Skocz do zawartości

stefansky5

Forumowicz
  • Postów

    50
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez stefansky5

  1. Czy ten parametr to temperatura wody w kotle czy temperatura spalin i jaki będzie skutek ustawienia tego parametru blizszego 29st zamiast 50st? Czy kocioł szybciej zakończy proces rozpalania i zacznie pracować w normalnym trybie pracy?
  2. Witam posiadam do sprzedania używany kocioł dolnego spalania ksgw zgoda 8kW zakupiony w pażdzierniku 2017 za kwote 2200zł. Zdemontowany w maju w tym roku. Kocioł w bardzo dobrym stanie. Pracował w instalacji CO z zaworem 4D. Sprzedaje gdyż zmieniłem na kocioł na pellet. Odbiór tylko osobisty. https://www.olx.pl/oferta/kociol-ksgw-zgoda-8kw-CID628-IDATuMF.html Cena: 1200zł do negocjacji
  3. Witam kolegę Ronuch, Myślę że CWU było źle wpięte. Powinno być pomiędzy kotłem a zaworem VTC tak jak narysowałem. Gdyż w lato grzejąc tylko sam boiler na wcześniejszym schemacie zawór VTC nie pozwoliłby na przepływ chłodniejszej wody z powrotu boilera.
  4. Witam Kolegów. Od miesiąca jestem posiadaczem kotła KSGW ZGODA 8kW. Jak wiadomo jest to typowy DS węglowy. Posiadam komin z cegły 14x27 5 metrów i jak sie okazało jest za słaby cug aby sie dobrze paliło. Wiec zamontowałem dmuchawe w drzwiczki popielnika pod ruszta żeliwne. Ograniczyłem rowniez wydajność dmuchawy do minimum na ile mi pozwalał sterownik. Teraz węgiel sie pali dobrze. Jest tylko problem, smrod z komory zasypowej w ktorej na ściankach jest mnóstwo smoły jest bardzo uciążliwy. Czy da sie w moim kotle zamontować palnik kipi 5-16kW? Wymiary palnika, jego średnica zmieściła by mi sie w drzwiczki górne zasypowe lub dolne popielnikowe. Ruszta żeliwne moge sobie zdemontować. W którym miejscu najlepiej zamontować palnik?
  5. Dziękuje wszystkim za pomoc i porady. Zrobi mi instalator układ CO ze sprzęgłem. Pozdrawiam. Temat do zamknięcia.
  6. Nie mogę zrobić tak jak na schemacie ponieważ musze mieć system zamknięty. Nie ma możliwości puszczenia rury z kotłowni do naczynia wzbiorczego otwartego na strych, bo musiałbym demolować łazienkę nad kotłownią.A dopiero co jest po remoncie :) Na tym schemacie również nie widzę zaworu 3d na obwód grzejników aby obniżać temperaturę wody. A u mnie stosunek wydajności grzania obwodów grzejnikowy/podłogowy wynosi około 70/30 %. Więc grzejniki są głównym źródłem ogrzewania.
  7. A już myślałem że to koniec dyskusji i temat do zamknięcia. Ale jednak nie. Koledzy Sambor i Odpowietrznik czy potwierdzacie że Schemat 2 jest zły , a Schemat 3 prawidłowy? Wcześniej kolego Odpowietrznik napisałeś mi że wszystkie warianty będą działać w odpowiedzi dotyczących dobrania pomp. I sam naniosłeś poprawki. To dlaczego wariant tylko ze sprzęgłem może działać prawidłowo wg. kolegi Sambora?
  8. Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Czyli spokojnie mogę dać instalatorowi ten schemat i będzie wszystko grzało jak potrzeba. Temperatury obiegów: grzejnikowy i podłogówki będą dobierane zależnie od pogodówki ( wg. krzywych grzewczych) oraz będzie zachowana ochrona powrotu kotła min. 55C pompą przewałową(kotłową) bez potrzeby stosowania zaworu VTC511/55C? Czyli pompa kotłowa powinna pracować cały czas podczas grzania pozostałych obiegów gdy kocioł wystartuje?
  9. Zgadzam się, jest w tym logika. Ale to samo się tyczy obiegu CO grzejnikowego. Jeżeli zawór ZZ jest zaraz na tłoczeniu pompy to np. gorąca woda z CWU gdy będzie grzany boiler będzie tłoczona na zawór mieszający obiegu CO grzejnikowego. W tym przypadku nie ma kontroli na temperaturą wody w obiegu CO. Sterownik będzie przymykać zawór 3D,a woda i tak będzie gorąca płynąć na grzejniki. Czy dobrze kombinuje? Czy schemat nie powinien wyglądać tak? Przeniesiony zawór ZZ obiegu CO grzejnikowego. Oraz podpięte naczynie zamknięte.
  10. Dziekuje kolego Odpiwietrznik za poprawki. Na grzejnikach będą termostaty. A co się stanie gdy zrobi się ciepło w pomieszczeniach i się wszystkie termostaty zamkną, czy to właśnie na wypadek takiej sytuacji na schemacie 1 był zawór zwrotny łączący zasilanie z powrotem który wymazałeś? A podłogówka w tym momencie też nie będzie grzać, bo nie będzię takiej potrzeby. Jest jakaś różnica w zamontowaniu zaworu zwrotnego obiegu CO i podłogówki. Na obiegu CO narysowałeś zaraz za pompą, a dla podłogówki jest na odlocie z systemu podłogowego. To samo się tyczy CWU, bo przeniosłeś zawór zwroty przed bojlerem. Czy rezygnując z pompy kotłowej Wariant 2 lub Wariant 1, jest możliwość ochronić powrót kotła przed zimną wodą pompą CWU. Czy raczej to jest nieekonomiczne, utrzymywać cały czas taką samą temperaturę wody CWU jak na kotle?
  11. A jakie pompy należałoby zastosować w tych schematach: 1. Pompa kotłowa zwykła np. 25-40 czy 25-60 lub autoadapt? 2. Pompa CO grzejniki zwykła czy autoadapt? 3. Pompa CWU zwykła czy autoadapt?
  12. Przepraszam ale pomyliły mi się numery schematów zadając pytanie, miałem na myśli zapytać o wariant 1. Wariant 1 różni się od wariantu 3 tylko brakiem sprzęgła hydraulicznego jak na moje oko. Czy nie będzie funkcjonować prawidłowo, gdyż zawiera rownież zawór VTC oraz pompę kotłową? Jakie zadanie ma spełniać zawór zwrotny Nr. 15 zaznaczony na tym schemacie?
  13. Zgadzam się z Tobą w 100%. Lecz wracając do mojego zapytania wcześniej: Czy to będzie wariant 1,2,3 rozumiem że pompa kotłowa i tak będzie pracować ciągle zapewniając minimalną temp. powrotu, czy dobrze rozumuje? oraz Wariant 2 różni się od wariantu 3 tylko brakiem sprzęgła hydraulicznego jak na moje oko. Czy nie będzie funkcjonować prawidłowo, gdyż zawiera rownież zawór VTC oraz pompę kotłową? Jakie zadanie ma spełniać zawór zwrotny Nr. 15 zaznaczony na tym schemacie? Jest to schemat z instrukcji DTR Tekli. Jakie jest twoje zdanie na ten temat?
  14. Witam cię kolego Sambor, dziękuje za sugestie. Wiec pozostałe 2 warianty się nie sprawdzą? Wariant 2 różni się od wariantu 3 tylko brakiem sprzęgła hydraulicznego jak na moje oko. A nie ukrywam że takie sprzęgło też kosztuje. Czy Wariant 1 nie będzie tańszy w wykonaniu, pompa przewałowa nie zapewni mi minimalnej temperatury 55C dla ochrony powrotu kotła? Czy to będzie wariant 1,2,3 rozumiem że pompa kotłowa i tak będzie pracować ciągle zapewniając minimalną temp. powrotu, czy dobrze rozumuje?
  15. Czy mógłby ktoś doradzić który wariant wybrać i gdzie podłączyć naczynie wzbiorcze zamknięte? Na dniach ma się pojawić u mnie instalator żeby wykonać instalacje i podłączyć kocioł. Chciałbym wiedzieć rownież z innych źródeł czy schemat będzie prawidłowy, a nie polegać tylko na opinii mojego instalatora. Jest na tym forum wiele doświadczonych ludzi którzy mogą pomóc w celu uniknięcia późniejszych poprawek instalacji. Pozdrawiam
  16. Na wstępie witam wszystkich! Będę wymieniać stary kocioł na Tekla Draco Bio 12 kW na pellet. Chcę aby układ był zamknięty. Mam 3 warianty do oceny. Wariant 1 Schemat z zaworem VTC. Nie wiem gdzie podłączyć naczynie wzbiorcze zamknięte , czy wyjście z zaworu DVB ( niebieska linia) jest dobrze podłączone oraz czy wskazany zawór zwrotny na schemacie jest potrzebny do prawidłowego działania instalacji? Wariant 2 Schemat z pompą przewałową. Gdzie podłączyć naczynie wzbiorcze zamknięte? Wariant 3 ze sprzęgłem hydraulicznym. Gdzie podłączyć naczynie wzbiorcze zamknięte oraz zawór DVB? Tutaj również będą dwa obiegi CO: grzejniki i podłogówka. Drugi zawór 3-drogowy dla podłogówki podłącze równolegle do zaworu 3D grzejnikowego. Chciałbym zachować ochronę powrotu kotła więc który wariant będzie najlepszym, najmniej skomplikowanym i najtańszym wyborem? Jakieś sugestie, co do poprawy? Czy zawory zwrotne zastosować klapowe czy sprężynowe?
  17. Witam ponownie! Po zmodyfikowaniu mojego kotła na górniaka jestem nareszcie zadowolony z palenia w nim. Zastanawiam się nad kupnem i zamontowaniem miarkownika ciągu spalin w króćcu zamiast termometru. Czy działał by on dokładnie jeżeli zastosowałbym jakąś dzwignie u góry z przodu pieca? Czy może ktoś by mi doradził coś innego? Obecnie staram się palić na natruralnym ciągu uchylając klapkę popielnika tylko ciężko jest zapanować nad stałą temperaturą i co chwile musze latać do kotłowni regulować śrubą położenie klapy. Dmuchawy nie chce używać gdyż jak to się ogólnie twierdzi wydmuchuje ona ciepło do komina. Oczywiście w sterowniku pozmieniałem ustawienia na najmniejszą moc dmuchawy 30% i histereze 4C,więc obroty dmuchawy zwalniają gdy temperatura zbliża się do zadanej 60C. Ale jednak dmuchawa się zatrzymuje na jakiś moment,natomiast kontrolując położenie klapki ręcznie nigdy jej nie zamykam całkowicie. Czy zainstalowanie miarkownika będzie wygodniejsze? Zamieszczam rysunek jak ja to widzę: Pozdr.
  18. Aha, rozumiem. Takie dosypywanie opału już nie będzie spalone tak efektywnie jak bym go rozpalił od nowa. Całę 1,5 roku byłem nieświadomy że to kocioł górnego spalania, bo w instrukcji producenta jest napisane żeby palić w nim jak w dolniaku. Za każdym razem jak dosypywałem węgla to wracałem z kotłowni jak z wędzarni,kopciło się z niego jak z lokomotywy. No i czasem pierdykneło aż mozńa się było przestraszyć że wybuchła wojna :) Dopiero jak wpadłem przez przypadek na to forum to mnie oświeciło :) I przerobiłem sobie kociołek tak jak trzeba. Dzięki za porade
  19. No to mogę spać spokojnie :) Czy kotłach ornego spalania można dosypywać młe porcję węgla na sam żar czy raczej poczekać aż się wypali i rzopalić ponownie? Takie dosypywanie opału jest sprzeczne z teorią kotłów gornego spalania? Może się ktoś wypowiedzieć co ma górniaka?
  20. Witam Wszystkich! Udało mi się rozwiązać problem z gotującą się wodą w ruszcie wodnym. Po pierwsze zamontowałem prawidłowo termometr na kotle i teraz pokazuje prawidłowe wskazanie temperatury, zaniżał 15 C. Zmodyfikowałem także mojego śmieciucha na typ kotła górnego spalania. Poczytałem na forum co i jak trzeba przerobić i teraz kociołek świetnie spala węgielek i drewno. Zmniejszyłem komore spalania zasłaniając z tyłu połowe wodnych ruszt, oraz postawiłem ścianę z cegieł szamotowych przed opłomkami ze szczeliną 10 cm od góry. Co prawda do kotła można teraz mniej zapakować ale to mi nie przeszkadza bo i tak jest on przewymiarowany jak dla wielkości mojego domu. Przestałem też palić używając dmuchawy i reguluje dopływ powietrza tylko klapą popielnika. A do powieterza wtoórnego wywierciłem kilka otworów w kołnierzu pod klapą załadowczą. Teraz mogę przez te otworki sobie kontrolować kolor płomienia, staram się aby był pomarańczowo-niebieskawy. Mam jeednak do Was pytanie. Czy moja modyfikacja kotła nie wpłynie jakoś negatywnie na sam kocioł??? Czy rozkład temperatur i stresy materiałowe płaszcza wodnego oddziaływuja teraz inaczej na temperaturę??? Czy mogę śmiało tak teraz palić w takim kotle??? Pozdrawiam, fajne te forum dużo się dowiedziałem i wykorzystałem tej zdobytej wiedzy.
  21. Masz na myśłi ten termometr na końcu pieca po prawej stronie? Ja prawie wcale na niego nie patrze, bo tempereture odczytuje ze sterownika. Czujnik dotyka plaszcza wodnego i jest wetkniety u góry kotła mniej wiecej w połowie jego długości po prawej stronie. Widać na trzecim zdjęciu czarny przewód od tego czujnika.
  22. Do naczynia wyrównawczego podłączona jest jedna rurka, ale wcześniej do rurki miedzianej jest podpięta też taka biła elastyczna. Z tego względu że mam też ogrzewanie podłogowe to zakładam że ta biała rurka jest właśnie od niego. Nie jestem w stanie tego sprawdzić jak dokładnie jest do rurki które są na strychu przechodzą przez sufit do łazienki i są schowane w ścianie pod kafelkami. Czy możliwe że sie myle co do tej podłogówki??? Moje testy by na to wskazywały: Zrobiłem test żeby ustalić jak jest podłacznone naczynie wyrównawcze ale dalej nic nie rozumiem. Najpierw zamknąłem zasilanie na pompke podłogówki i powrót z lewej strony pieca,żeby tylko napełniać instalacje główną CO. Następnie zamknęłem zasilanie na grzejniki za pompą CO i zaczelem uzupełniac wodę w kotle od dołu. Rezultat; woda sie przelewała przez naczynie wyrównawcze. Za drugim razem też zamknąłem zasilanie na pompke podłogówki i powrót z lewej strony pieca, zamknęłem powrót z grzejników z lewej strony pieca,i otworzyłem zasilanie na grzejniki za pompą CO. Rezultat: też się przelewa woda przez naczynie wyrównawcze gdy napełniałem kocioł od dołu. Wniosek: nie mam pojęcia jak jest podłaczone te naczynie wyrównawcze. Czy mam faktycznie podłączone naczynie wyrównawcze na zasilaniu i powrocie zamiast tylko na zasilaniu???? Jutro znowu po pracy będę na forum, teraz juz kończe. Dziękuje za porady które już napisaliście do tej pory. Ale mam nadzieję że ktoś bedzie miał jeszcze jakieś pomysły. Pozdrawiam
  23. A ja myślałem że kotły górnego spalania to takie, jak zasypujemy je węglem i na niego kładziemy papier z kilkami drewienkami i je rozpalamy. Takie ognisko powoduję zapalenie węgla od góry i dopalanie się gazów podczas zgazowania. Tylko u mnie w kotle brak w klapie górnej zasypowej rozetki dla powietrza wtornego potrzebnego przy piecach gornego spalania i posiadam dmuchawę która dmucha od dołu pod ruszt powietrze. Czyli naczynie wyrównawcze mam podłaczone złe, dlatego instalacja CO nie odpowietrza sie prawidłowo w nim. Dodam że te naczynie jest teraz zimne na strychu,a czy nie powienno być ciepłe??? Czy ktoś posiada może taki kocioł jak mój i podzieli się doświadczeniem jak prawidłowo w nim palić??? Lub może posiada kocioł podobny konstrukcją jakie można kupić w dzisiejszych latach???
  24. Racja z kotła u góry są zasilane 2 pompy,lewa podłogówka i prawa głowna CO. Tę podłogówkę to włączam tylko jak chce mieć ciepłą podłogę w kuchni i łazience. Przy takiej temperaturze na dworzu jak teraz to włączam tylko pompę prawą do CO sterownikiem. Nabyłem niedawno dom z takim kotłem i nie wiem jak w nim dobrze palić. Ni ejestem pewien do końca czy to kocioł górnego spalania bo w instrukcji jest napisane żeby go rozpalać drewienkami na ruszcie,potem podsunąć ten żar pod opłomki i potem zasypać węglem. Wiec to raczej sposób dolniaka a nie górniaka. Zrobiłem test żeby ustalić jak jest podłacznone naczynie wyrównawcze ale dalej nic nie rozumiem. Najpierw zamknąłem zasilanie na pompke podłogówki i powrót z lewej strony pieca,żeby tylko napełniać instalacje główną CO. Następnie zamknęłem zasilanie na grzejniki za pompą CO i zaczelem uzupełniac wodę w kotle od dołu. Rezultat; woda sie przelewała przez naczynie wyrównawcze. Za drugim razem zamknęłem powrót z grzejników z lewej strony pieca,i otworzyłem zasilanie na grzejniki za pompą CO. Rezultat: też się przelewa woda przez naczynie wyrównawcze gdy napełniałem kocioł od dołu. Wniosek: nie mam pojęcia jak jest podłaczone te naczynie wyrównawcze.
  25. Zrobiłem kilka fotek ale chyba będzie to dla Was najbardziej zagmatwana instalacja jaką widzieliście. Zdjęcie: A - widok z przodu na 2 pomki, lewa do podłogówki, prawa do CO B- powrót do kotła z podłogówki C - powrot z CO D - podłączenie boilera w obieg instalacji CO Nie jestem w stanie określić jak jest podłaczone naczynie wyrównacze. Znajduje się one na strychu, podłączone są dwie rury: miedzianka z instalacji CO i eleastczna biała z podłogówki(tak zakładam). Przy takiej instalacji jaką posiadam myśle że naczynie wyrównawcze jest podłaczone na zasilaniu. Błędem w mojej instalacji napewno jest brak zaworu mieszajacego wodę powrotną z grzjeników z wodą zasilająca. Dlatego temperatura w pomieszczeniach zależy od tego jaką temperaturę ustawię na sterowniku, czyli 60C
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.