Skocz do zawartości

sobol

Stały forumowicz
  • Postów

    301
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    3

Ostatnia wygrana sobol w dniu 24 Czerwca 2022

Użytkownicy przyznają sobol punkty reputacji!

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom 140m2, lekko docieplony. Ściany 4 cm. styro, dach 12 cm wełna.
  • Instalacja
    Miedź, panele stal, bojler 120l.
  • Kocioł
    Ogniwo DS Classic 13kW, bufor 800l.

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Śląsk

Ostatnie wizyty

1 687 wyświetleń profilu

Osiągnięcia sobol

Doświadczony Forumowicz

Doświadczony Forumowicz (8/14)

  • Reacting Well Unikat
  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

40

Reputacja

  1. @robert14-83Jeżeli rzeczywiście masz ustawienia, jak opisałeś, to masz na odwrót. Powinno być bufor dół 68*, bufor góra 56*. Grzanie rozpoczyna się od odczytu z górnego czujnika gdy temperatura spadnie do 56*, kończy gdy dolny osiągnie temperaturę zadaną czyli 68*. Temperatura na kotle, powinna być wyższa od zadanej na czujniku dolnym.
  2. Może masz ustawiony tryb letni? Wejdź na stronę METAL-FACHTechnikaGrzewcza. Tam znajdziesz wiele filmów instruktażowych. Zarówno dotyczących kotła, jak i sterownika.
  3. sobol

    Ogniwo DS

    Czyli sukces! Mierzyłeś temperaturę spalin? Widzę, że od razu wstawiłeś jakieś konstrukcje. Nie myślałeś, żeby wypróbować kocioł bez przeróbek? W końcu bliźniaczy Ogniwo Bio Duo, osiągnął zadowalające wyniki przy takim obiegu spalin:
  4. @PioBin, @bobbuilder Poniekąd słuszne uwagi, koledzy poczynili. Proponuję pójść dalej. Pozbawić górników podstawowego wynagrodzenia, pozostawiając deputat i zupę regeneracyjną. Wówczas kupujemy Pieklorza po 1540 zł/t. a Karlika luzem nawet za jedyne 1290 zł/t. „Gospodarka PRL centralnie sterowana” czyli socjalizm? Wręcz przeciwnie, najdzikszy z kapitalizmów! Klient (PGG), będący w sytuacji zbliżonej do tej posiadacza kotła na pellet, ogłasza przetarg na wykonanie zadania. Stający do przetargu (związki zawodowe), świadomy położenia ofiary, miarkuje się jedynie, by nie zadusić nioski. Wolny rynek pełną gębą! Tak się powszechnie, niesłusznie zresztą, uważa. Tak na marginesie. Kolega @bobbuilder z jakiego to powodu, opuścił czeluście matki Ziemi? Czyżby słabo płacili, albo (o zgrozo!) udał się na emeryturę, poprzedzoną urlopem górniczym? Jeżeli przyczyna była inna, proszę wybaczyć niewczesny żart.
  5. Do nich dochodzą medycy, którzy mają w arsenale działa najcięższego kalibru. Ale cofnijmy się do tzw. adrema. Nie będę ukrywał, że z przekory włączyłem się do dyskusji. Bawi mnie to święte oburzenie. O co w tym chodzi? Chyba nie o to, iż cena tony węgla może ewentualnie wzrosnąć o 35 złotych? Tak, górnik nie wydobywa jednej tony miesięcznie. Sam należę do poszkodowanych, którzy ewentualnie będą musieli wysupłać tę sumę, a mimo to sypiam dobrze i zdrowo. Od pewnego czasu, celebrytów drażni obecność na plażach i w kurortach, ich zdaniem nieuprawnionych do tego, grup nienależących do najlepiej uposażonych. Może tym razem idzie o to, że na stokach Dolomitów, mogą się niebawem pojawić osobniki niegodne szusować?
  6. Od przyszłego miesiąca, średnia w PGG będzie faktycznie wynosiła 12 000 zł. W ubiegłym roku 10 000, ale był to rok wyjątkowy. Górnicy pracowali 6 dni w tygodniu, nierzadko i w niedzielę, co podbiło zarobki. Te 8,5 tys, na rękę osiągną pracownicy z najdłuższym stażem i najwyżej wykwalifikowani, jak sztygar, kombajnista, strzałowy czy przodowy zmiany. Reszta niżej, a stanowiska kierownicze znacząco wyżej. Wynika z tego, że spora grupa górników otrzyma wynagrodzenie nie tak daleko wyprzedzające średnią krajową. Czy to bulwersujące? Niech każdy oceni sam. Kwotę, która dla sektora węglowego stanowi brutto, miedziowi biorą na rękę. Czego im nie wypominam, nie zazdroszczę i gratuluję.
  7. Uściślijmy. Zarobki górników rzeczywiście oscylują w granicach 11 tys. zł. Tę średnią daje 15 tys. w miedzi oraz 7 tys. na węglu. Brutto.
  8. sobol

    Ogniwo DS

    Rozumiem. Dzięki za odzew.
  9. sobol

    Ogniwo DS

    @aparatowypl Bardziej wybebeszyć się nie da? Chociażby te zębate elementy rusztu ruchomego?
  10. sobol

    Ogniwo DS

    To mnie utwierdza w przekonaniu, że pomysł kolegi @aparatowypl o zainstalowaniu palnika w Classicu DS, może być całkiem sensowny. Konstrukcja i obieg spalin identyczne z Bio Duo. Nic, tylko wyjąć z Classica ruszt i zamontować palnik. Porównajmy jednak bardziej szczegółowo Classic 13 z Bio 12. Zasadnicza różnica polega na o 105 mm. większej głębokości komory spalania w Bio, a co za tym idzie, znacząco zwiększa to powierzchnię wymiennika – z 1,7m² do 2,3m² . Co ciekawe, w DTR Bio podano (średnią!) temperaturę spalin 158ºC, a w Classicu 120ºC. Hmm, wyższa temperatura przy większym wymienniku? Może dlatego, że Classic badany jest na węglu, a Bio na drewnie, które na mocy nominalnej ponoć bardziej „daje w palnik”? Niestety, w danych Bio Duo, dla którego Bio jest bazą, ten parametr taktownie pominięto. Pellet to też drewno i jeżeli dla Duo dane są podobne, to przy znacznie mniejszym wymienniku Classica, bez poprawek się nie obejdzie. Moim zdaniem, bardziej rozbudowany od oryginału zawirowywacz, albo coś w rodzaju sprężyn w kanałach rurowego wymiennika poziomego, jakie stosuje się w pelletowcach slim. Co do montażu palnika, sprawa jest prosta. W Duo pracuje w poprzek komory, w Classicu wzdłuż. W obu przypadkach jest to 275 mm. Zatem, jeżeli konstruktor Duo wie co robi, płomień w przerobionym Classiku nie powinien działać destrukcyjnie na wymiennik pionowy. Tym bardziej, że w Duo zastosowano palnik, który zionie ogniem na wprost, a Venma kolegi @aparatowypl ma tendencje kierowania płomienia pod pewnym kątem. Będę z zainteresowaniem obserwował poczynania kolegi, bo nie ukrywam, że i ja zastanawiam się nad pójściem w pellet, chociaż w dzisiejszych czasach, to coś na kształt skoku na główkę, nie będąc pewnym stopnia wypełnienia basenu. Wiem, wiem, to żerowanie na cudzym ryzyku. Do pewnego stopnia usprawiedliwia mnie fakt, że projekt kolegi @aparatowypl jest już w zaawansowanej ciąży, ja tymczasem dopiero rozmyślam o ewentualnym poczęciu.
  11. sobol

    Ogniwo DS

    Masz już jakieś koncepcje, co do ewentualnych przeróbek w komorze?
  12. sobol

    Ogniwo DS

    Zamontowałeś palnik w nowym kotle?
  13. Operowanie stawką VAT przynosi spodziewany efekt na rynku konsumenta. W przypadku pelletu mamy do czynienia z rynkiem producenta, czyli polem do spekulacji, dla której jedyną granicą jest wyczerpanie zasobów kupującego. Ewentualna obniżka stawki, przyniosłaby wyłącznie zwiększenie przychodu producenta, kosztem budżetu państwa. Dla klienta cena pozostanie niezmienna. Stąd - „w trosce o dobro konsumenta” - płomienne apele wytwórców, o obniżkę stawki VAT. Niech nikogo nie zmyli obecny spadek cen. Jest to ruch w kierunku powstrzymania ewentualnych odejść od tego paliwa i sieć zarzucona na potencjalne nowe ofiary. Pozostała część wpisu, to mieszanka kilku trafnych spostrzeżeń z przebrzmiałymi doktrynami, od których dziś odżegnuje się nawet niegdysiejszy mentor Leszka Balcerowicza, Jeffrey David Sachs. Na ewentualne pytania niedotyczące stricte paliw nie będę odpowiadał, bo Administracja wyrzuci nas do śmietnika.
  14. @daromega Domyślam się, że jest to odpowiedź na moje pytanie dotyczące tego, czy w odpowiedzi na sztucznie wywołaną panikę, należało w porę uruchomić dystrybucję cukru przez gminy?😉 Żarty na bok. W okresie zamętu, np. wysoka inflacja, w niemal każdym fabrykancie czy handlarzu budzi się hiena i spekulant. Korzystając z dezorientacji potencjalnych nabywców, windują ceny do kresu ich wytrzymałości. To jest czas żniw i strzyży. Ma to niewielki związek z podwyższonymi kosztami produkcji i transportu. Jest to jazda po bandzie. Rzeczone masło jest tego przykładem. Nie przypuszczam, żeby owym 4,50 mleczarz robił sobie jakąś wielką krzywdę. On swoją premię już zgarnął. Swoją drogą, ciekawe czy kostka za 4,50 ma taką samą wagę, jak ta po 7,50.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.