To mnie utwierdza w przekonaniu, że pomysł kolegi @aparatowypl o zainstalowaniu palnika w Classicu DS, może być całkiem sensowny. Konstrukcja i obieg spalin identyczne z Bio Duo. Nic, tylko wyjąć z Classica ruszt i zamontować palnik. Porównajmy jednak bardziej szczegółowo Classic 13 z Bio 12. Zasadnicza różnica polega na o 105 mm. większej głębokości komory spalania w Bio, a co za tym idzie, znacząco zwiększa to powierzchnię wymiennika – z 1,7m² do 2,3m² . Co ciekawe, w DTR Bio podano (średnią!) temperaturę spalin 158ºC, a w Classicu 120ºC. Hmm, wyższa temperatura przy większym wymienniku? Może dlatego, że Classic badany jest na węglu, a Bio na drewnie, które na mocy nominalnej ponoć bardziej „daje w palnik”? Niestety, w danych Bio Duo, dla którego Bio jest bazą, ten parametr taktownie pominięto. Pellet to też drewno i jeżeli dla Duo dane są podobne, to przy znacznie mniejszym wymienniku Classica, bez poprawek się nie obejdzie. Moim zdaniem, bardziej rozbudowany od oryginału zawirowywacz, albo coś w rodzaju sprężyn w kanałach rurowego wymiennika poziomego, jakie stosuje się w pelletowcach slim.
Co do montażu palnika, sprawa jest prosta. W Duo pracuje w poprzek komory, w Classicu wzdłuż. W obu przypadkach jest to 275 mm. Zatem, jeżeli konstruktor Duo wie co robi, płomień w przerobionym Classiku nie powinien działać destrukcyjnie na wymiennik pionowy. Tym bardziej, że w Duo zastosowano palnik, który zionie ogniem na wprost, a Venma kolegi @aparatowypl ma tendencje kierowania płomienia pod pewnym kątem.
Będę z zainteresowaniem obserwował poczynania kolegi, bo nie ukrywam, że i ja zastanawiam się nad pójściem w pellet, chociaż w dzisiejszych czasach, to coś na kształt skoku na główkę, nie będąc pewnym stopnia wypełnienia basenu.
Wiem, wiem, to żerowanie na cudzym ryzyku. Do pewnego stopnia usprawiedliwia mnie fakt, że projekt kolegi @aparatowypl jest już w zaawansowanej ciąży, ja tymczasem dopiero rozmyślam o ewentualnym poczęciu.