW do ogrzewanie pomieszczeń -Basenowa pompa ciepłą do ogrzewania wody w SPA o mocy 7kW Wariant 2: -Pompa ciepła powietrze woda do ogrzewania zarówno pomieszczenia jak i wanny o mocy około 5kW Wariant 3: - Pompa powietrze-powietrze do ogrzewania pomieszczenia a do ogrzewania wanny zamontować zewnętrzny piecyk na drewno i grzałki elektryczne i uzywać w razie potrzeby. Wariant 4: Kominek na pellet, lub najmniejszy mozliwy kociał co na pelet do ogrzewania zarówno wanny jak i pomieszczenia. Nie ukrywam że najwygodniej było by zastosować wariant 2, ale nie jestem w stanie dowieść że to będzie miało ekonomiczne uzasadnienie. Dodam tylko że w mojej okolicy średnia temperatura zimą to 0 stopni, a mrozy ponizej -10 to rzadkość. Czy ktos z kolegów ma jakieś pomysły lub propozycje rozwiazania ogrzewania w tym budynku? Pozdrawiam Damian
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.