Skocz do zawartości

fraydi

Forumowicz
  • Postów

    12
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez fraydi

  1. Dobry wieczór. W 2013 dzięki pomocy forum (głównie @sambor) wykonałem i uruchomiłem kotłownie na paliwo stałe, która pracowała bez zastrzeżeń przez prawie 9lat. Oparta była na kotle dolnego spalania, otwartym obiegu kotłowym i zasobnika CWU z osobnymi pompami Grundfos UPS 25/40 po jednej stronie płytowego wymiennika ciepła oraz obiegu grzejnikowym z pompą Grundfos Alpha 2L 25/40 (parter: rozdzielacz 2 grzejniki, poddasze: rozdzielacz 6 grzejników + łazienka podłoga na RTL) oraz obiegu podłogówki rozdzielacz 5 obwodów (tylko parter) na ręcznym zaworze termostatycznym esbe 20-43 3/4" i pompie grundfos ups 25/40, która dawała średnio na 2 biegu przepływy ok. 1l/min na pętlach (suma ok. 200m PEX) - druga strona wymiennika.

    Mam już powieszony i wpięty w komin koncentryczny 60/100 jednofunkcyjny kondensacyjny kocioł gazowy Termet Ecocondens Silver 20kW. Na pewno będzie do niego podłączony czujnik pogodowy. Nie chciałbym ładować się w niepotrzebne wydatki = użyć tego co jest, więc teraz są pytania:

    1. Czy pompa kotła da radę wymusić wystarczajacy przepływ w instalacji czy konieczna jest instalacja sprzęgła hydraulicznego i dodatkowych pomp?

    2. Czy naczynie przeponowe kotła wystarczy? Do tej pory było zainstalowane 12l przy starej instalacji

    3. Jeśli sprzęgło jest wymagane jak najlepiej/najtaniej wysterować dodatkowe pompy?

    4. Czy warto wymienić ręczny zawór termostatyczny na podłogówce na zawór 3D ze sterowaniem pogodowym?

    Z góry dziękuję za podpowiedzi. Mam nadzieję podołać po raz drugi z tematem.

     

     

  2. Witam

    Uzytkuje Dakona F 12 od 3 lat. Czy macie także takie rozbieżności między temperaturą na termomanometrze kotła a czujnikiem ze sterownika lub dodatkowym termometrem? U nie różnica sięga nawet 10stopni. Czujnik mam włożony pod otulinę na rurze zasilającej wychodzącej z kotła. Dalej mam drugi termomemetr (tarczowy) za pompa na obiegu CWU i tu różnica ok. 7 stopni względem kotła.

    Ostatnio montowaliśmy takiego samego Dakona u kolegi. Czujnik umieszczony ma w osłonie od termometru tarczowego w otworze po korku 1/2" z tyłu kotła i odczyty są bardzo podobne do moich - kilka stopni różnicy względem termomanometru na kotle.

  3. Witam

    U mnie w okolicy (Mława, mazowieckie) jest w ogóle problem z węglem. Liczy się tylko cena, nie jakość. Nie wiadomo skąd mają, podobno ruski. Cena groszku za tonę - 500zł.

    Palę nim w Dakonie 12 (13,5kW). Najlepszy z tego co dostępne. Lekki w ręku, mocno matowy nawet po przełamaniu. Zdarzają się kamienie jak i przerosty kamienia wewnątrz węgla.

    Masakryczna ilość popiołu. I to jest najgorsze, bo niespopielone przerosty i kamienie powodują zapychanie się rusztu popiołem. Wygaszam raz w tygodniu i wyciągam tego po wygaszeniu ponad polowe 5l wiaderka.

    Na próbę wzięłem teraz węgiel z innego składu 2 worki. Jest bardziej czarny, a po przełamaniu połyskuje. Popiołu wyraźnie mniej. Zobaczymy.

     

    Najbliższy przestawiciel KHW 40km ode mnie oferuje:

    Orzech II mysłowice, staszic, wujek, wieczorek / ok.700zl/t, a Orzech I / 750zl/t

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.